Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

7 Eki 2015

Bebeğimle Adım Adım / Doğum Hikayemiz


BEBEĞİMLE ADIM ADIM

(Doğum Hikayemiz)

Sevgili anne adayları,

Sonunda bebeğimizi kucağımıza aldık elhamdülillah. :) Doğuma hazırlık doğum telaşesi vs. derken yazmaya ancak fırsat bulabildim. Kalemim, bu duygu yoğunluğunun ağırlığına dayanmayı başarabildiği ölçüde anlatmaya çalışacağım inşallah.

Doğum gibi bir mucizeyi yakinen görmek, hissetmek insanın iç âleminde çok ciddi farklılıklara sebep olabiliyor, bunun ruh haline yansıyan kısmına da "lohusalık psikolojisi" deniyor yanılmıyorsam..Öyle tahmin ediyorum ki; bu süreç ilk defa anne olanlarda daha sıkıntılı geçiyordur. Çünkü bu psikolojinin geçici olduğunu bilmiyorsun, söylendiğinde de tam olarak anlaşılamadığı düşünüp inanmayabiliyorsun..  Ama siz bana inanın bence  :)

Her şey geçiyor, önemli olan bu süreci etrafımızdakileri yıpratmadan, incitmeden geçirebilmek, bilhassa hayat arkadaşımızı.. Bu dönem geçip gidecek nasıl olsa ancak dönüp hatırladığımızda “keşke öyle demeseydim, şöyle yapmasaydım” diyecek bir şeyimizin olmaması önemli olan.. Tabi ki burada etrafımızın bize olan anlayışı, davranışı çok hassas olmalı ama bu bizim ilgileneceğimiz kısım değil, herkes kendi üzerine düşeni düşünürse daha kolay atlatılır tüm sorunlar ve beklentilerimizi ne kadar asgariye indirirsek o kadar mutlu olabiliriz diye düşünüyorum..

Neyse bırakalım bunları da, gelelim minicik yüzünün içinde parlayan kocaman gözleriyle bize bakan, dünyanın en tatlısı, baktığınızda tüm ağrı-sancılarınızı unutturan, hayattaki en büyük zaafınız, imtihanınız olmaya gelen küçücük yavrucağa.. :) Daha dünyaya dair, sizin kokunuz ve sıcacık kollarınızdan başka bir şey bilmeyen, Rabbimizin minicik emanetine..

Zaafınız, imtihanınız dedim ya.. Çocuk insanı o kadar korkaklaştırıyormuş ki! Başlı başına yaşama sevinci, dünyaya bağlılık sebebi.. Bebeğimizi ilk kollarımıza aldığımızda asıl sınavımızın o zaman başladığını düşünüyorum.. Allah yardımcımız olsun, nesillerimizi salih kullarından kılsın.. Âmin.
Annenin hakkının neden ödenemediğini şimdi çok daha iyi anladım.. Çocukken yaptığım yaramazlıklar, ergenlik çağımda anneme yaşattığım çaresizlikler, hatta bazen benim yüzümden ağladığını vs. hatırladıkça “Nasıl olur ya!” diyorum, annem benim için bu kadar meşakkate katlanmış, benim bebeğime karşı hissettiğim bütün bu duygu ve düşünceleri benim için yaşamış ve ben nasıl bilememişim kıymetini.. Bu hususta anneme duyduğum mahcubiyetim için bildiğiniz bir çare varsa tavsiye alırım..

Doğumdan sonra bebeğe alışmak bazı annelerde biraz vakit alabiliyor. Bunun en büyük nedeni annenin yaşamakta olduğu sağlık sorunları.. Çünkü bir bebeğe bakabilmek için en birinci koşul annenin sağlıklı olmasıymış.. Bu konuda çevremizden, aile büyüklerimizden yardım istemekte çekinmemeliyiz, zaten onlar da seve seve ailenin mis kokulu, taptaze bireyiyle ilgilenmek isteyeceklerdir. :)

Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de; doğuma giderken ve doğum esnasında moralin yüksek tutulması.. Doğum sancısını herhangi bir hastalıkta yaşadığımız ağrılarla karıştırmamalı, bu durumu hastalığın tam aksine, bir müjdenin gerekçesi olarak düşünmeliyiz.. Aksi halde sadece siz değil daha dünyaya yeni gelmiş minicik yavrunuz da zarar görecektir.. Çünkü bir türlü gelivermeyen sütlerin en büyük sebebi hamilelikte ve doğum esnasında yaşanan streslerdir. Neden bebeğimizi en çok ihtiyacı olan anne sütüyle beslemek yerine içinde ne olduğunu bile tam bilemediğimiz mamalarla beslemek zorunda kalalım ki?

Bir de çok merak edilen bir husus; doğumdan önce yapılacak bir dua, okunacak sure, ayet vb. şeyler var mıdır?

Biz Peygamberimizin (s) sünnetinde "Doğumdan önce şu duayı yap veya şu sureyi oku" gibi bir rivayete rastlamıyoruz. Onun için "Doğumdan önce şunlar okunur" diye kesin bir bilgi vermek, din adına konuşmak olur ve uygun düşmez.

Doğum da elbette diğer hastalıklar gibi bir hastalıktır. Diğer zorluklar gibi bir zorluktur. Onun için biz Peygamberimizin (s) hastalık ve zorluk anında okumamızı tavsiye ettiği duaları, doğum öncesinde ve doğum anında da okuruz. (Hısnu'l- Müslim isimli dua kitabından faydalanabilirsiniz.)

Kur'an'ın tamamı da mü'min için şifadır. Biz okuyamadığımız için yanımızda biri okusun veya dinleyelim. Bunlardan da şifa umarız.

Son olarak doğum için hazırlık listesi yapayım dedim, unuttuğum veya gözden kaçırdığım bir şey olursa hatırlatırsanız sevinirim..

Doğum Çantası (Bebek İçin)

·         Bebek bezi (en az 10 adet)
·         Pamuk, ıslak mendil, peçete (pişik olmaması içinaltını temizlerken pamuk kullanmak ve sonra yumuşak bir peçeteyle kurulamak en iyisi)
·         Zıbın (3 adet)
·         Tulum veya pijama takımı (3 adet)
·         Şapka, Çorap, Eldiven
·         Orta kalınlıkta örtü (2 adet)
·         Battaniye
·         Alt açma örtüsü (imkân olursa tek kullanımlıklardan 3 tane yanınıza almanızı tavsiye ederim, ilk günlerde alt değiştirirken kazalar çok oluyor)
·         Bebek mendili (5-6 adet)
·         Kullanmak isteyenler için önceden kaynattığınız emzik ve biberon
·         Bebeğe tahnik yapmak için hurma

(Anne İçin)
·         İsteğe göre iç ve dış kıyafetleri (en az 2’şer adet)
·         Bazı hastanelerde yetişkin (hasta) bezi vermeyebiliyorlar, kendiniz götürmelisiniz
·         Yedek çorap
·         Yedek başörtüsü (terlediğinizde rahatsız etmeyecek türden)
·         İsteğe göre kişisel bakım eşyalarınız (diş macunu, diş fırçası, tarak vs.)
·         Hısnu’l-Müslim dua kitabı
·         Okunması kolay, hoşlandığınız tarzda bir kitap
·         Eve dönerken giyeceğiniz dış kıyafet
·         Havlu
·         Çarşaf
·         Bir rulo kağıt havlu
·         Telefon şarj aleti
·         Temiz poşet (4-5 adet, çıkarken çok lazım oluyor)
·         İsteğe göre bardak, pipet vs.

Liste hastanede kalınacak süreye göre azaltılıp çoğaltılabilir.. İki çanta hazırlamak epey kolaylık sağlıyor. Tabi tercih sizin..

Allah, bebek bekleyen bütün kardeşlerimize sağlık ve afiyet içinde yavrularını kucaklarına almalarını nasip etsin 

Zeynep Tarık

2 yorum:

 1. Selamün aleyküm Hamilelik boyunca okuduğunuz veya okunmasını tavsiye ettiğiniz kitaplar nelerdir, paylaşırsanız çok sevinirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam ve Rahmetullah Merve hanım.
   Öncelikle hamilelikte en az bir defa Kur'an'ı Kerim'i hatmetmek gerektiğini düşünüyorum. Bunun bereketinden mahrum kalınmamalı..
   Daha sonra:
   Göz Aydınlığı Çocuklar İçin Anne-Babalara Tavsiyeler (Fatıma Neşe Tuna)
   Eyvah Çocuğumu Şeytan Mı Eğitiyor? (Ummu Reyhane)
   Adayış Risalesi (Mustafa İslamoğlu)
   Annelik Sanatı (Adem Güneş)
   Güvenli Bağlanma (Adem Güneş)
   Elif Elif dergisinin "Anne" sayısını tavsiye ederim..
   Sitede çocuk eğitimi alanında daha detaylı kitap listesi yayınlanmıştı. İncelemek isterseniz: http://www.muslumananneler.net/2015/06/kitap-listeleri-2-bolum-kadn-aile-ve.html#.Vk45-XbhDIU

   Sil