Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

22 Eki 2015

Dahilerle Yarışalım / Ahmet MaraşlıKitabın Adı: Dahilerle Yarışalım  
Yazarı: Ahmet Maraşlı
Yayınevi: Nesil Çocuk Yayınları             
Sayfa Sayısı: 128


DAHİLERLE YARIŞALIM

Çocukların düşünebilme, üretebilme ve hayal kurabilmelerine katkı sağlayacak güzel bir çalışma. Hazır cevaplar tekniğini öğretmeyi amaçlayarak çocukların farklı ve hızlı düşünmelerine yol açıyor. 

Kitapta tarihteki büyük şahsiyetlerden bir kesit hikaye aktaran yazar, Örneğin; "Sonra Fatih Sultan Mehmed dedi ki:" diyerek bir boşluk bırakıyor ve çocuktan "Sence ne demiş olabilir?" diye düşünmesini istiyor. 

Anne-baba veya öğretmen gözetiminde takip edilmek üzere hazırlanmış kitapta, yazarın öğrencileriyle hikayeler üzerine nasıl düşündükleri, öğrencilerin bazen aslına çok yakın vermiş oldukları cevaplar da mevcut.

8-10 yaş ve üzeri çocuklarımızla birlikte kitabı işleyebilir, bu yöntemi daha başka hikayelerde de uygulayabiliriz. 

Bugün maalesef hikaye ve masallar çocuğa düşünme payı bırakmaksızın sonlanıyor. Televizyon zaten çocuğun zihinsel gelişimini ve hayal gücünü baltalıyor. 

Okul öncesi dönemde özellikle televizyon izlemeyen çocuklar hikayeleri, birbirinden ilginç senaryolarla devam ettirebilirken, okul sonrası dönemde çocuklarda hikayeler genelde birbirine benzer ve aynı şekilde sonuçlanıyor. Hemen kısaca bitiyor, alternatif bulunamıyor, başka bir şık, başka bir ihtimal akla bile gelmiyor.

Normalde de 3-4 yaş çocukla birlikte hikaye okunurken veya masal anlatırken "Sence ne olmuş? Veya "Bunun sonu çok güzel bitmedi, sen yazsaydın bu hikayeyi sonu nasıl biterdi?" gibi sorularla çocukları düşünmeye ve üretmeye teşvik etmeliyiz.

Onların hayal dünyalarını "Bu çok saçma, gerçek hayatta böyle bir şey olmaz" diyerek sınırlandırmamalıyız. 

8-10 yaş üzeri çocuklara hitap eden bu kitap, dikkatli ebeveyn ve eğitimciler için erken yaşta da düşünme ve üretme üzerine fikir verebilir.. 

Müslüman Anneler

1 yorum:

  1. Kitabı Enes kitabevinde bulamadık basımı yok imiş galiba

    YanıtlayınSil