Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

16 May 2016

Saçların Ağardı mı Senin de? SAÇLARIN AĞARDI MI SENİN DE?

Gözlerim kapanmak üzere. Fakat bu yazıyı yazmalıyım. Saatime bakıyorum. Sabah namazına dört buçuk saat var. Kulağımın biri öksürük nöbetinden her an uyanma ihtimali bulunan bebeğimde, diğeri aylardan beri içimde biriken kelimelerin 'beni de yaz beni de yaz' diyen haykırışında.

Nereden başlamalı bilmiyorum. Sadece edebiyatı bir kenara bırakıp dilime dolanan ayetlerle kaleme sarılıyorum. Ne çok özlemişim seni ey kendisine yemin edilen. Anne ile kalemin dostluğu eskilere dayanır. Bir anne kalemi aldı mı eline, dünya sallanır. Kelimeleri , heceleri yapbozun parçaları gibi yerine yerleştirmeyi ne çok özlemişim. 


Cümlelerim her an bölünebilir. Tuvalete kalkma saati yaklaştı kızımın.  Acele etmeliyim. Ya da hayır. Kıyamı, kıraati, rukusu, secdesiyle lezzet aldığım bir namaz tadında olmasa da içime sine sine yazmalıyım bu yazıyı. Göz kapaklarım durun. Giriş bölümünü tamamlayayım bari yazımın.


Dilime dolanan ayetlerle Zekeriyya (as) " Rabbim! Gerçekten kemiklerim zayıflayıp gevşedi. Ağarmis saçıyla başım alev alıp tutuştu. Rabbim! Sana duam sayesinde bedbaht olmadım. "
Bir tarafta vitamin eksikliğinden aldığım ilaç kutusu diğer tarafta her gün onlarca kez aynada görüp  annemin " kızım benimkinden çok beyazın var. "  sözlerine aldırmadan okşadığım beyazlar ve Zekeriyya'yı bir kez daha sevişim.


Ey Zekeriyya! Senin kadar yaşamadım henüz. Senin imtihanın da değil saçlarımı ağartan, kemiklerimi zayıflatan. Dağılan oyuncakları toplayıp çamaşırları katlamak, bulaşıkları yerleştirip halıları süpürmek, lavaboları temizleyip toz alırken yorulsam da, çorba karıştırırken ezberlemeye çalıştığım sureyi tekrar etmek teselli ediyor yüreğimi. Bir de bazı söylemler." Ay nasıl bakıyorsun bu kadar çocuğa!!?? Ben bir tanesiyle çıldıracak gibi oluyorum."diyorlar." İmreniyorum sana. Televizyon bile yok" diyorlar. "Hep evdesin hiç dışarı çıkmıyorsun. Çocuklar sıkılmıyor mu?"diyorlar. Nasıl anlatayım ki onlara niyetimi. Nasıl söyleyeyim. Söylememeliyim.


Onlar bilmiyor ki boşluktan televizyonun esiri olmuş çocuklara benzemesinler diye günlerimizi nasıl doldurduğumuzu. Kış boyu kar yağarken bizim de kağıttan kar taneleri kesip kesip yapıştırdığımızı. Her kar tanesinin farklı oluşunu anlatırken Allah'ın yüceliğini nasıl kavradığımızı. Sonra bahar geldiğinde renkli kağıtlardan çiçekler katladığımızı. Penceremizden görünen palamut, vişne, ceviz, dut, akasya ağaçlarının her mevsim yapraklarını nasıl döküp tekrar elbise gibi nasıl giydiğini. Ve daha neler.. Bilgisayar oyunlarıyla kendini kaybedenlere bu yazdıklarım anlamsız gelecektir elbet.


İşte bizim günlerimiz. Her çocukta yeni bir şeyler öğrenip hepsini tanımaya çalışmak çoğu şeyden uzak tutuyor insanı. İleride kızım şöyle söyleyebilir mesela:" benim annem araba kullanmayı bilmezdi. Bankamatikten para çekmeyi de. Yüzmeyi bile öğrenememiş annem hayasızların yüzünden. Kredi kartı da hiç olmamış. Neden mi? Vakti olmamış değil fırsatı olmamış. Belki de gerek duymamış. Geri mi kalmış? Tabi ki hayır. " İşte kızıma bunların nedenini anlatabilmem gerek. Mutlu eden şeyleri.  Kitap okumadığı için heceleyerek okuyan annesi olmadığına sevinmeli kızım. "Annem çok güzel kitap okurdu."demeli ve her hikayenin içine girmeli.


Bu yazı burada bitmeli ve ben biraz uyumalıyım. Yarın çocukların banyosu var. Kızımın saçlarını da örmeliyim. Sonra ütü. Hava durumuna bakmalıyım. Yağmur yoksa bir de çamaşır. İşte bebeğimin sesi. Karnını doyurmalıyım. Zekeriyya'yı unutmadan, beyazlarımı sayarak güne başlamalıyım.

Ummu İbrahim

8 yorum:

 1. Subhanallah. Daha çok yazın. Tvsiz evim var. Çok evlat isterim ki rasulullah benimle övünsün. Fakat ben böyle büyümedim. Nefsim zorlanıyor. Bilgisayar oyunlarıyla büyüdüm. Bu yolu şimdi kendim seçiyorum. Ama napacağımı bilmiyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Niyet etmişsiniz bi kere. Bismillah deyin ve yol almaya bakin. Allah yardımcımız olsun :)

   Sil
 2. Tam yas farklari 1 yas olmalarina ragmen 4.evladima sahip olacağımı duyduğum anda çıktı bu yazi çok duygulandım bana merhem oldu ne olur yazin

  YanıtlayınSil
 3. Ümmü ibrahim, bence de daha çok yazmalısınız...

  YanıtlayınSil
 4. Bencede yazmalisin kardesim.Duygularini cok guzel ifade etmissin

  YanıtlayınSil
 5. Çok etkiledi yazı beni bizim evde tv var ama kanal yok kocanın pes oyunları için geldi,vaktimizi daha güzel değerlendirmeye karar aldığım an çıktı bu yazı karşıma tam benim düşüncelerim ,Allah yardımcımız olsun.

  YanıtlayınSil