Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

Hakkımızda

21 Yorum sayısı
Biz Kimiz?

“Müslüman anneler”

Çocuklarını İslamî hassasiyet ve titizlikle büyütmeye, yetiştirmeye gayret eden birkaç annenin girişimiyle kurulmuştur.
Bizler, bir bebeğin İslamî eğitiminin hamilelikten önce başladığına inanan kimseleriz. Bu bağlamda ilk dönemlerde;  “Bir bebek anne karnında nelerle muhatap olmalı? İslam’a uygun dünyaya gelmesi nasıl olmalı? Beslenmesi, uykusu, rutinleri, odası, yatağı, elbisesi gibi konularda nelere dikkat edilmeli?” sorularını soruyoruz kendimize.. Sonra büyüdükçe çoğalan ve artan diğer konular.. Ahlak, edeb, ibadet, bilinç, şuur vs..

Her birimiz farklı şehirlerde, semtlerde yaşayan biz anneler, çoğu zaman görüşmeye imkân bulamıyoruz. Görüştüğümüz takdirde de, çocuklardan arta kalan o daracık vakitlerde aklımıza takılan soruları birbirimize sormaya fırsat bulamıyoruz.

Maalesef pek çok anne-babanın gülüp de geçtiği, hassasiyetlerin birer birer yitirildiği bu özel ve zor konularda yazılmış yazılar, paylaşılan tecrübeler, hazırlanan siteler bulmak çok zor.. Ve en önemlisi aynı şeylere dertlendiğimiz dert sahibi, tasa sahibi, mesele sahibi anneler bulmak..
“Müslüman anneler” işte böyle bir derdin, hüznün ve arayışın tezahürüdür..
“Siz hala oralarda mısınız?” diyerek meselemizi basite indirgemeye çalışan, “oraları” artık geçmemiz gerektiği konusunda bize engin tecrübelerinden demetler sunan o malum şahıslara; “Evet, biz hala buralardayız? Peki siz neredesiniz?” sorusunu sorabilmek bir nebze..

Biz blogcu anne değiliz:
Malum olduğu üzere modern hayat, anne olan her kadına bir “anne bloğu” yazmayı neredeyse vacip kıldı. Bu vesileyle özgürlüğü çocuk sebebiyle kısıtlanan kadın, dışarıya çıkamadığı için evini sokağa döktü! Bencilliğine gem vurmak durumunda kalıp da bunalımlara girdiğinde, egosunu tatmin etmek için yazdı, karaladı! Görülmek, beğenilmek, onay ve takdir almak için çabaladı durdu. Yaşadığı o çok özel annelik sevinçleri veya buhranları için durmadan naralar, çığlıklar attı ve sesine hep yankı buldu.
Bir blogcu anne, yazdığı makaleler sayısınca çocukları için Rabbine dua etseydi, eminim şu anda umutla beklediğimiz bir gençlik olurdu..

Müslüman bir hanım, her şeyden önce iffet, haya, edeb ve namus demektir. Annelik, doğum öncesi ve sonrası olmak üzere pek çok mahrem konuyu içerir. Bir yabancı, yazılanlardan yola çıkarak bir kadının ev hallerini, annelik ve eşlik hallerini zihninde tasavvur edebiliyorsa eğer orada mahremiyete halel gelmiş ve hayanın perdesi yırtılmış demektir. Bloglarda, mahremiyete zarar verecek, yabancı bir insanın bilmemesi gereken, onu ilgilendirmeyecek bilgi ve paylaşımşların yapılmaması gerekir. Onun için söz konusu bloglarda yazılanların pek çoğu, maalesef gayr-i İslamî ve gayr-i ahlakidir.

Diğer açıdan yaşadığımız narsist çağda, çocukların bu denli gündem maddesi haline getirilmeleri, fotoğraflarıyla ve her türlü halleriyle teşhir edilmeleri, kendilerinin de bundan haberdar olmaları eğitim açısından kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir.

Bu sebeple, “Müslüman anneler” yazarlarının şu hususlara riayet etmeleri zorunludur:

1-Hiçbir anne yazısını kendi adıyla yayınlayamaz. Kimliğini açığa çıkaracak hatıra vb. şeyleri yazısında gündeme getiremez.
2-Her anne,  kendi çocuğunun ismi olmayan başka bir isimle künyelenip o şekilde yazılarını yayınlayacaktır.
3-Yazılarda hiçbir şekilde çocukların isimleri, fotoğrafları kullanılamaz. Çocuk, annesinin kendisi hakkında yazdığını bilmemelidir.
4-Müslüman anneler, dinlerinin bir parçası olan özel hal ve durumları öğrenmekten utanıp çekinmezler. Fakat bu konular, kesinlikle kişiye özel olan günlük ve hatıra tarzında anlatılamaz. Onun için gerekli olan konular “anne-çocuk fıkhı” köşesinde, fıkhî ve ilmî bir dille anlatılacaktır.
Müslüman anneler, çocuğun İslamî bakım ve terbiyesinde annelerin birbirleriyle istişare etmelerini, birbirlerini hayra teşvik edip kötülüklerden sakındırmalarını hedef edinmiştir. Bu bağlamda önerilerini, yazılarını göndermek isteyen veya sorusu olan kardeşlerimize kapımız her daim açıktır.

Yeter ki bir fayda hasıl olsun..
Yeter ki cennet yolunda adımlarımıza kattığımız bir adım olsun..
21 yorum:

 1. selamün aleyküm blogunuzu farkettim ve çok beğendim.Aslında benimde oğluma yazdığım bir blogum var ancak üstte siizn yazdıklarınızdan sonra bazı eksiklerimin olduğunu farketttim,bundan sonra en azından daha dikkatli olmak gerek.sizleri takipteyim inşAllah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aleykum selam kardeşim, hoşgeldiniz.. allah hepimizin yardımcısı olsun.

   Sil
 2. Toplumda basite indirgenen,küçümsenen ''annelik'' ve ''çocuk yetiştirmek'' konusunda yanlız olmadığımızı görmek elhamdulillah çok güzel.Okurken her cümlenize katılmamak elde değil.Allah razı olsun,seküler dünya işleri arasında boğulmuş,şekil değiştirmiş ''annelik'' mücadelemizi hakkıyla verebilmemizi nasip etsin.

  YanıtlaSil
 3. annelik öyle güzel ki, kutsanası tek şey belki bu bahsi geçen eksende. Peki nasıl olur da bu kutsiyeti yaşayan kadınlar, buınu kendince yaşayan başka kadınları tü kaka haline getirebilir ki? benim aklım bunu kabul etmiyor. Nasıl bu blogu sırf düşünme biçimi islami olduğu için eleştiren arkadaşlarıma inanamıyorsam, girip okuduğum yazılarda da sizlerin başka bir yaşam biçimini, başka bir annelik biçimini aynı şekilde karalamanıza inanamıyorum. mesele öyle annelik böyle annelik değil esasen, başkalarının ayıplarını bulup çıkarmak için harcanan efor onları örtmeye, ve dediğiniz gibi duaya harcansaydı asıl o zaman ümitvar olabilirdik gelecekten. çok yazık!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Melike Hanım,
   Elbette annelik kutsanacak en önemli şeylerden birisidir, bu açıdan bakıldığında dini, inancı, ırkı, milliyeti farklı olsa da her anne "ortak bir dil" konuşabilir..
   Fakat bizim "Müslüman Anneler" çalışmamız, "annelik ne güzel şey" demek için başlanmış bir çalışma değildir..
   Bizler her şeyin gitgide rayından çıktığı bir dünyada İslamî yaşam mücadelesi veriyoruz, çocuklarımızı da bu hassasiyet üzerine yetiştirmeye çalışıyoruz.. Eleştirilerimizde konu edindiğimiz şeyler, çoğunlukla bu iddiaya sahip olan kimselerin sorunlarıdır.. Biz kendi içimizde bu yaraları sarmayı ve birbirimizi onarmayı hedef ediniyoruz..
   Başkalarının anneliğini sorguladığımız, "falan düşünce sahipleri kötü anne" dediğimiz yok, olmadı, olmayacak da..
   İslam'da ayıp örtme kavramı maalesef birileri tarafından istismar edilen bir kavram haline geldi.. Birinin kişisel hatası ayıptır ve örtülür kardeşi tarafından.. Nefsine uyarak yapmış olduğu ahlak dışı iş, (zina da olsa) örtülür ve asla gündem edilmez.. Fakat müslümanlar olarak topluma mal edilen hatalar yapmaya, bu hataları İslamîleştirmeye, alenen günah işlemeye ve bunları basite indirgemeye başladıysak; bu hataları örtmek en büyük suçtur..
   Bizler yıllardır "ayıp örtelim" dediğimiz için kangren bütün vücudu sardı..
   Şimdi artık topluma yön veren hatalar konuşulmalı, kardeşçe eleştirilmeli, uyarılmalı..
   Bizler elhamdulillah bu niyet ve çabalarımızın gayretlerini görüyoruz, takipçilerimizden olumlu geri dönüşler alıyoruz..
   Duayı asla elden bırakmıyoruz, gelecekten de ümitliyiz elhamdulillah..
   İslamî ve insani çerçevede her dost eleştiriye de açığız..
   Allah hepimizi hidayet yollarına iletsin..
   Farklı bir kesimin annesi olmanıza rağmen bizi takip ettiğiniz ve eleştirdiğiniz için teşekkür ederim.. Eleştirilerimiz kendimizedir fakat kapımız herkese açıktır..
   Selametle..

   Sil
 4. Henüz anne adayıyım fakat bloğunuzu takip etmek şimdiden hedeflerim arasında inşaallah...

  YanıtlaSil
 5. Enkazaltından12 Ocak 2015 04:28

  selamun aleykum.sözlerinize katılmamak mümkün değil.bu blog dolu doluve çok farklı.

  YanıtlaSil
 6. Allah razı olsun kardeşlerim sizlerden. Blogunuz bizlere çok büyük kolaylık ve yardım sunacak. Yeni gördüm inşallah takipçinim. Amaç İslam terbiyesine sahip evlat yetiştirmek.selamün aleyküm

  YanıtlaSil
 7. Sitedeki bazı makalelerde evliliğe dair olumsuz yazılar ile karşılaştım. Günümüzde maalesef evliliğe dair paylaşılan olumsuzluklar sebebiyle gençlerin çoğunluğu evliliğe karamsar bakmaktadır. Halbuki fıtratı bozulmamış kişiler evliliklerinde pekte mühim sıkıntılar ile karşılaşmamaktadır. Daha çok modernizmin bulaştığı fıtratlara sahip kişilerin evliliklerinde sıkıntılar ve evlilikten beklediğini bulamama gibi mutsuzluklar vukû bulmaktadır. Günümüz anne ve babalarının evlatlarına yapabilecekleri en büyük hayr, evlatlarını modernizm diye adlandırılan fesâttan muhafaza etmektir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli Yaşar bey,
   Haklısınız, aileleri ve evlilik niyetlerini ifsat eden şeylerin başında modernizm, dahası islami modernizm gelmektedir. Elbette fıtrata dönüş tek çaremizdir.
   Fakat tehlikelere dikkat çekmek de bu alanda önemli. Gerek uygunsuz beklentilere, gerekse modernizmin düğün derneklerimizi istila etmesine karşı durmalıyız ki, belki bazı yanlışların yapılmasına engel olabiliriz Rabbimizin lutfuyla..

   Sil
 8. SA oncelıkle rabbım bu hayırlı calısmalarınızı berekeketlı kılsın ıns..benım egıtımle ılgılı bazı cevırılerım var ,bunları sızınle paylasmak ısterım.kımınle ırtıbata gecmem gerkır .bılgı verırsenız sevınırım.rabbım razı olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam.
   Değerli Hasan Hüseyin bey, muslumananneler@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

   Sil
 9. Selamün aleyķüm kardeşim.Bloğunuzu 1 hafta evvel buldum.Gerçekten Allah razi olsun bilgilendirici ve yer yer bana huzur veren yazilar ile karsilastim.Kapali bir anne degilim ama inanca ve edebe cidden önem veren biri olarak sizi takip etmeye devam edecegim.ayrica blogcu anne konusundaki dusuncelerinize katiliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam kardeşim, aramıza hoşgeldiniz :)

   Sil
 10. Salamun aleykum
  Büyüdüğum çevreden çok farklı olarak, elimden geldiğince dindar yaşamaya çalışan ve televizyonu evimize sokmadan çocuk yetiştiren biriyim. Bu konuda çok yanlız idim. Sizin gibi insanların olduğunu görmek bana güç kaynağı oldu.Bu blogda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.
  Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam kardeşim, aramıza hoşgeldiniz :)

   Sil
 11. "Bir blogcu anne, yazdığı makaleler sayısınca çocukları için Rabbine dua etseydi, eminim şu anda umutla beklediğimiz bir gençlik olurdu.."
  hatika betimlemişsiniz ahir zamanı..tebrikler..

  YanıtlaSil