Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

6 Kas 2016

Doğuma Hazırlık 4. Bölüm / Doğum Belirtileri


DOĞUM BELİRTİLERİ

34-Doğum gerçekten filmlerdeki gibi aniden mi başlıyor? Çünkü filmlerde kadınlar birden bire bağırmaya başlıyorlar da…

Kesinlikle böyle başlamıyor.  Kendiliğinden başlayan bir doğumda, öncelikle bebek doğmaya kendisi karar vermiş oluyor. Yavaş yavaş kasılmalar geliyor ve inanın başlangıçta ağrı olmuyor. Bu kasılmaların gittikçe süresi ve sıklığı artıyor. Ve ancak saatler sonra annede bir rahatsızlık oluşmaya başlıyor. Bu süreç rahat karşılanırsa gayet mutlu ve heyecanlı geçiyor. Planlı sezaryenlerin çoğunluğu annelerin doğum korkusundan kaynaklanıyor. Ve bu sezaryenler 38. haftada gerçekleştiriliyor. Tıp dünyası 38. haftada gerçekleştirilen sezaryenlerin bebekte birçok soruna sebep olacağından dolayı 39. haftada sezaryenleri tavsiye ediyor. Sezaryeni çok isteyenlerin bunu planlı değil de en azından doğumun başlamasına izin vererek yapmalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü en azından doğum hormonları salgılanmaya başlar. Bunun da bebekler için çok büyük avantajları var. İkinci bebeğini normal doğurmak isteyen anneler için de bu çok önemli. Çünkü bu hormonların salgılanmasıyla ikinci doğumun normal olma olasılığı artmış oluyor.

35-Doğumun yaklaştığı gösteren belirtiler neler?

Annelerin en çok merak ettiği konu bu. Biz şu iki durumda anne adaylarından hastaneye gelmelerini istiyoruz. 

Birincisi, rahimde kasılmalar oluyorsa ve bu kasılmalar 5 dakikada bir 30 saniye sürüyorsa. 

İkincisi; önceden su kesesi açıldıysa. Hamilelerin çoğu her doğumun su gelerek başlayacağını sanıyor ancak bu durum doğumların yüzde 20'sinde olur. Biz doktorlar su gelmesinden sonra bile panik olmadan hastaneye gelmelerini rica ediyoruz.  

Bunun dışında doğumun yakında başlayacağını gösteren “nişan gelmesi” diye adlandırılan bir bulgu da var. Bu hafif pembemsi sıvının gelmesiyle bile panik yapmaya gerek yok, doğumu bu sÜrede evde bekleyebilirler. 

Bir diğer bulgu da anne adaylarının enerji patlaması yaşaması. Son zamanlarda yaşanan bu enerjilerini doğuma saklamalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü doğuma yorgun gelen anne adayının ağrıları hissetme oranı artıyor. Son olarak bebeğin aşağı inmesi de doğumun yakında başlayacağını anne adaylarına işaret eder.

36-Doğuma yakın zamanda su gelmesinden sonra süreç nasıl ilerler?

Bu çok önemli bir konu. Suyu gelen bir hamilenin aktif doğumu başlamış denemez. Tabii kasılmalar başlamadığı sürece… Bu aşamada suyu gelen hamilenin hemen sezaryene alınmasına karşıyım. Çünkü suyu geldikten sonra gerekli şartlarda beklenen hamilelerde doğumlar yüzde 80 kendiliğinden başlayacaktır.


37-Suyun doğum başlamadan önce gelmesi durumunda anne adayı doğum için en fazla ne kadar bekletilmelidir?

Bunun kesin bir süresi yok. Sadece veriler var ve bu veriler bize 24 saati geçmesini bebekte enfeksiyon riskinin artacağını gösteriyor. Kabul edilen bekleme süresi 18-24 saatin geçirilmemesidir. Suyu geldikten sonra 24 saati geçmişse anne adayı yavaş yavaş normal hamilelikten çıkıyor ve riskli hamilelik durumuna giriyor. Bu sebeple takip edilmesi gerekiyor. Ancak bu aşamada bazı hastanelerde yapıldığı gibi sık sık anne muayene edilmemeli. Çünkü bu muayeneler arttıkça enfeksiyon riski de artıyor.

38-Peki bebekler doğumda ne hissediyor? Dünyaya gelmeye nasıl karar veriyorlar?

Bebekler anne karnında mükemmel bilince sahipler. Ne yapacaklarını biliyorlar. Bu dönemde anne ve bebekte salgılanan hormonlarla doğum başlıyor. Bebekler anne karnında her şeyi kayıt altına alıyorlar. Örneğin; “Doğmamış Çocuğun Gizli Yaşamı” isimli kitapta bu konuda ağırlıklı olarak bahsediliyor. Kitapta anlatılanlara göre örneğin, Amerikalı bir anne, hamileyken Fransa’da kalmış ve yoğun olarak Fransızca konuşmuş. bebek belli bir yaştan sonra Fransızca kelimeler söylüyor. Yani bu dili hafızasına anne karnındayken almış. Bebekler doğumda her şeyin farkındalar. Annesinin sesini, kokusunu, babasının sesini tanıyorlar. Işığı fark ediyorlar. Korkup ağlayınca annesinin kucağına geldiğinde sakinleşiyorlar.  Bir de şu açıdan bakalım: bir bebek doğum anında sıcak bir ortamdan çıkarılıp yer çekimiyle ve havayla tanışıyor. Kalp atışı değişiyor, akciğerlerine hava doluyor. Tam da bu anda henüz yeni doğmuşken hiçbir tıbbi bir neden olmamasına rağmen küvöz bakımları adı altında bebeği annesinden uzaklaştırıyorsunuz, yalnızlaştırıyorsunuz. Psikoloji biliminde ileri yaşlarda kişilerde, birçok sorunun temeline psikodrama, hipnoz gibi yöntemlerle doğum anına iniliyor. Demek ki doğum anları çok önemli.

39-Doğuma yakın zamanda bebeğin ideal pozisyonu baş aşağı olması gerekirken neden bazı bebekler bu pozisyonu almıyor?

Bebeklerin anne karnında nasıl pozisyon alacağı, annenin hamilelik boyunca duruş ve yatış pozisyonuna  bağlıdır.   Çünkü bebekler de yer çekimine göre az çok hareket ediyorlar ve baş en ağır kısım olarak yer çekimiyle beraber aşağı dönüş açısından önemli bir etken oluyor. Annenin hamilelik boyunca yaşadığı gerginlik de bebeğin pozisyonuna etki ediyor. Sürekli yatan hamilelerde de bebeğin ideal pozisyona gelmesi zorlaşıyor. Yer silme, emekleme, secde pozisyonları makat gelişlerinin dönmesine yardımcı oluyor.

40-Bebek makat geliş pozisyonundaysa doğum sezaryenle mi olmak zorunda?


Bir bebeğin doğumundaki en önemli risk faktörü, başın doğru ve kolay çıkıp çıkmamasıdır. Kadın Doğumcular Birliği, ilk doğumlarda makat gelişlerde sezaryen yapılmasını öneriyor. Ancak 2. ve 3. doğumlarda risk daha az olduğu için normal doğum yapılabilir.


Ummu Ömer


("Dr. Hakan Çoker'le 100 Soruda Doğal Doğum" isimli kitaptan özetle aktarılmıştır.) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme