Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

19 Eyl 2015

Konya Buluşmasından Havadisler


KONYA BULUŞMASINDAN HAVADİSLER

Selamun Aleykum.

Sevgili Müslüman Anneler,

12 Eylül Cumartesi günü Konya'lı annelerle gerçekleştirdiğimiz buluşmanın notlarını yazmak, yoğunluk nedeniyle ancak bu zamana kaldı. Onun için bekleyen, soran takipçilerimizden öncelikle özür diliyoruz.

Buluşmamız, planladığımız üzere saat 11'de misafirlerimizin gelmesiyle başladı. Gücümüz yettiğince her gelen misafirimizi kapıda karşılamaya, hepsiyle teker teker tanışmaya, birkaç dakika da olsa sohbet etmeye gayret ettik.

Yaklaşık olarak 160-170 annenin ve çok sayıda çocuğun katılmış olduğu piknikte, "Başımız dönmedi" desek yalan olur :) Yeri geldi, az önce tanıştığımız kişilerle tanışmadığımız zannına kapılarak yeniden tanıştık :) İsimleri zaten hatırlamamız mümkün olmadığından bol bol "Siz" diye hitap etmenin kurtarıcılığına sığındık :)

Saat 13.00 sularında Konya'nın hamarat teyzeleri sofra kurmaya giriştiler, yüz çeşit yiyecek nasıl eşit bir şekilde sofralara bölündü? Bababanne ve anneanneler hangi ara koltuklara alınıp ellerine tabak verildi? Çocuklulardan başlayarak bütün herkes nasıl sofrada yerini aldı? Biz bile takip etmekte zorlandık ve tüm bunlar bir Konya'lılık sırrı olarak kaldı :)

Akabinde sofra toplandı, mıntıka temizliği yapıldı, mescide inip namaz kılındı.

Saat 15.00'da büyük kamelyaya tekrar toplanıldı. Yaklaşık yarım saat süren kısa bir konuşma yapıldı. Müslüman Anneler projesinin tanıtılması ve amacına değini ile başlayan konuşma, ahir zamanda müslüman çocuk yetiştirmenin avuçta kor ateş tutmak gibi zorlaştığı, bunun için anne-babaların eskisine nazaran çok daha fazla gayret ve fedakarlıkta bulunması gerektiği, müslüman aileler olarak birbirimizin desteğine ve motivesine ihtiyacımız olduğu, müslümanlar olarak birbirimizin hassasiyetlerini küçümseyen, ruhsatlara alıştıran, sıradanlaştıran kimseler değil, birbirimizi daha iyiye ve güzele teşvik eden kimseler olmamız gerektiği vb. konularla devam etti.

Annenin hayatın mihenk taşı olduğu, -babanın desteği olmasa bile- annelerin Allah'ın yardımıyla pek çok şeyi başarabildikleri, bunun için evvela sabah namazından sonra uyanık kalmayı, uyku ve yemek saatlerini düzenlemeyi, vakti her an sorumluluk bilinciyle geçirmeyi ve küçük-büyük demeden bildiklerimizle amel etmeyi hayatımızın düsturu haline getirmemiz gerektiği gibi konuların altı çizildi.

Mikrofonu alan bir annemiz, çocuklarımızın okul yıllarından başlayarak hayatın her alanında bir yarışa mecbur edildikleri, geride kalanların dışlanıldığı ve bunun müslüman ahlakına kesinlikle uymadığı konusuna değindi. Müslümanlar olarak çocukluktan itibaren, başarılısı, başarısızı, düşeni ve önde olanıyla hep beraber el-ele yürümemiz gerektiğinin altını çizdi.

Gimdes temsilcisi bir ablamız, organizeye sırf "helal gıdaya olan hassasiyetimiz" nedeniyle katıldığını söyledi ve helal gıda konusunda anneleri bir kez daha uyardı.

Kapitalist düzenin aileyi parçaladığı, kadının kazanma ve kariyer hırsıyla anneliğinden soyutlandığı, erkeğin daha fazlasını isteyerek bir türlü ailesine dönemediği gibi konular gündeme geldi..

Sonuç olarak; İslam'dan başka kurtuluş yolumuzun olmadığı, özümüze dönmenin de, bize dayatılan modern kalıplardan kurtulmanın da ancak İslamı yaşamakla mümkün olacağı vurgusuyla sohbete son verildi.

Yıllardır Konya'da yaşadığı halde bu kadar müslümanı hiç bir arada görmediğinin şaşkınlığında olan anneler vardı. Yeni katılan kardeşlerimizle Konya'lı tecrübeli anneleri tanıştırdık. "Canım benim, siz nerde oturuyorsunuz? Buyrun gelin bana. Derslerimiz de var haberleşiriz, telefon numaramı vereyim hemen" diyen Ensar annelerin samimiyeti görülmeye değerdi.

Onca misafirle teker teker ilgilenmemiz elbette mümkün değildi. Yükümüzü kendi yükleri gören büyüklerimize, derdimizi dert edinenlere, ellerinden gelen hiçbir şeyi esirgemeyenlere tekrar tekrar teşekkür ederiz.

Aramızda çok sayıda genç kardeşimiz de vardı. Onlar da sofraların kurulmasında, organizenin düzgün ilerlemesinde, etrafın temizliğinde ve çocuklarla ilgilenilmesinde bize yardımcı oldular. Allah hepsinden razı olsun.Çocuklarımız mı? Onlar ise oyun oynamaktan bir hal oldular. Havuza giren çocukların anneleri, elbise değiştirme mesaisine devam ettiler. Atların yanından ayrılamayanlar vardı.. Bir ara abileri ata da bindirdi sırayla.. Kavga-gürültü, kaza-bela duymadık elhamdulillah.. Daha ne olsun?

Son olarak Dernek yetkililerine misafirperverlikleri için tekrar tekrar teşekkür ederiz.

Yorucu bir günün ardından güzel bir mutluluk ve huzur kaldı geriye.. Kardeşlerimizin hayır duaları, teşvikleri ve motiveleri ise her şeyin üstündeydi..

Eksiklerimiz, kusurlarımız olduysa affola..

Allah hepinizden razı olsun.

Yeni buluşmalarda tekrar bir araya gelmek temennisi ile Allah'a emanet olun.
Not: Mekan müsait olduğu için ev eşarplarıyla duran kardeşlerimiz vardı. Onun için anne fotoğrafları paylaşamadık maalesef. Fotoğraflara bakıyoruz, birinde Fatma'nın başı çıkmış, diğerinde Ayşe'nin yüzü.. Velhasıl her birinin hışmından korunabilmek için en selametli yolu resim paylaşmamakta bulduk :)


Müslüman Anneler


4 yorum:

 1. Esselamu aleyküm, ben Konyaya yeni taşındın, 3,5 yaşında bir oğlum, 6 aylık da bir kızım var, sizlerle tanışmayı çok istiyorum, malesef bu organizasyon esnasında Istanbuldaydım, derslerimiz var demişsiniz ama iki çocukla katılabileceğim bir ortam varsa ben de katılmak isterim, Karatayda oturuyorum... Haberlerinizi bekliyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam kardeşim, muslumananneler@gmail.com adresimize yazın inş.
   Oradaki kardeşlerimize yönlendirelim. Selametle.

   Sil
 2. Esselamu aleykum.Sadece Konya da mi oluyor bu bulusmalar peki Gazintep de de olma imkani yok mu ? Ayrica cahilligimi mazur gorun siz Eyvah cocugumu seytan mi egitiyor r kitabinin yazari misiniz ))) ...?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam kardeşim, programlar İstanbul ve Konya'da oldu şimdiye kadar. Evet, ummu reyhane hanım bahsettiğiniz kitabın yazarıdır.

   Sil