Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

30 Nis 2016

Doğuma Hazırlık 1. Bölüm / Doğal Doğum Nedir?DOĞAL DOĞUM NEDİR?

1-Bugün "Doğal Doğum" diye bir kavramdan söz ediyorsak, o halde doğumlar doğallıktan çıkmış demektir. Nedir bunun nedeni?

Birincisi; geçmişte kontrolsüz doğumlarda , rutin muayenenin ve teknolojinin kullanılmadığı doğumlarda anne ölümlerinin olmasıve bunun yeni anneleri korkutması,

İkincisi; şehirlerde yoğun tempoyla çalışan doktorların uzun doğumları takip etme imkanının olmaması. Eskiden doğumlarda yük büyük ölçüde ebelerde idi. Ancak şimdi anneler “Benim başımda doktor dursun!” demeye başladı. Halbuki doğumdaki uzun saatler boyunca annenin en büyük yardımcısı ebelerdir.

Üçüncüsü ise; anneler rahata alıştı.  “Ben bir şey yapmayayım bebeğimi çıkarıp kucağıma versinler” demeye başladılar. Böyle olunca planlı sezaryenler arttı. Bunların hepsi birleştiği zaman doğumlar doğallıktan yavaş yavaş koptu.

2-"Doğal Doğum" ne demektir?

Her vajinal yoldan doğan bebeğin doğumu doğal doğum değildir. Bir doğum medikal bir sebep yokken zamanından önce başlatılırsa, ilaçlarla hızlandırılırsa, hamileye epidural anestezi (belden aşağısının uyuşturulması yöntemi) verilirse  ve epizyotomi (vajinal kesi) yapılırsa bunun adı "doğal doğum" olmaktan çıkar.

Doğal doğum kendiliğinden başlayan, mümkün olduğunca müdahale edilmeyen, bebeğin daha doğar doğmaz kordonu kesilmeden annesiyle buluştuğu ve ilk emzirmeye kadar anne kucağında kaldığı bir doğum şeklidir.

3-Doğal doğumun sağlanması için ne gereklidir?

Anne ve bebeğe saygı!

Bir kadının doğum yaparken en büyük ihtiyacı, güven ve mahremiyettir. Bir kadına bunların sunulduğu her doğum “anneye saygılı doğum” demektir. Bunun dışında doğumu hastalık olarak görmemek gerekir. Böyle bakılmadığı zaman  doğumda bebeğe ve annenin bedenine güvendiğiniz zaman her şey tıkır tıkır işliyor ve bebekler sağlıklı bir şekilde doğuyor.

Bebeğin ihtiyacı ise doğumdan sonra güvenli, gürültülü olmayan loş bir ortam. Bebekle annenin buluşma anına saygı duyulması gerekir. Buluşma anında anne ve bebek rahatsız edilmemeli. Anne ve bebek ne kadar uzun sure bir arada bulunurlarsa o kadar iyidir. Ayrıca, bebek dünyaya gelir gelmez bebeği annesine bağlayan kordonun hemen kesilmesine gerek yoktur. Doğal doğumlarda bu sakince ve alıştırılarak yapılır. Sorunsuz doğan bir bebek, kontrol adı altında anneden uzaklaştırılmaz.  Boğazını temizlemek adına da boğazına uzun hortumlar sokulmaz ve fazla ışığa maruz bırakılmaz.

4-Anne adayları nasıl "doğal doğum" yapabilir?

Ailelerin öncelikle şunu bilmesi gerekir. Doğal doğum para işi değil! Anne adayının “Ben bir şey yapmayayım, doktor yapsın her şeyi” diyebileceği bir doğum şekli değil.  Doğum doktorun değil, annenin işidir. Doktorlar sorun yoksa sadece ‘rehberlik’ ederler. Doğal doğum kadının kendine ve bedenine güvenmesi, gevşemesi ve kendini doğumun akışına bırakması ile ilgili bir durumdur.

5-Peki, normal doğumla ilgili bu kadar korkutularak bu noktaya gelmiş bir beyni varken, kadın kendi bedenine nasıl güvenecek?

İngiliz bir doktor doğumdaki en büyük engelin, annenin korkusu olduğunu ve rahat doğum yapanların, korkmayan kadınlar olduğunu keşfediyor. Bu yüzden annedeki korkuyu gideren, bilinçaltındaki korku dolu resimlerin yerine güven veren resimlerin konduğu meditasyonlar ve gevşemelerle bedenin rahatça bırakılıp, doğum yapan kaslara çalışma izni verildiği teknikler üzerinde çalışıyor. Bu teknikler sayesinde korku-gerginlik-ağrı azalıyor ve annedeki “yapamayacağım” duygusu gideriliyor.  Bu teknikler LAMAZE tekniği olarak biliniyor.

Bu teknikle doğum anında anne adayı kasılmaları korku ve panikle değil, gevşeme ve nefes tekniğiyle karşılıyor ve doğal, ağrısız bir doğum yapıyor.

6-Lamaze doğum felsefesi nedir?

Bu felsefede özellikle üzerinde durulması gereken iki konu var.

Birincisi; doğum tecrübesinin anneyi ve aileyi derinden etkiliyor olması. Çünkü doğumda annede oluşabilecek travmalar eğer dikkat edilmezse mutlaka bebeğe yansıyor.  Öyle ki, belki de bebeğin ileride, erişkin olduğu zamanki davranışlarını bile etkiliyor.

İkincisi de; kadınların doğum eğitimi sayesinde sağlıklarıyla ilgili alınan kararlarda bilinçli hareket etmeleri gerektiği. Kadınlar bazı şeyleri hastanelerden talep edecek  ve hastane rutinlerini değiştirecekler. Kararlara bilinçli katılım “keşkesiz doğum” sayılarını arttıracak,  ailenin sorumluluk almasıyla doktorların yükü de hafifletilmiş olacak.


 DOĞUM EĞİTİMİ

7-Doğal doğum için doğuma hazırlık kursları gerçekten gerekli midir?

Televizyonlarda, filmlerde, dizilerde doğumlar korkutucu gösterildi. Gazetelerde hep korku dolu doğumlardan bahsedildi. Ve insanlar kötü doğum hikayelerini anlattılar. Bu şekilde bilinç altına doğum korkusu yerleştirildi. Durum  böyle olunca, doğum eğitiminin yaptığı şey anne adaylarının içindeki korkuyu yenmek oldu.

Diğer neden ise; günümüzde bilinçli kadın “kontrol etmek” istiyor. Doğum eğitimi anne adayına kontrol etmemenin mutluluğunu, bunun doğuma katkılarını ve kendini bırakmayı öğretiyor.

8-Her doğuma hazırlık kursu, doğal doğuma hazırlar mı?

Aileler şuna dikkat etmelidirler; bir doğal doğum kursu, doğumla ilgili kanıta dayalı verileri tarafsız bir  şekilde anlatan, doğumda annenin güçlü hissetmesini, ailenin tercih yapmasını ve sorumluluk almasını sağlayan, sadece doğal doğuma değil zorunlu sezaryen olasılığına da hazırlayan kurslardır.

9-Aileler, kursların gerçek anlamda doğal doğuma hazırladıklarından nasıl emin olabilirler?

Doğuma hazırlık kurslarına katılmak isteyen aileler, bu kursların takip ettiği felsefeyi araştırmalıdırlar. Her doğum kursu doğal doğum kursu değildir.

10-Doğuma hazırlık kurslarında anlatılanlarla hastanedeki rutin uygulamalar çelişiyor. Bu konuda neler söyleyebiliriz?

Anne adaylarının doğal doğum tercihlerini hastane yetkilileri ve doktorlarıyla mutlaka paylaşmaları gerekmektedir.

11-Doğuma hazırlık eğitimi almak için ideal hamilelik haftası nedir?

Genellikle çalışan anneler hamileliğin son haftalarında geliyorlar. Oysaki 37. Hafta sonrasına anne adaylarında tüm bilinçaltları yüzeye çıkıyor, korkular, tedirginlikler ve panik bir araya geliyor. Bunun için en ideal zaman bebeğin hareketli olduğu 20-28 haftalar arasıdır.

12-Doğuma hazırlık eğitimi alan her anne adayı, normal doğum yapabiliyor mu?

Doğuma hazırlık eğitimi alan her anne adayı tabii ki normal doğum yapamıyor. Eğitimden sonra anne adayının işi bitmiyor. Eğitimde öğrendiklerini içselleştirecek, bunları bedenine yazmak için çalışacak, yani gevşeyecek, rahatlayacak. Ve doğru doğum ekibi kuracak.  Doktoru da doğal doğumlara sıcak bakan, annenin mahremiyetine saygı gösteren, acele etmeyen, en önemlisi de ‘vakti olan’ bir doktor olacak.

Bazı hamileler doktorlarının ‘ünlü’ oldukları için çok yoğun olduğundan bahsediyorlar. Bu sebeple doğal doğuma vakti olmuyor bu doktorların. Zaten cümle arasında fark edersiniz, “Bir şey olursa sezaryen yaparız, çok beklemeyiz, buna vaktimiz yok , ben yetişemeyebilirim” gibi cümlelerden….
Ailenin bu mesajları görmesi ve tercihini ona göre yapması gerekiyor.


Ummu Ömer

("Dr. Hakan Çoker'le 100 Soruda Doğal Doğum" isimli kitaptan özetle aktarılmıştır.) 7 yorum:

 1. Allah razı olsun.Bilinçli anneler ve doğal doğumlar ile cennete aday nesiller yetiştirme hedefimize fıtrata uygun bir başlangıç olur.

  YanıtlayınSil
 2. Allah razı olsun. Şuan hamileyim ve araştırmalarım yabancı kaynaklıydı. Bu yazı beni çok mutlu etti. İnşaallah kısa süreli aralıklarla yayınlanır devamı. Doğal doğum para işi değil demişsiniz. Kesinlikle doğal doğum devlet hastanelerinde teşvik edilen uygulanan bir durum olmalı. Ancak şuanki şartlarda pek mümkün değil. Bu beni endişelendiriyor. Sadece talep etmekle kabul edeceklerini öngörmüyorum. Doğumu anneliği bile ticarete dönüştüren bir sistem sözkonusu. Özel hastaneler ateş pahası. Devlet hastaneleri kadın doğum evleri yoğunluktan hasta görmek istemeyen doktorlarla dolu. Bir an önce bitsin modundalar. Bu konuda talep etmekten başka önereceğiniz bir şey var mı acaba?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız kardeşim, bu konuda biraz daha cesaretli olanlar, çevre desteği bulanlar ve sağlık olarak da normal seyredenler, ev doğumunu tercih ediyorlar. Hastane doğumuyla ev doğumunun riski aynı, eğer gerçekten tecrübeli bir ebe doğuma rehberlik ederse ev doğumu çok daha iyi. Ama dediğimiz gibi pek çocuğumuz buna cesaret edemiyoruz. Allah hepimizi hayırlarla karşılaştırsın, yavrunuzu sağ salim kucağınıza almanızı nasip etsin. Selametle.

   Sil
 3. Kesinlikle dogumda annenin sakin ve korkusuz olmasi cok onemli. Sancinin cekildigi odanin karsisinda bagirarak cagirarak dogum yapan kadinlar olunca insan ister istemez korkuyo ben de bagircam demek ki diye kendini kosullandiriyo. Boyle bir ortamda sakin olmak ve akisina birakmak ne kadar mumkun. Devlet hastanelerinin sistemi degistirmesi lazim. Ozel hastaneler resmen soyup sogana ceviriyo bebek ve anne icin gereksiz bir suru tahliller. Bin tlye anlasan kisi bi bakiyosun iki bine yakin bir fiyatla cikiyo anne babaya dusen saglik olsun demek kaliyo.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Son yıllarda doğal doğum, ev doğumu gibi kavramlar artık annelerin ve doktorların gündemine girmeye başladı. Bunlar, biz annelerin çabalarıyla daha da yaygınlaşacaktır inş. Umarım önümüzdeki yıllarda, tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi doğal doğumlar ve ev doğumları devlet personeli tarafından da desteklenir. Böylece maddi sıkıntılar da daha asgariye iner inş. Allah yardımcımız olsun.

   Sil
 4. Ev doğumu hakkında ne düşünüyorsunuz bununla ilgili yazınız var mı

  YanıtlayınSil
 5. Bebegin gayrimüslim bir hastanede doğması sakıncalı mı.

  YanıtlayınSil