Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

3 Haz 2016

Ramazan Önermeleri


RAMAZAN ÖNERMELERİ


"Ah o eski Ramazanlar, o eski bayramlar" diyerek başlamak istemiyorum sözlerime.. Eski'de neyi aradığımı ve özlediğimi irdelemek ve eğer oluru varsa bugün de onu mümkün kılmak çabam, gayretim..

Günlerdir ana sayfama düşen ramazan önermelerine maruz kalıyorum. Maruz kalıyorum. Çünkü pek çoğu, bana özlediğim Ramazan'ları unutturmak ve şimdiki önermeleri daha cazip kılmak için ağız birliği etmiş gibiler.

Ramazan'dan bir önceki gece, çok sevdiğimiz bir misafir geliyormuşcasına evi balonlarla ve türlü süslemelerle süsleyecekmişim.

Çocuklar için Ramazan'a özel çizelgeler ve günlükler hazırlayacakmışım. Tutulan her orucun, kılınan her namazın kaydını tutacakmışız beraber. Gülen yüzler, stickerler yapıştıracakmışız amel hanemize.

Camili, kubbeli, minareli seccadeler işleyecekmişim boylarına uygun. Yeni takkeler, eşarplar, tespihler alacakmışım.

Her güne yapılacak bir etkinlik, aktivite. Bütün Ramazan'ı birden otuza hesaplayıp planlayacakmışım.

Sabahtan sitelerden iftar önerileri toplayıp, çocukların en sevdikleriyle donatacakmışım sofrayı.

Hepsi Ramazan farkındalığı içinmiş.

Düşünüyorum da, Ramazan gelmeden günler önce içimde cıvıldaşan kuşların nedeni neydi?

Neydi, akşam heyecanla yatağa girdiren o duygu, sabah annemin terliklerinin sesini duyar duymaz merdivenlerden koşar adım inerek sahura yetişmemiz. Eriştenin kokusu, yanında mutlaka kendi ellerimizle toplayıp kuruttuğumuz kayısıların kompostosu.

Güneş doğuncaya kadar Kitap'la beraberliğimiz, ezber sağlama, sonra uyku. Oruç olduğumuzu belleğimizde tutmamızı sağlayan o hafif, tatlı baş ağrısı, küçük misvaklarımızın kokusu.

Gün içinde, her zamanki gibi. Yapılması gerekenler, okumak istediklerimiz. İkindi vakti bahçeye dökülmemiz. Hanımellerinden bir demet suya koyuşumuz. Akşama doğru acıkan bütün aile fertlerinin mutfakta toplaşması. Kimimiz salata yaparken, bir diğerimizin son anda çıkardığı kek bulaşıkları, duvar komşumuzun uzattığı bir tabak yemek, misafiri olan komşumuza duvardan atlayarak yardıma gitmemiz, unutarak su içen kardeşimize kurumuş dudaklarımızla imrenmemiz ve daha aklımdaki nice hatıra..

Ramazan, beni hep içime döndüren şey, gönlüme..

Ramazan'ı bunca sevmemin nedeni de, içime dönebilmem sanırım. Ve bu duygu dünyamda hiçbir gösteriye, fotoğrafa, paylaşıma, beğeniye yer yok.

Annem hiçbir zaman ev süsleyip balon şişirmedi nitekim. Aktiviteler, çizelgeler, gülen-ağlayan yüzler hazırlamadı bize.

Çok sevinirdi, içi kıpır kıpırdı, vakte karşı savaşır, hayır için didinirdi, insanların gönlünü etmek için fedakarlık ederdi, "hayır" demezdi, cömertliği anneliğine eklenirdi.

Bizim için onca derse, söze, anlatıma bedeldi.

İftariyeliğimizi hazırlayarak bizi de yanına katıp götürdüğü yoksul bir aileden aldığımız ders, dünyalar dolusu önermeden daha etkiliydi.

Benim bu Ramazanki duam ve niyetim; Annem gibi olabilsem keşke.

Sade, samimi, gösterişsiz, iltifatsız ve içten yapabilsem ibadetlerimi.. Abartılara ihtiyaç duymasam..

Az'la yetinebilsem..

Az'dan çok var edebilsem..


Amin. 
Ummu Reyhane


3 yorum:

  1. blogcu annelerin ramazan hazirliklari icimizi şisirmisken bu cok iyi oldu

    YanıtlayınSil
  2. seviyorum sizleri... bakış açınızı, samimiyetinizi, çabanızı, duruluğunuzu seviyorum 💚

    YanıtlayınSil