Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

18 Eyl 2016

Domates Soslu Hayaller


DOMATES SOSLU HAYALLER

Son günlerde fırsat buldukça domates doğruyorum.

Yanında Bakara suresi dinliyorum.

İyi geliyor hepimize, evimize, gönlümüze.

Bir de gayr-i ihtiyari hayaller kuruyorum.


Sohbaharı karşıladığımız bir gün.

Çocuklarım büyüse.

Ben önümdeki domates yığınını bitirmek için habire bıçak sallarken, "Anne" dese biri. "Kışa çıkacağını biliyor musun ki, neden bunca hazırlık?

Hani, "yarını ömrümüzden saymayacaktık?"

Gözlerine baksam.

Gülümsesem.

Bir diğeri alsa sözü; "Dünyada bir garip yahut bir yolcu gibi ol. Kendini daima kabir ehlinden say." buyurmamış mı Peygamber Efendimiz (s)?

"Haklısınız" desem.

Öbürü cesaret alsa tebessümümden; "Bir de kitabını yazmışsın Zühd'ün. İnsan onca zühd hadisi öğrenir de 50 kiloluk domatesten menemenlik yapar mı? dese.

Gözlerimden nice hamdler, şükürler geçse.

"Doğru söylüyorsunuz" desem.

Hiç girmesem; "Ben de sizin yaşınızdayken anneme söylerdim aynı şeyleri. Kadıncağızın burnundan getirmiştim. Bak, şimdi anladım ihtiyaç olduğunu. Günü gelince siz de anlarsınız" diye küçümsemesem gözlerindeki imanı..

"Çok haklısınız" diye onaylasam.

"İnsan her zaman aynı imanda, aynı hassasiyette olamıyor ki. Birbirimizi güzelleştirmek için aile değil miyiz zaten? Unuttuğumuzda hatırlatmak, gevşediğimizde çekip çıkarmak için. Bana ayet hatırlatan, hadis hatırlatan çocuklarım olduğu için inanın dünyanın en mutlu annelerinden biriyim ben.

Bu sene ziyan olmasın şu garibanlar. Hadi bana yardım edin de doğrayalım bitsin. Gelecek seneye çıkarsak söz, hiçbir hazırlık yapmayacağım. O gün, ne bulursak onu yeyip Allah'a şükredeceğiz. Var mısınız?"

"Biz çoktaan varız" deseler inançla, cesaretle.


Gelecek sene sözümü tutsam. Hiçbir hazırlık yapmasam.

"Kışın alınan domateslerin de hiç tadı yok anne" deseler. "Evet yavrum" desem.

"Marketteki turşular senin turşunun yerini tutmuyor" deseler. Teşekkür etsem.

"Dışarıdan aldığımız reçelde neden böyle doğal olmayan bir tad var ki?" deseler. Katkı maddelerini söylesem.

Fakat sözlerinden dönmemek için "Anne gelecek sene domates yapalım, turşu kuralım, reçel yapalım" diyemeseler.

Zühd ve kanaatle sükut etseler.


Sonra bir sonbahar öncesi toplasam onları kanatlarımın altına.

Zühd'ü anlatsam yeniden. Mevsimleri, şartları, coğrafyaları, iklimleri.

Ekini ve nesli ifsat edenler yüzünden yapmaya mecbur olduklarımızı.

Peygamber Efendimiz'in (s) de insanlar ihtiyaç içinde olmadıkları zamanlarda, etleri kurutmaya ve uzun süre saklamaya izin verdiğini, kendisinin de kurumuş eti çok sevdiğini.

Gönlümüze dünyayı almadan, israf etmeden, lükse dalmadan, helalinden yaptığımız hazırlıkların zühd duyarlılığımıza zarar vermeyeceğini.

"Hem" desem, "Allah rızası için candan geçileceğinde, bu domates sosları mı tutacak bizi?"

Gülüşseler. "Evet" deseler.


Bir kez daha anlasam; çocuklarımın imanını, aşkını, heyecanını ve gayretini hiçbir zaman kendi birikimimle, öngörümle, tecrübemle hafife almamam gerektiğini.

Bir kez daha anlasam; her defasında onlarla yeniden iman ederek, aşık olarak, heyecanlanarak  ve gayrete gelerek kendimi ancak zinde tutabileceğimi.

Ve zamanı geldiğinde, gerekirse birkaç yıl, gerekirse yıllarca beklediğimde, onlara bazı tecrübelerimi ancak aktarabileceğimi.


Ummu Reyhane


6 yorum:

 1. Tam da bugün sos ve menemenliğe niyetlenmişken yazınla karşılaştım ablacığım Allah razı olsun. :)

  YanıtlayınSil
 2. Bu kadar çok eksiğim varken çocuğumu kuran ışığında büyütebilir miyim, kendim tam değilken Meryem'ler, Sümeyye'ler, Ali'ler, Ömer'ler yetiştirebilir miyim gerçekten? Korkuyorum... Söylemleriyle ve hayat tarzlarıyla bana Elhamdülillah dedirtecek bir nesil yetiştirememekten çok korkuyorum...

  YanıtlayınSil
 3. Sizden Allah razı olsun. Bu sayfa ile yeni tanıştım sayılır. Paylaşımlarınızın her biri çok değerli. Sizden bir ricam olacak. Daha sık paylaşımda bulunur musunuz. Çok ihtiyacımız var inanın. Sizleri çok sevdim. Rabbim de sizi sevsin...

  YanıtlayınSil
 4. Sizden Allah razı olsun. Bu sayfa ile yeni tanıştım sayılır. Paylaşımlarınızın her biri çok değerli. Sizden bir ricam olacak. Daha sık paylaşımda bulunur musunuz. Çok ihtiyacımız var inanın. Sizleri çok sevdim. Rabbim de sizi sevsin...

  YanıtlayınSil
 5. Yazdıklarınızı domates sosu yaparken bende hep içimden geçirip ah ettim ,yazı için Allah razı olsun

  YanıtlayınSil