Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

18 Eki 2015

Müslüman Anneler 2 YaşındaMÜSLÜMAN ANNELER 2 YAŞINDA

Selamun Aleykum,

Sevgili Müslüman Anneler!

Rabbimizin lütfuyla sitemiz 2 yaşını doldurmuş bulunuyor.

Bize, siz değerli kardeşlerimizle buluşma ve birbirimizden faydalanma imkanı verdiği için Rabbimize sonsuz hamd-u senalar ederiz.

2 Yıl önce Ekim ayında "Müslümanca çocuk yetiştirmenin gitgide zorlaştığı şu dönemde anneler olarak birbirimize destek olacağımız bir platform oluştursak" niyetiyle istiharelerde, istişarelerde bulunduk, sonunda "Bismillah" deyip yola koyulduk..

Bir yanda çocuklarımız, bir yanda onlarla birlikte büyütmeye çalıştığımız sitemiz..

Çok sık yazamasak da, sürekli paylaşımlarda bulunamasak da, daima güncel tutamasak da, tıpkı çocuklarımız gibi dualarla, samimiyetle, özveriyle büyütmeye gayret ettiğimiz mekanımız bizim..

Gün oldu gözyaşlarımızı yansıttık satırlara, boynu bükük yanlarımızı, duaya muhtaç taraflarımızı..

Gün oldu cesaretimizi, yalnız kalsak da yolda olmak için emek verişimizi, kavgaları, dik duruşları..

En çok niyetimizin bozulmasından korkarak yürüdük bu yolda..

En çok amaçlarımızın mecra değiştirmesinden sakınarak..

En başında ve en sonunda hep Rabbimize sığınarak..

Dileriz, Rabbimiz razı olduğu yolda istihdam etsin bizleri..

Kardeşlerimizi incitmeden uyarabilmeyi, dışlamadan kucak açabilmeyi, bize yönelttikleri dostane eleştirileri aynı ihlasla kabul edebilmeyi nasip etsin..

Başladığımız günden bu yana Müslüman Anneler sitesi, Rabbimizin rahmetiyle gönüllerde bir sevgi ve kabul gördü..

Müslümanlar olarak durmadan kayıp verdiğimiz şu günlerde, yazılan yazıları taze bir kan olarak görenler, kalemlerimizde kendilerini bulanlar, sesimizde kendi sesleri yankılananlar ve gözyaşlarımıza gözyaşlarıyla can verenler oldu..

Ne zaman yorulsak, sanki kendi kendimize konuşuyormuş vehmine kapılsak, kardeşlerimizden gelen umut dolu mesajlar, mailler bu yolda devam edebilmemiz için bizi motive etti..
Allah hepinizden razı olsun.


Arka Mutfakta Neler Oluyor?

2 yıl boyunca yüzlerce mesaj yanıtladık, mail cevapladık..

Gücümüz yettiğince, dilimiz döndüğünce kardeşlerimizin dertlerine çözüm aramaya çalıştık..

Yaşadıkları illerde müslüman annelerle buluşmak isteyen kardeşlerimize referans olarak buluşmalar düzenledik.. Şu an elhamdulillah "Biz çok güzel bir grup olduk, kardeşlerimizle oturuyoruz, çocuklarımız arkadaşlarıyla kaynaştı" diyen sevinç dolu mailler alıyoruz..

Bunun yanı sıra önerdiğimiz kardeşlerimizi beğenmeyen, onlara burun kıvıran, müslümanları eleştirmeyi marifet bilen niceleriyle de muhatap oluyoruz..

Olumsuzluklar yer yer bizi üzse de, "Güzel bakabilmeyi ve güzel görebilmeyi erdem kabul eden kişilerle" karşılaşmayı Rabbimizden niyaz ediyoruz..

Annelerden ısrarla rica ediyoruz, "Lütfen yalnız kalmayın. Kendi bulunduğunuz bölgedeki müslümanlarla kaynaşın. Güzellikleri baş tacı edin, kusurları onarma yoluna gidin. Biz kenetlenmezsek selin üzerindeki çer çöp gibi dağılmaya mahkum oluruz. Çocuklarımızın geleceğini müslüman aile ve arkadaş ortamlarıyla inşa etmek zorundayız" diye..

Müslüman Babalar Nerede?

Açıkça itiraf etmeliyim ki, siteyi kurmaya niyet ettiğimizde bu çalışmanın sadece hanımlar tarafından takip edileceğini düşünmüştüm.. Yanılmışım..

Müslüman babalar, aslında yolun başından beri daima yanımızda idiler..

Öncelikle bu çalışma için bizi teşvik eden, her yazımızı titizlikle okuyan, onaylayan ve eleştiren eşlerimiz vardı.. Hatta pek çok yazımızı, onlar çocuklarını alıp da parka ya da camiye gittiklerinde yazabildik.. Onun için her satırda emekleri ve destekleri vardı..

Bunun dışında gerek sosyal medyada gerekse başka platformlarda yazılarımızı paylaşan babalarla karşılaştık..

Daha sonra da sık sık "Ben bir babayım ama sizi takip ediyorum" diyen mailler aldık.. Güzel niyetlerle kimi yazılarımızı eleştiren babalarla karşılaştıkça, hem hatalarımızı telafi etmenin sevincini hem de doğrularımızı böylesine titizlikle koruyan tutumun haklı gururunu hissettik..

Allah ayaklarımızı hak yol üzere sabit kılsın.

Son olarak;

Başladığımız günden bu yana güzel kardeşliklerini eksik etmeyen, yazılarına mürekkepten öte yüreklerini katık eden yazar kadrosundaki değerli arkadaşlarıma çok teşekkür ederim..

Umarım daha sık yazarlar :)

Arka mutfakta görev yapan, teknik işlerle ilgilenen, sosyal medya hesaplarımızı güncelleyen, anneler arasında bağlantı kuran, mail atan, telefon açan ve daha pek çok işe koşan değerli kardeşlerime çok teşekkür ederim.

Onlar olmasaydı hiçbir şeye yetişemezdik..

Bizi aileden gören, kendilerinden bilen, doğrularımızı onaylayan, hatalarımızı düzelten veya kendilerinden haberdar olamasak da sessizce bizi takip eden kardeşlerimize de çok teşekkür ederim..

Rabbim hayır üzere beraberliğimizi ve kardeşliğimizi devam ettirsin..

Yanlışlıkla, bilmeden kırdığımız veya üzdüğümüz kardeşlerimiz varsa hepsinden özür diler, helallik isteriz..

Dualar eder, dualar bekleriz..

Ummu Reyhane

7 yorum:

 1. Selamün aleyküm.. Allah sizlerden razı olsun ümmü reyhane kardeşim. İnşallah nice yıllar sizlerle birlikte oluruz bu yolda. Sizlerle ( sitenizle) tanışalı yaklaşık 5 ay oldu, sorularımın hepsine Sabırla cevap verdiniz, tüm yazılarınızı okudum. Bilgilerimin üzerine bilgi ekledim, ufkum açıldı, çocuklarımı İslam üzere nasıl yetiştiririm derken karşıma çıktımız. Ama eşim bu konuda destekçim değil. Çok inançlı bir insan ama siteyi takip etmemi , Müslüman annelerle buluşmamı , tefsir derslerine katılmamı vs onaylamıyor, hayır diyor:( bazen istemesede gidiyorum, bu nekadar uygun, bana ne önerirsiniz ümmü reyhane kardeşim. Selam ve dua ile. Sizlere Rabbim her daim güç versin

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam,
   Değerli kardeşim, bu konuda heyecanınızı anlıyorum. Lakin bazen erkeklere göre bunlar abartılı olabiliyor. Biraz daha dikkat edebilirseniz, en azından onu rahatsız edecek şekilde gündem etmezseniz inşaallah eşinizin tutumu da bu kadar katı olmayacaktır.
   Çok gündem etmediğiniz sürece siteyi takip etmenize ses çıkaracağını sanmıyorum. Eşinizi rahatsız eden şey, daha çok derslere katılma veya annelerle görüşmek için çıkma durumu galiba. Bu tarz etkinliklere onun izni veya rızası olmadan katılmanız doğru değil. Eşinizi kızdırarak bu tarz faaliyetler içinde olmanız, bereket ve hayır getirmez.
   Hanımlar olarak bizim vazifemiz, meşru şeylerde onlara itaat etmektir. "Ama ben ilim öğrenmek istiyorum" gibi şeyler bu konuda mazeret olmaz.
   Fakat şunu bilin ki, bunlar geçicidir. Sizin yumuşak huyunuz, nezaketli davranışlarınız sonucunda eşiniz de zamanla yumuşayacaktır.
   Allah yardımcınız olsun.

   Sil
  2. Doğru bir tespit yapmışsınız, heyecanım var Gündeme getiriyordum. Ama uzun süredir konuşmaz oldum. inşallah sabır çok önemli. Selam ve dua ile

   Sil
 2. Aleykum Selam ve Rahmetullah. Yurumeye calistigimiz bu mesekkatli yolda iki yildir bize mesale tuttunuz. Hicbir menfaat beklemeden dertlerimize derman aradiniz. Dilerim Rabbim'den cizginizi ve ayaklarinizi sabit kilsin. Ecrinizi bol versin ki o emekleri karsiliksiz birakmayandir. Selam ve dua ile

  YanıtlayınSil
 3. Ümmü yasir Yahya
  Esselamu Aleykum !! Rabbim hayır üzere ve hayırlı bir niyetle kurduğunuz bu çalışmayı daha da bereketlendirsin ve hayır olarak mizanınıza koysun!! Gaziantep' ten sizi takip ediyorum, intle uğraşan her arkadaşıma ve akrabama tavsiye ediyorum. Ben de onlar Da çok istifade ediyoruz!! Bence de umarım daha sık yazarsınız!😊rabbim ilminizi ihlâsınınızı artırsın! SiZe de bize de çocuklarımızı cennete efendi- hanımefendi olacak şekilde yetiştirmeyi kolaylaştırsın!!!aminn

  YanıtlayınSil