Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

28 Eyl 2016

Merhaba, Ben PsikologMERHABA, BEN PSİKOLOG

"Sen dur, bunun hesabını sormaz mıyım ben" kafa sallayışı vardır bilirsiniz, öyle sallıyor kafasını. Yanımdan hışımla geçti. Omuzlarımızın sürtüştüğü yer alev alacak. “O daha çocuk lan” demedim 
içimden. Çünkü sebebini bilemedim. Arkadan gelen tokat ve “Sus! hala konuşuyor!” sesiyle anladım, çocuk ağlayınca peşisıra. “O daha çocuk lan!” dedim. Dört beş yaşında var ya da yok. Dünyaya geleli dört yıl olmuş bir insan bu kadar öfkeyi hakedecek ne yapmış olabilir diye epey kafa yordum. İnsan öldüremez, buna boyu yetmez. Birinin malını çalamaz, aslında çalabilir. Boyunun yettiği kadar yapabilir bu işi ancak.  Normal şartlarda dört yaşında bir insan evladı için para, çikolata ve benzeri şeyler hatırlatır. Haddi tecavüz şıkkını geçiyorum zaten. Yok yani, ne savaş çıkarabilir ne varil bombalarıyla hayatları alaşağı edebilir. Çünkü altı üstü  bir çocuk. Ben birkaç saniye içinde bunları düşünürken tokat seslerinin durmadığını fark ettim. Geri dönüp bayanın dikkatini çekmeye çalıştım:

- Afedersiniz 

- ?!


- Üstünüzdeki hırkaya bayıldım. Nerden aldınız acaba?


Birden yüz ifadesi değişti. Memnun olmuş gibi görünüyordu.


- Valla pazardan aldım yani teşekkür ederim, Dedi. Lafı biraz daha uzatıp sakinleştirebilirdim aslında. Ama lafı uzatmaktan pek hoşlanmadığımı söyleyeyim. Bunu çok güzel becerebilirim, ama sevmem. Yani aslında kafamın içinde yaşayan insan, ameliyathaneden çıkıp aniden “hastayı kaybettik” diyen doktorla aynı kumlara ayak basıyor. Uzatamadım. Uzatmasın dünya sürgünümü benim, istedim.


- Aslında pek beğenmedim. Hiç beğenmemiş de olabilirim. Sadece biraz konuşmak istedim ve başka bir bahane aklıma gelmedi .


- ?! yürü oğlum deli midir nedir! Diyordu sanırım çocuğu çekiştirirken. Tam anlayamadım kalabalıkta. 


Ama ilginç bir şekilde inat etmiştim. Gerçekten deli olabilirdim fakat  benim de diyecek bir çift sözüm vardı ve kimse beni dinlemiyordu. Peşinden koştum:


- Çocuğa çok vurdunuz. Eşinize mi kızdınız ya da kayınvalidenize mi? Sizi dinleyebilirim konuşmak isterseniz.


Bir şeyler mırıldanıp hızlı hızlı uzaklaşmaya çalışıyor. Güzel şeyler söylemediğine eminim. Son kozu oynadım:


- Ben psikoloğum. 


Aslında değildim. Ama durdu. İşe yaradı yani. Yalan, günah, vicdan muhasebemi sonraya erteledim. Yanıma yaklaştı:


- Gerçekten mi? Valla yemin ederim Allah sizi karşıma çıkardı.  Çok ihtiyacım var biriyle konuşmaya.


- Buyrun şurda bir yerde çay içelim. 


Orda bir yerde çay içtik. Tanıdığım neredeyse herkes gibi, dünyadaki bütün musibetler ve hastalıklar bu ablayı vurmuş. Oğluna çamura basma demiş, ısrarla çamurlu su birikintilerine basıp üstünü başını çamur etmiş diye vurmuş. Uzun bir konuşmadan sonra: “Aslında" diyor, "Eşime çok kızdım. Ona kızdım ama hıncını oğlumdan çıkardım.” Biraz tavsiye ile rahatlatmaya çalıştım. Yine anladım ki bir kardeşin nasihati, bir psikoloğun tavsiyesinin çok gerisinde kalıyor. Konuştu, konuştu, rahatlayınca kalktı gitti. 


Aslında her annenin güdüsel olarak, küçük bir çocuğun ezasını çekecek kadar sabrı vardır sevgili kardeşlerim. O sabır kasesinden herkes bir kepçe alınca çocuk için bir şey kalmıyor geriye. 


Bir yuva kurtarmadım ama bir yuvanın dişi kuşuna sabır tavsiye ettim."Bu da birşeydir." diyerek evin yolunu tuttum.Zeyneb Ubeyde


Biraz tavsiye ile rahatlatmaya çalıştım. Daha iyi anladım ki bir kardeşin nasihati, bir psikoloğun tavsiyesinin çok gerisinde kalıyor. Konuştu, konuştu, rahatlayınca kalktı gitti. Aslında her annenin güdüsel olarak, küçük bir çocuğun ezasını çekecek kadar sabrı vardır sevgili kardeşlerim. O sabır kasesinden herkes bir taşım alınca çocuk için birşey kalmıyor geriye. Bir yuva kurtarmadım ama bir yuvanın dişi kuşuna sabır tavsiye ettim." Bu da birşeydir." diyerek evin yolunu tuttum
Konuşma Sonu
Bir mesaj yaz...

4 yorum:

 1. sa.Lan kelimesi sizlere yakışmıyor. Edebiyat için olsun isterse. Nezih bir dili olmalı musluman annelerin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Lan tdk'da yer alan "ulan"in kısaltması olan, dilimizin en nadide kitaplarından biridir. Meşrudur. Yakisip yakışmadığı ise sizi hiç alakadar etmez. Bir okuyucu olarak bu kadar keyif aldığım samimi bir yazıdan sonra yorumunuzu gorup yazmamak elde değildi üzgünüm.

   Sil
 2. Koskoca yazıda bunca önemli anlamlı cümleler varken uç.harfli basit herkesin her yerde kullandığı ANLAMİ OLMAYAN b ir kelimeye takılmak, oradan Musluman annelikle dem vurmak sıktı ve artık! Her yazının altına ayar vermeye çalışan cumlelerinizi sıkıştırmayin be! Siz hiç.mi kullanmasını böyle kelimeler. Musluman annelere yakışmaz da size.mi yakışır. Yapıcı bir Allahın kulu yokmu ya! İlla eleştiri illa eleştiri!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet sürekli eleştirilmemeli musluman anneler ama bu konuda dikkat etmeliler. Çünkü bizler çocuklarımız bu argo kelimeyi kullanmasınlar diye çabalıyoruz. Sanıyorum ki bütün musluman anneler böyledir. Herkesin her yerde kullanması bizim için ölçü değil ayrıca.

   Sil