Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

31 Ara 2015

Çocuğu Sütten Kesmenin Hükmü


          ÇOCUĞU SÜTTEN KESMENİN HÜKMÜ

Çocuğun kaç yıl süt emme hakkı olduğu, hangi şartlarda sütten kesilebileceği Kur'ân-ı Kerim'de açıkça ifade edilmektedir. Bu konudaki âyetlerin meâlleri ise şöyledir:

"Anneler, çocuklarını iki tam yıl boyunca emzirirler; bu hüküm, emzirmeyi tamamlamak isteyenler içindir. Annelerin yiyeceği ve giyeceği, babanın gücüne gore, örf ve âdete uygun şekilde baba üzerine bir borçtur. Kimse gücünden fazlasıyla mükellef tutulmaz. Ne bir anne çocuğu sebebiyle, ne de bir baba çocuğu sebebiyle üzerine düşenden fazlasıyla mükellef tutulup da zarara sokulmasın. Babanın ölümü ile, ona vâris olan kimse de, babanın bu husustaki vazifesiyle mükelleftir. Eğer anne ile baba aralarında istişare ederek karşılıklı rızâ ile çocuğu iki seneden önce sütten kesmek isterlerse, onlara bir günah yoktur. Eğer çocuğunuzu süt anneye emzirtmek isterseniz, emzirme ücretini örfe uygun şekilde verdiğiniz takdirde, üzerinize bir günah yoktur. Allah'tan korkun ve bilin ki, Allah bütün yaptıklarınızı hakkıyla görür." (1)

''Biz insana, anne ve babasına iyilik etmesini emrettik. Annesi onu zaaftan zaafa düşerek taşıdı.Sütten kesilmesi de iki yıl sürdü. Bana, annene ve babana şükret; dönüşün ancak Banadır, dedik." (2) 

Bu iki âyeti delil olarak içtihadlarına esas kabul eden İmam-ı Âzam hariç Hanefi mezhebi; Şâfiî, Mâlikî ve Hanbelî mezhebi âlimleri çocuğun süt emme hakkının iki yıl olduğu konusunda görüş birliği içindedirler.

İmam-ı Âzam da içtihadına şu âyet-i kerimeyi delil olarak zikreder:
''Biz insana, anne ve babasına iyilik etmeyi emrettik. Annesi onu zahmetle taşıdı, zahmetle doğurdu. Onun anne karnında taşınması ve sütten kesilmesi otuz aydır. Nihâyet olgunluğa erişip kırk yaşına vardığında, 'Yâ Rabbi!' diye duâ etti. 'Bana, anneme ve babama bağışladığın nimetlerin şükrünü edâ etmeye ve râzı olacağın güzel işler yapmaya beni muvaffak et. Neslimden gelenleri de sâlih kimseler kıl. Ben Sana yönelerek günahlarımdan tövbe ettim; ve ben Sana teslim olanlardanım.' " (3)

Âyet-i kerimelerde kız erkek ayırımı olmadığı gibi, kız çocuklarını altı aydan sonra emzirmeme hususunda bir kayıt bulunmuyor. Hatta bu süre otuz aya kadar çıkabilmektedir. Bu çocuğun hakkıdır, ancak anne-baba iki yıl dolmadan çocuğun süte ihtiyacının olmadığına, normal gıdalarla beslendiği için sütten kesilmesi kanaatine varırlarsa, bundan dolayı kendilerine bir günah olmadığı âyette açıkça ifade edilmektedir.

İmam-ı Şâfiî, Kur'ân'da sınırı belirtildiği gibi iki yıldan fazla bebeğin emzirilmemesi gerektiğini belirtirken, çocuk kendi kendine yemeğini yiyinceye kadar emebileceği görüşünü ifade eden âlimler de bulunmaktadır. (4)

Bunun için mümkünse, gerek kız, gerekse erkek İmam-ı Âzam'ın içtihadına göre otuz ayı geçirmemeli. Ancak çocuğun tıbbi olarak kanıtlanmış bir beslenme problemi varsa, uzatılmasında da bir mahzur bulunmamaktadır.

ÖZETLE
1. Süt emzirme iki yılda tamamlanır.
2. Anne-baba, aralarında istişare edip anlaşarak çocuğa zarar vermemesi şartıyla iki yıl dolmadan onu sütten kesebilirler.
3. Baba çocuğu için bir sütannesi tutma hakkına -anne istemese bile- sahiptir. Ancak anne veya çocuğuna zarar verecek bir durum olursa, bu hakkı ortadan kalkar. Ayrıca annenin, çocuğunu iki yıldan sonra da emzirmesi caizdir.
4. Çocuğu sütten kesmek için en uygun vakit, havanın mutedil olduğu ılık bir mevsimdir. Artık çocuğun ön dişleri ve öğütücü dişleri iyice büyümüş ve yiyecekleri kesip öğütecek güce ulaşmış olur. İşte böyle bir vakitte sütten kesilmesi onun için en uygunudur. Sonbaharın mutedil havası çocuğu sütten kesmek için ilkbaharın mutedil havsından daha elverişlidir. Zira sonbahar mevsiminden sonra havalar soğumaya başlar ve kış mevsimi gelir. Bu esnada çocuğun tabi harareti oluşur ve gelişir, sindirim sistemi güçlenir ve iştahı açılır. (5)
5. Çocuğunu sütten kesmek isteyen annenin, bunu âniden değil de, aşamalı olarak yapması gerekir. Çocuğu buna alıştırıp egzersiz yaptırmalıdır . Zira çocuğun alışıp adet edindiği şeylerden âniden ayrılması ona zarar verebilir.

Ummu Musa


KAYNAKLAR
1 Bakara Sûresi, 233.
2 Lokman Sûresi, 14.
3 Ahkaf Sûresi, 15.
4 İbni Arabî, Ahkâmü'l-Kur'ân, 1: 202.
5 İbn Kayyım El-Cevziyye, İslamda çocuk. 

7 yorum:

 1. Esselamu aleykum. Gebelik ve emzirmeyle beraber 30 aydan bahsediliyor bu ayeti kerimenin tefsirinde Sadece emzirmek otuz aydir demiyor....Ebu Ubeyde bu hususta diyor ki ; Alti aylik hamileyken dogum yapan bir kadin Hz Osman 'a sikayet edildi.Oda bu kadin,sikayet edildi kanaatime gore bu şer bir iş yapti .6 ay icinde dogum yapti dedi. Bunun uzerine Abdullah b. Abbas emzirme suresi tam olarak alindiktan sonra hamilelik suresi 6 ay kalir dedi ve onun annesinin karninda kalmasi ve memeden kesilmesi 30 aydir ayetini okudu.(Ahkaf .15).Emzirme suresi tamamlanacak olursa hamilelik suresi 6 ay olur dedi. Bunun uzerine Hz Osman kadini serbest birakti.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam,
   Sevgili kardeşim, bu konuda birbirinden farklı pek çok sahabe kavli ve müfessir yorumu elbette getirebiliriz. Fıkıh bölümü köşemiz, ülkemizdeki pek çok kimsenin mensup olduğu Hanefi mezhebine göre hazırlanmaktadır.
   Fıkıhta bir mezhebin görüşüne itiraz edeceğimiz zaman bunu bir tek nakille yapmak ilmi değildir. Bu rivayetlerin senet kritiği, delil bakımından değeri ve daha pek çok teknik konu göz önünde bulundurularak alimlerimiz tarafından incelenir ve bir sonuca varılır. Kendisi ictihad edecek seviyede olmadığı sürece de bizim gibi halktan kimselere, mezhebinin imamına uymak düşer.

   Sil
 2. benim kizim birbucuk yaşinda ve elhamdulillah cok güzel yiyor herseyi...ben emzirirken cok halsiz düsüyorum zorlaniyorum ve dger cocuklarima ilgim azaliyor..bu yuzden bikac ay sonra kis bitince ayirmak istyoruz..ama adem günesi dinleynce aklim karisiyo..sanki bu hayatnda büyük bi degisiklige sebep olacakmis gibi anlatiyor...o zaman az emen butun bebeklerin sikintili bi cocuklk yasamasi gerekiyor...bu bosluk baska seylerle telafi edilemez mi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. adem gunes ebeveynlerde farkindalik uyandirmak icin faydali hizmetler veriyor. fakat bazi yorumlarini takinti haline getirmemeli, cocuk yetistirme bitki yetistirmeye yemek yapmaya benzemez,bir tariff uzere olmaz.hicbir bebek hic bir anne digerinin aynisi degildir. kararinizi ictenlikle verin, baski altinda hissederek degil,derim.selamlar

   Sil
 3. baba annenin rizasi olmadan nasil sut anne tutabilir?emzirme onceligi ve hakki annenin degil midir?burada yararlandiginiz kaynak nedir?

  YanıtlayınSil
 4. sutum olmadigi icin 2 gun mama verdim.2 gun sonra tekrar anne sutu versem bisey olurmu.eskiler cocuk hirsiz olur diyorlar ne kadar dogru.

  YanıtlayınSil
 5. Selamun Aleykum benim oğlum 24 aylık sütten yavaş yavaş kesmek istiyorum ama bunun bir zararı olurmu dişleri çıktı yemek yiyebiliyor bunun için ilkbaharı beklemelimiyim Allah razı olsun bereceğiniz bilgi için

  YanıtlayınSil