Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

16 Kas 2015

0-3 Yaş Çocuklar İçin Ders Kitapları
0-3 YAŞ ÇOCUKLAR İÇİN DERS KİTAPLARI
(Ev Okulu Notları 4. Bölüm) 

Pek çok ailede "ders, ödev vb." kelimeler, okula veya bir kuruma giden çocuklar veya yetişkinler için kullanılır. Fakat hayatı baştan sona bir okul ve eğitim yeri olarak görenler için "ders" çok gündelik, sıradan ve alışılmış bir kavrama dönüşür.

Annenin, babanın veya evdeki diğer yetişkinlerin kendilerine göre "ders"lerinin olduğu bir evde, küçük çocukların da "ders" hayatına atılmaları, kitap ve kalemle tanışmaları erken olur.

Benim fark edebildiğim kadarıyla, çocuklar için etkinlik veya dikkat geliştirme alanında Türkçe'de yayınlanan kitaplar 4-5 yaş ve üzeri için hazırlanıyor. Kitabın üzerinde yaş etiketini gören ebeveynde de haliyle bir şartlanmışlık oluşuyor. 

Bu şartlanmışlık bende de aynı şekilde mevcuttu. Bir gün 1,5 yaşındaki bir çocukla mini hikayelerden birinin resimlerine bakıyor ve resim bağlamında hikayeler anlatıyordum. Kitabın sonunda 25 küçük kareden oluşan bir eşleştirme tablosu vardı. Hayvanlar, meyveler, eşyalar falan. Deneme maksatlı sorduğumda tablonun yarısını eşleştirebildi. Sonrasında tekrar baştan aldığımda daha fazlası, daha fazlası derken artık çok kısa bir sürede eşleştirebiliyordu elhamdulillah.

Çocukların elbette birbirinden farklı zekaları ve eğilimleri var. Ebeveyn bu noktada çocuğunu tanımalı ve beklentisini de ona göre belirlemeli. Bu konuda kıyastan tamamen kaçınmalı. 

Fakat uzmanlar sanırım dikkat geliştirme ve etkinlik üzerine kitaplar hazırlarken daha çok geneli göz önünde bulunduruyorlar. Toplumdaki çocukların büyük bir kısmının ekran başında büyüdüğünü dikkate alırsak, bu yaş ortalaması belki normal kabul edilebilir. Ekrana maruz kalmayan çocukların ise diğerlerine kıyasla dikkatleri daha keskin ve zekaları daha kıvrak.  

Pek çok yayınevinin bu konuda hazırlamış olduğu kitaplar mevcut. 2 yaş ve sonrasında çocuğun ilgisine göre bu kitaplardan faydalanılabilir. Amaç, kitabın ilk sayfasından başlayıp sonuna kadar çocuğa yaptırabilmek değil, en kolay etkinliklerden başlayarak zora doğru ilerlemek.. 

Böylece erken yaşta çocuğumuzda "dersimizi yapalım", "ders kitabımızı okuyalım" gibi cümlelerle hayatın içinde, doğal olarak gelişen, hiç kimsenin baskı ve zorlamasına ihtiyaç bırakmayan bir "ders" algısı oluşur. Günlük olarak 10-15 dk veya yarım saat, çocuğun isteğine göre bir veya birkaç defa yapılabilir.

Kitap konusunda belirli bir yayınevi ismi vermek istemiyorum. Çünkü hepsi benim elimde de mevcut değil. Anne-baba, içeriğe şöyle bir göz attıktan sonra faydalı bulduğu kitapları alabilir. 

İyi dersler :) 

Ummu Reyhane
4-5 yaşa yönelik kitaplardan birkaç etkinlik örneği:  

10 yorum:

 1. Selaâmun aleykum kitaplarin yayınevleri ve isimlerini alabilir mıyım acaba?Bizleri
  aydınlattığıniz için ayrıca teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam, pek çok yayınevinden var. Burada paylaştığımız resimler, çilek ve nesil yayınlarına ait.

   Sil
 2. Selamun aleykum sitenizi ilgiyle takip ediyorum. Rabbim hepinizden razı olsun.Ben şunu sormak istiyorum. 3,5 aylık bi kızım var ama onun manevi eğitimi için ne yapabileceğimiz konusunda bi fikrim yok.Yardımcı olursanız gerçekten çok mutlu olurum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam. Ev okulu notları ilk bölüm bu konuyla ilgiliydi, ona göz atabilirsiniz.

   Sil
 3. 2 yaş için kitap veya dergi tavsiye edermisiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 yaş için dergi biraz erken. Ev Okulu Notlarından "Hikaye kitaplarıyla başımız dertte" bölümüne göz atabilirsiniz. Çocuk kitaplığı henüz oluşturmadık, güzel yayınlarla karşılaştığımızda ara ara yayınlamaya çalışıyoruz.

   Sil
 4. Ebeveynler olarak evlatlarımızı manevi yönden nasıl yönlendirebileceğimizi bilememek iradeli olamamak beni üzüyor. Namaz Kılınıyor Kuranı Kerim Okunuyor ve Benzeri ya peki bir tek bunlarla olmuyor ki ona nasıl etki edilebilir o bu islami iradeyi nasıl kazanabilir hakkıyla Manevi yönden Aile olarak ne yapabiliriz ki ?

  YanıtlaSil
 5. Ummu reyhane hanım bu paylaştığınız kitap(!)lar ve etkinlikler çocuklarımızı laikçi dinsiz ataist eğitim sistemine hazırlamaktadır.Çocuklarımızın tanışacağı tek kitap yüce KURANIKERİMİMİZDİR inşaAllah! Lütfen hassas olalım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilakis biz bu etkinliklerle çocuklarımızı tefsir, hadis ve diğer islami ilimlere hazırlıyoruz.

   Sil
 6. Ben de Çamlıca çocuk yayınları ile evimize çok yakın olması sebebiyle tanıştım. Çok memnunum. Yeryüzü masalları serisi var. Oğlum bayılıyor. Oğlum alıp bunu oku diye bana veriyor. Dido ile öğreniyorum serisi var. Maşallah oğlum ile sık sık tekrarliyoruz. Yaş grubuna göre de ayrılmış. Ben çok seviyorum. Tasimdim. Oraya her gidisimde mutlaka ugrarim kitapçığı. Kendiniz değerlendirip öyle alın lütfen. Benim yorumuma takılı kalmayın.

  YanıtlaSil