Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

3 Tem 2016

Kolay, Kısa, Keyifli Bayram Hazırlığı


KOLAY, KISA, KEYİFLİ BAYRAM HAZIRLIĞI

Bu bayram, bayram temizliği yapamıyorum.

Pardon, sanki her bayram yapıyormuşum da bu bayrama mahsus yapamıyormuşum gibi anlaşıldı cümlem. Öyle değil. Aslında bayram temizliği maratonunu annemin evinde bırakalı hayli çok zaman oldu.

Üzerimden iki dakka öteye gitmeyen bu bebelerle normal temizliği yapabilmek bile bazen lüks olurken, yapabildiğim gün kendimi çok bahtiyar hissederken, bayram temizliği epey uzak bi hayal gibi geliyor şimdilerde.

Ama ah şu mahalle baskısı. Ah şu konu komşunun bitmez bilmeyen temizlik çılgınlığı. Bayram geldi bizim hanımlar resmen transa geçti.

Yav arkadaş millet “Sen çocuklusun” diyeceğine, “Biz de çocukluyduk. Hemi de beş tane. O zaman çamaşır makinası, bulaşık makinası, hazır bez n’arasın…” diye bi başlıyor kendini övmeye, sabahlara kadar konuşsa bitmez bir muhabbetin içinde kalakalıyorum.

Onun için bu bayram taktik değiştirmeye karar verdim. Çünkü efendim –sözüm meclisten dışarı- bu kadın milleti kadar acımasız, hem cinsini zora sokan, beceriksiz ve yeteneksiz hissettiren bi başka millet yoktur emin olun.

“Ben şöyle babayım” diye kasılan bir erkek gördünüz mü? Az. “Ben –afedersiniz- eşşek gibi çalışırım” diye övünen bir erkek gördünüz mü? Yine az.

Bayrama üç gün kaldı. Sabah olunca, gece boyu bebe sallamaktan zombiye dönmüş, gözaltıları çökmüş, morarmış bir anne olarak perdeleri aralıyorum. Anam bizim komşular çoktan koyulmuş işe.

Tam karşımın üçüncü katındaki teyze, gençlere nispet yaparcasına iştahla cam siliyor. Hani mukabeleye gelirken ahı gitmiş vahı kalmış gibi baygın baygın bakıyordun. Yok, temizlik deyince bunlara bi şey oluyor. Ekstra turbo dizel falan mı taktırıyorlar, napıyorlar anlamadım.

Diğeri şakır şakır bahçe yıkamaya girişmiş. Öbürü evde halı, kilim, paspas namına ne varsa sabah beri silkeliyor tepemden aşağı. Apartmanda süpürge sesi, deterjan kokusu eksik olmuyor.

İkindi üzeri de markete, pazara dökülüyor bizim hanımlar. Bana mısın demeden elleri poşet dolu çıkıyorlar merdivenlerden. Sonra türlü türlü tatlı, börek, sarma, dolma kokuları...

Psikolojik şiddet diye ben buna derim arkadaş. 

Öyle mi? Öyle.

Ben de artık sabah erkenden kalkıyorum. 9’u daha bir geçerken süpürgeyi antreye takıyorum, motor kısmını da iyice daire kapısına yanaştırıyorum ki sesi güçlü versin. Süpürge birkaç saat çalışadursun ben çocukların işlerini hallediyorum, yediriyorum, giydiriyorum.

Öğle üzeri daire kapısının mermerine bolca çamaşır suyu döküyorum. Bezle bir güzel ovuyorum. Temizlik, evle sınırlı kalmıyor, dışarı taşıyor.

Sonra gidip perdelerden birini kenara doğru sıyırıyorum ama iyice kenar olacak, dışarıdan bakıldığında hiç görünmeyecek. İki saat kadar da öyle kalacak ki, “Dikkat şu an perdeler makinada yıkanıyor” hissi verilebilsin. Sonra gelip büyük bir keyifle perdeleri kapıyorum.

Gün içinde odaların minderlerini balkona taşıyoruz çocuklarla. Kakara kikiri güle oynaya. Balkonda minderlerden ev yapıyoruz, içine oyuncakları da doldurup birkaç saat oynuyoruz. Ha bu arada unutmadan, içeride süpürge çalışmaya devam ediyor.

Çocuklarda süpürge sesine karşı bir bağışıklık oldu. Özellikle en küçüğüm, süpürge sesi olmayınca yattığı yerde durmayıp hemen çığırmaya başlıyor.

Akşama doğru minderleri yeniden içeri taşıyoruz. Evde temizlik bezi, yer silme paspası, havlusu ne varsa hepsini makinaya koyup yarım saatlik programda yıkatıyorum. Sonra çıkıp bi güzel balkona seriyorum. Viledanın paspasını da ıslatıp dikiyorum duvara. E akşama kadar temizlik yaptım, bunların hepsi de kullanıldı yani.

Mutfakla ilgili henüz kendimi pek geliştiremesem de her gün yeni şeyler denediğimi söyleyebiliriz.

Dün yufka açma tahtasına bir avuç un bulayıp daire kapısının önüne koydum mesela. Börek baklava açmışım da tahtayı fırsat bulunca çatıya çıkaracakmışım gibi.

Bugün de bayat ekmekleri dilimleyip üzerine yumurta, peynir sürdüm, fırına verdim. Çörekotu, susam da ekleyince, kızardığında börek kokusu yayılıyor.

Çocukların ellerine iki küçük havan verip leblebi dövdürdüm. Sonra balla karıştırıp bi güzel yediler. Mutfak baya bi aktif yani.

İkindi üzeri millet alışverişe giderken ben de bebeleri alıp parka çıkıyorum. İki saat tozlu topraklı oynadıktan sonra giderken arabanın altına saklayarak götürdüğüm oyuncakları, dönüşte temiz market poşetlerine koyup arabanın kulplarına asıyorum.

Apartman girişinde hangi komşu teyzeyle karşılaşsam, "Bu sene pek iştahlısın maşaallah, temizliği biteremedin bi türlü" diyor. Eveeet, işte beklediğim an. Bu anı hiç es geçer miyim, fırsatı teper miyim?

"Ayol bayram temizliği bu. Yüzden olmuyor ki, dip bucak iyice bi alınmalı. E bi de tatlısı, sütlüsü derken anca anam anca." diye uzatıyorum lafı.

"Sonunda bunu da yoldan çıkardık" diye pek bi mest oluyor kimisi. Kimisi de baya baya fesatlayarak bakıyor.

Şimdi, "Hepsi tamam da bu konu komşu kısmısı, bayram ziyaretine geldiğinde ne nane yiyeceksin, foyan çıkmayacak mı meydana?" diyorsunuzdur eminim.

Onu da düşündüm elbet. Üç yıldır bekledim fakat bayramda ne gelen var ne giden. Millet camdan cama, apartman girişinde yada bahçedeki kamelyada bayramlaşıyor kuru kuruya. Onca temizlik, tatlı börek niye, onu hala çözebilmiş değilim.

Fakat her ihtimale karşı bayramda evde de durmayacağım tabii. Maazallah biri test etmeye falan kalkar.

Birinci gün Eminönü'nde gezer dolaşır simit yeriz.

İkinci gün Üsküdar'da Kız Kulesi'ne nazır kahve içeriz.

Üçüncü gün de "Daha fazla masraf olmasın" diye mahalledeki parkta geçiririz.

E hadi o zaman, herkese hayırlı bayramlar.


Bayan Tİ
16 yorum:

 1. kendi basina gurbette filan mi yasiyor bu bayan ti nedir anlamadim :) zaten cocuklu oldugumuz icin temizlik yapmasak olmuyor gercekten kirli evimiz cünkü :) bunu da cocuklar izin verdigi kadar yapabiliyoruz orasi ayri..bizim buralarda hic kamelyalarda filan bayramlasilmiyor ya ziyarete gidiyoruz ya evde misafir agirliyoruz..bu hayatta elti gorumce kayinvalide yenge teyze gibi bi cok gercek var..ve cocuklar uyuduktan sonra hazirlanabilen o tatlilar yemekler bitiyor yetmiyor bile :) bi alternatif sunmaksa niyetiniz annelere baklava yapmak zorunda olmadiklari evi toplayip yarim gunluk bi silme supurmeyle halletmelerini filan tavsiye edin Allah rizasi icin :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Selamu aleykum bacılar şu bayan ti ye bir kaç aciz sözde bulunmak istedim Kardeş üzülme bende de dört çocuk var ve öyle yakında park felan da yok yani sürekli evdeyiz fakat fıtrat gereği azimli yaratılan kadın gerçekden iaterse inan temizlik dir yemek dir çok da sorun deyil neden dersen camdan başkalarına bakma ile geçen zaman da mutlaka bir işini yapabilirsin yada bakarken en azından camları silersin ha ille titizlık derecesine ulaşamadık fakat küçük Çocuklar olunca mecburen temiz tutulması gerekir dedim ya aciz tavsiye sadece yani ben yapmakla zorunlu olduğum işleri sayma ile yorulurum ki gerek yok biz inşaAllah Niyeti temiz tutarsak o yaptığımız temizlik de ibadet dir neden bu fırsatı kaçıralım. Birde şunu eklemek güzel olur ki A.S.V. diyor ya bir nebiye gizliden iş yapmak yaraşmaz evet gizliden yapılan birşey yok fakat yapıyor gibi görünmek de yine aldatmacaya girer buna dikkat et. Kimse kimsenin evine karışamaz ama başkalarını konuşturacak kadar da dağıtmayalım kendimizi hayırlı geceler

   Sil
  2. Bu arada nebi ye yakışmaz sözü e bizde inşaAllah onun ümmeti ve mukallitleriyiz ayni şey bizler için de geçerli

   Sil
 2. Ben senin bayan ti olma ihtimalini sevdim b. abla :)

  Yani şimdi tamam, ilk yirmi gün annemi çok güzel kafalamis ramazanimizi güzel degerlendirmisken tam on gün kala işler hücum edip tüm maneviyatimi alt üst ettiğinde bunun haklı bir isyan olduğunu söyleyebilirim.- Siz bu satırları okurken ben su böreğinı fırından alıp yarın sarilacak yaprakları islatmaya geçmiş olacagim :) -
  Ama şöyle bir düşünüyorum da, yeni evliler için pek bi sorun yok gibi. Evlerine bayram ziyaretine gelene şeker tutarlar, dolaplar da tozlu kaliversin birsey olmaz. Fakat büyük ev olunca, eve üç tane evli çocuk altı torun, dünürler akrabalar komşular arkadaşlar falan gelecekse işler o kadar kolay çözülmüyor sanki. Hadi "ne derler acaba" putunu kırıp attik temizliği yüzeysel yaptık diyelim, peki yemekler? Dört tane erkek yemek beklerken 'aman bi pilav yapiverelim canim' demek pek hayra alamet olmaz bizim buralarda :) aniden gelecek misafirler, davet edilecek akrabalar, ölümü gör yemeği yemeden bi yere birakmamcı babalar varken bir de :) üstelik bir de şu var arefe demek bamya çorbası kokusu,mutfakta geçen saatler, tatlı bir telaş olarak yazılmış bilincaltimiza, hatirlayinca hosumuza gitmiyor değil. Tabiki bir çözüm bulunsun adam akıllı ibadetimizi yapalım hepimiz bayram şuuru dunyaliktan uzak anlaşılsın, ama pratikte gerçekten bu kadar kolay mı bilemedim :)

  YanıtlayınSil
 3. Bütğn bunlara hiiiç gerek yok bence.ben de dort cocuklu bır anne olarak temizlik Konusunda kimine göre pasaklı bıle sayılırım. Ama kimin ne dediği umrumda degil. Beni kınayan benden beter olsun .yok ya olmasın benım gıbı olsun yeter o zaman anlar.kım benım hakkımda ne düşünüyorsa Allah ona on katını versın. Yahu arkadaş ben anlamıyorum .kimse gelip bi işin ucunsan tuttugu yok azcık yardım edeyım dedıgı de yok hem muhtesem anne olucaksın hem muhtesem aşcı dort dortluk temızlık mukemmel bır eş bır hanımefendı. He bıde kac cocuk dogurursan dogur kılon atmışı gecmıcek ınce zarıf guzel .bs vs .... Varsa bıze de yollayın

  YanıtlayınSil
 4. gülmekten gözlerimiz yaşardı teşekkürler tavsiyeler için :))

  YanıtlayınSil
 5. Bayan ti! Komsular sizin evi basmadan bana gelin. 3. Gun musaitim beklerim :) MoR SİYAH:) :) :)

  YanıtlayınSil
 6. Musluman Anneler gibi farklı bi blog olma iddiasında bi sitede böylesi dedikodu havasinda bir yazi çok talihsiz olmuş. Mukabeledeki duruşu ile temizlik yaparkenki halini kiyasladigi teyze gibi mesela... dedikodu havasinda amiyane tabirle "mahalle karısı " edasinda bir yazı yerine " son gunlerimiz ramazan bitmeden ibadete temizlikten daha cok onem verebilir" filan gibi kaliteli bir yazi yazilabilirdi. Gercekten olmamış!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Müslüman anneler yöneticileri. Yazılarınızı anlamayan ve size ayar vermeye meraklı bi dolu insan var. Bi dahaki sefere "dikkat ironi" falan diye bütün satır aralarına yazın lütfen belki o zaman anlarlar.

   Sil
  2. Ay ne güzel yazdın be kardeşim ironi iste gülün geçin bir de ders veriyorlar . adı zaten bayan ti arkadaş. siz de ti ye alın hayatı. ders çıkarın bayram işini abartmayın kendinizi hirpalamayin takdir edilmek aferin denilmek uğruna.

   Sil
 7. Günlerdir süpürge sesinden gına gelmişken bu yazıyla karşılaştım. Eşime dedim ki "Hanım Allah rızası için süpürgeyi durdur da şu yazıyı bi oku. Allah'ın ne kulları var."
  Eşim yazıyı okudu. Yüzünü ekşitti. Ne dese beğenirsiniz:
  -Bayan ti olmadığıma şükret. Yoksa evde gece gündüz süpürge sesi dinleyecektin. En azından ben sadece iş yaparken açıyorum!
  Kadın aklı, diyorum başka da bi şey demiyorum abicim.

  YanıtlayınSil
 8. Selamun aleykum arkadaslar benim evime gelen benim icin gelsin temizlide yapa bildigimiz kadar yapiyoruz 3 cocukla bazen oyle bazen boyle öldugumuzde uzerimize atacaklari bir kürek toprak o yuzden umursamiyorum oynaya bildiğim kadar oynuyorum şimdi hep birlikte datiyoruz buyuduklerinde hep birlikte toplarız allaha emanet

  YanıtlayınSil
 9. Herkes farklı bir açıdan bakmış ama çok hoş bi yazı, yorumları bile gülümsetiyor... Ben de iki çocukla gurbette yaşıyorum, çocuklar evi öyle batırıyor ki ya her gün temizlik yapıcam yada salıp ipin ucunu kaçırıcam, e ikisi de olmuyor, bir aşka geliyorum temizlik için, küçüğüm yapışıyor muhakkak... Bi de bunun yemeği var, çocukları gezdirmesi var...Allah yardımcımız olsun..

  YanıtlayınSil