Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

1 May 2016

Duygular Etkinliği


DUYGULAR ETKİNLİĞİ

Müslüman anneler, bu etkinlikte kuzularımıza duyguları göstermeye çalışacağız. Yavrular uyuyunca alın elinize malzemeleri ve sabah bir sürpriz yapın. :)

Malzemeler:
A4 renkli kağıt
makas
kalem
yapıştırıcı
daire yapabileceğimiz bir nesne

Yapılışı:
Kağıdımıza daireler çizip kesiyoruz.Ve her daireye bir duygu kazandırıyoruz.; mutlu,üzgün,şaşkın,kızgın,ağlayan..
Sonra  daireleri tam ortadan ikiye katlıyoruz.ve katlama yerinden birinin ağzına olan kısma diğerinin göz kısmı gelecek şekilde yapıştırıyoruz.


Yani ilk duyguyu tersten ikiye katlayın, göz ağız içerde ve onun ağzının olduğu yarım daireye öbür duygunun gözleri, yani yarımını yapıştırın.

Böylelikle hepsini yapıştırın, son noktada ters çevirin ve bir kağıda yapıştırın.


Saç yapabilirsiniz.


Keyifle öğrensin kuzucuklar :)

Allah’ım, senden; hidayet, takva ve gönül zenginliği isterim. (Müslim)
 Allah'a emanet olun.. 😉

Sümeyye Öztürk
7 yorum:

 1. Boyle suretleri cizmek caiz degil ama. Cocugumuza boyle seyler ogretmemeliyiz. Baska sekilde de eglendirilebilirler. Site yoneticileri boyle seylere neden dikkat etmiyo anlamis degilim. Ya da caiZ de ben mi yanlia biliyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kardeşim, bir şeye "caiz değil" demek için elimizde kat'i deliller bulunması gerekir. Suret çizme konusu, epey ihtilaflı bir konu. Kaldı ki, buradaki çizimlere suret demeye bin şahit ister. Suret konusunun bu şekilde ucundan tutarsanız, iş, burada herhangi bir resim paylaşmaya veya çocuğumuzun fotoğrafını çekmeye kadar varır.

   Sil
 2. Suretten kasit gozdur. Bu konudaki delilller coktur. Arastirmanizi tavsiye ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kardeşim, biz elbette araştırırız, yukarıdaki yorumumuz da bilmeden söylenmiş sözler değildir. Konuyla ilgili hadisleri ve alim görüşlerini tabii ki bilmekteyiz. Yalnız hadislerin lafzi yönleri kadar, mana ve maksatları da önemlidir.
   Örneğin, hadisleri maksat merkezli okuyan ilk devir ulemamızdan İmam Tahavi, Şerhu Meanil Asar'da "Yasaklanan resimler, Hıristiyanların kilise duvarlarına yaptıkları veya takdis ve tazim için bezlere yaparak astıkları resimlerdir." demiştir.
   Yasaklanan resimlerin üç boyutlu resimler, yani heykeller olduğunu söyleyenler de vardır. Örneğin Yusuf el-Karadavi, üç boyutlu olmayan resimleri "cansızlar" sınıfından kabul etmiş, tazim ve taksid maksadı taşımadıkça caiz görmüştür.
   Bu konudaki hadisleri mutlak olarak lafzen değerlendirirsek, bugün fotoğraf çekmek, resim yapmaktan daha büyük bir günah olur. Hele ki video çekimi, Allah'ın yarattığı anı ölümsüzleştirmek gibi haşa Allah'ın sıfatlarıyla yarışan bir şirk ve küfür olur. Bu resimleri yapan insan eli de olsa, insan elinin yaptığı makina da olsa değişen bir şey olmaz. Yapan da, bakan da, izleyen de aynı günaha sahip olur.
   Şimdi bi de siz araştırın bakalım, işin içinden nasıl çıkcaz?
   Selametle.

   Sil
 3. Yusuf karadavi gibi sapik birinin gorusu bize delil olamaZ. Siz hep kendi gorusunuze uygun olan ornekleri getirmissiniz. Bizim icin ehli sunnet vel cemaatin gorusu nedir onemli olan budur. Siz bana iki uc ornek getiriyorsunuz. Benim de yazacaklarim cok ama durumum musait degil delilleri tek tek yazamayacagim. Her neyse boyle laf sokusturur gibi cevap vermeseniz daha iyi olurdu. Selametle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yahu kardeşim, cahil cahil konuşup da kendinizi günaha sokmayın. Az gidin ilim okuyun, alimleri yaftalamak ne sizin ne de bizim haddimizedir. Bu ümmet, birkaç inanç akidesi dışında her konuda ihtilaf etmiştir. İhtilaflar da rahmettir, genişliktir.
   Velhasıl meselenin tartışılacağı ortam, burası değildir. Müslümanlar zihin konforlarını bozmamak için tek tip okuma yapar, sadece iki üç alimi bayraklaştırır ve ehli sünneti bunlardan ibaret zannederlerse, daha çok yanılırlar. Allah bize sadece ilim değil biraz da geniş yüreklilik versin ki, böyle ipe sapa gelmez, ucu tekfire varan laflardan korunalım. Çünkü söz, sorumluluk getirir.

   Sil
 4. Sayın müslüman anne, tebrik ediyorum. Güzel tespitler

  YanıtlayınSil