Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

2 Kas 2016

Çocuklara Nasıl Sabredelim (1)ÇOCUKLARA NASIL SABREDELİM (1)

Pek çok anne-babanın çözüm aradığı soru bu; Nasıl sabredeceğiz?

Mesele "Sinirlenmeyeceksin, bağırmayacaksın, vurmayacaksın"dan öte bir şey. Bunları hepimiz biliyoruz zaten.


Ama an gelip de içimizden bir canavar çıkaran o "şey" ne? Nasıl önlenir, nasıl engellenir? Nelerden etkilenir?

Bundan sonraki paylaşımlarımda gücüm yettiğince ve görebildiğimce bizde işe yarayan çözümleri paylaşmaya çalışacağım. Allah göremediklerimizi görmeyi ve ulaşamadıklarımıza ulaşmayı kolay kılsın hepimize. (Amin)

*Sabah kalkıyorsun ya, dünle aynı ve yarını da farklı olmayacak bir güne uyanıyorsun. Yapılması gereken onca iş, kucağında, eteğinde çocuklar..

Acil ihtiyaçları hallettikten sonra bırak bir şeyleri yetiştirmeyi. Kahvaltı sofrasını, asılacak çamaşırı, süpürülecek odayı, okunacak evrakı, halledilecek işleri..

Hepsini bir kenara bırak ve al kitabını eline. Bir sayfa, bir paragraf, bir satır, bir harf, neye gücün yeterse oku. Güne okumakla başla. Çocuklarını da kat yanına. Bebeklerini. Duysunlar, dinlesinler, görsünler. "Kuran'ın hayatımızın vazgeçilmezi" olduğunu ve "Kuran okudukça nasıl iyi insanlar" olduğumuzu.

Mutlaka anlamını/mealini de oku. Seslice. Biri (Azze ve Celle) sana sesleniyor. Duy ve duyur ailene.

Sonra bas bağrına kitabını. Sarıl sımsıkı. Öp alnından, başının üzerine koy. Çocuklarına da öptür, koy başlarının üstüne.

Çünkü Kur'an insana güç verir. Kur'an'sız bir müslüman, ruh dünyasını sağlıklı tutamaz. Allah'la güçlü bir bağı olmayanın, eşiyle, çocuğuyla bağı da kaliteli olamaz.

Bırak "Yok eşim destek olmuyor, kayınvalidem köstek oluyor, çocuklarım uyumuyor, komşularım kapımı açmıyor" sorunlarını. Basit problemlerle aldatma kendini.

Sen napıyorsun? Onu söyle.

"Ey Rabbim! Kur'an'ı kalbimin baharı, göğsümün nuru eyle. Onunla kederlerimi yok et, hüznümü sürgün eyle"

diye dua etmiyorsan ve bu duayı da yaşatmak için çalışmıyorsan, hangi sabırdan bahsedelim birbirimize?

Ummu Reyhane

Ummu Reyhane Facebook hesabından alıntılanmıştır. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme