Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

26 Eki 2015

Helal Lokma ve Çocuklarımız / Gimdes Dergisi

HELAL LOKMA VE ÇOCUKLARIMIZ
Hepiniz, bir sürünün çobanı gibisiniz. (Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz de evinizde ve emriniz altında olanları Cehennemden korumalısınız! Onlara Müslümanlığı öğretmezseniz, mesul olursunuz) [Müslim]
Peygamberimiz (s.a.v) efendimizin bu hadisi gözlerimizin önünden bir an dahi gitmemelidir. Yüz yıldır İslam ümmetine dayatılan bize yabancı, bizi adeta zehirleyen güya modern, güya batılılaşma ürünü dejenere bir yaşam tarzı ile cebelleşiyoruz bugün. Her geçen gün bizi asırlar boyu dünyaya adeta efendi yapan İslam ayaklarımızın altından kayar gibi oluyor.
Toplumumuzun, nesillerimizin bu endişeli durumu karşısında GİMDES olarak 2005 yılından itibaren helal lokma konusunda önerilerde bulunarak en azından gıdada ki sorunları çözmeye yönelik çalışmalarımıza hızla devam etmekteyiz.
Dergimizin içeriğine, GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer,’’Çocuklarımız Helal Lokmasız Yetişmesin!’’ başlığı ile, çocuklar için üretilmiş ürünler, çocuk gıdalarında en fazla kaçınılacak olan katkı maddeleri,okul kantinlerinde bilinçli tüketim gerçekleştirme konularında anne ve babalara tavsiyelerde bulunarak helal lokmanın önemi üzerinde durmaktadır.
Prof.Dr.Hasan DOĞRUYOL, Katkı maddeleri ve çocuklar başlığı altında, yapılan çalışmaların ,katkı maddelerine karşı, en çok küçük çocukların reaksiyon verdiklerini ortaya koyduğunu belirterek,Batı tarzı beslenme alışkanlığının giderek yerleştiği ülkemizde, gıdalardaki katkı maddelerinin bizim sofralarımızı da tehdit etmeye başladığını klinik veriler ile açıklamaktadır.
Prof.Dr.Mustafa NUTKU, Helal Gıda Hatıraları sayfasında, yakın geçmişte helal gıda konusunda medyaya yansıyan ve tartışmalara yol açan haberleri aktararak helal gıda konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları belirtmektedir.
Prof.Dr.Ali Nihat ESKİOĞLU, Dünyamızın doğal eczanesinin droglarının çeşitli kullanış tarzları hakkında bilgi vermektedir.
GİMDES Dergisi 44.sayımızda; GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi,Dr.Şerafeddin KALAY, ‘’ANNELER ÇOCUKLARINIZI EMZİRİNİZ!..’’, Hatice Kübra TONGAR, NİYET ETTİM HELAL ANNELİK YAPMAYA!, GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi, Yüksek Kimayger,Timuçin GÜNESEN, DİŞ MACUNLARINDAKİ SLS TEHLİKESİNE DİKAKT EDELİM!,Araştırmacı,Yazar, Fatma TOKSOY, BEBEKLER YARIŞIYOR, Araştırma sayfasında, Diyetisyen, Havva ARIN, AY AY BEBEK BESLENMESİ, Fatma ÇETİN, MÜSLÜMAN VE KOZMETİK-2,konulu yazıları ile katkı sağlayarak helal ve tayyib yaşantımız için bilgilendirmeye devam etmektedirler.
5 yorum:

 1. Selamunaleykum. Blogunuzu arada takip ediyorum. Paylasimlarinizdan istifade ediyorum. Allah razı olsun. Ben de henuz 3 aylık bir anneyim. Hamileligimden bu yana aşılar hakkında uzun bir arastirmam oldu. Nasipse bunu yazıya da dokecegim. Ancak geç kalmadan bildiğim gerçekleri cevremle paylasmayi bir vazife olarak görüyorum. Altta linkini verdiğim site tamamiyla bu konuyu ele aliyor. Zorunlu aşıların uzun vadede ciddi zararlara sebep oldu olduğunu gösteren pek çok çalışma yayinlamis ve buna devam ediyor. Sizin de muhakak bu konuyu ele almanız gerektigini düşündüm. Helal beslenme kadar, hatta daha fazla önemli bir konu. Cocuklarimizi bu alçak, küresel pazarin elinden almamiz şart. Yaziyi musluman bir doktorun yazdigini dikkatten kacirmayin. Incelemeniz ve ilgilenmeniz temennisiyle.
  Allah'a emanet olunuz.

  http://lilliputian.me/2015/11/islam-asilar-ve-saglik/

  YanıtlayınSil
 2. http://lilliputian.me/2015/11/islam-asilar-ve-saglik/

  YanıtlayınSil
 3. Esselamu aleykum.Daha once bir kac defa soru sormustum ama cvp alamadim((. InsaAllah bu sefer yazarsiniz.Bulundugum sehirde helal gida marketi mevcut.Sertifikasiz urunleri cocuguma almiyorum.Iki bucuk yasinda oldugu icin bazen bu hassasiyetimi anlamiyor ve bulundugum ortamdaki cocuklarin elindeki gidalardan istiyor bende mecbur kalinca az da olsa ucundan verip tattiriyorum . Boyle yaparak tutarsiz bir annemi oluyorum.Cocuguma bu konuda yaklasimim nasil olmali ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam kardeşim, yoğunluk sebebiyle ancak yetişiyoruz, hakkınızı helal edin. Bazen unutabiliyoruz, hatırlatırsanız inş cevaplamaya çalışırız.
   Yanınızda alternatif gıdaları bulundurmaya çalışın kardeşim, kabul ettiği takdirde onları verin. Çok inatlaşmaya varıyorsa, çocukların yediği şeyler de içinde haram olduğunu bizzat bildiğiniz şeyler değilse müsamaha gösterin. Bu tutumunuzla tutarsız davranmış olmazsınız. Sitemizde helal gıdanın uygulanması üzerine yazılmış yazılar var. "Helal gıda" etiketiyle arama yapabilirsiniz. Selametle.

   Sil
  2. Allah razi olsn

   Sil