Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

6 Eyl 2015

Çocukların Avret Bölgeleriyle Oynamaları Normal mi?ÇOCUKLARIN AVRET BÖLGELERİYLE OYNAMALARI NORMAL Mİ?

Soru:

İki yaşındaki kızım bezi açılınca veya bazen banyodan sonra elini avret bölgesine atıyor, bu durum sinirlerimi çok bozuyor. İnternetten biraz araştırma yaptım, Freud'cu zihniyet bunu gayet normal buluyor. Belki biz de yaşının gereği bunu kendisini tanıma olarak olarak tanımlayabiliriz. Normalse bile ben nasıl davranmalıyım? Çoğu zaman engellemeye çalışıyorum. 

Cevap:

Sevgili kardeşim,

Sizin de söylediğiniz gibi çocuklar bu yaşta kendilerini yani bedenlerini tanımaya çalıştıkları bir dönem içindedirler. 

Bu durum erkek çocuklarda daha çok görülebiliyor, bazen anneyi çileden çıkaracak raddeye kadar varabiliyor. Çocuklarımızın mahremiyetine, iffetine herhangi birine göre çok daha fazla özen gösterdiğimiz için böylesi manzaralarla karşılaşmak bizim için elbette daha zor.

Fakat sert ve aşırı tepkilerin, daha fazla ilgi ve alakaya neden olacağını, yasakların çekici hale geleceğini unutmayalım.

Çocuğun bedenini tanımaya çalışması normal olmakla beraber bizim için asıl risk boyutu, bu işi alışkanlığa dönüştürmesidir.

1-Çocuk yalnız ve meşguliyetsiz kalmamalı:

Genelde çocuklarda bu durum, boş kaldıklarında, bir meşguliyet bulamadıklarında ortaya çıkar. Kardeşi olmayan çocuklarda daha fazla görülür. Anne-baba için sabretmesi hayli güç olsa da çocuk sürekli meşgul edilmeye ve yalnız bırakılmamaya çalışılmalıdır. 

Bu dönemde çocuklar mutfakta, temizlikte, her işte yanımızda bulunmalı. Anneye küçük işlerde eşlik etmeye çalışmalı, bu arada sohbet ederek iletişim güçlendirilmeli.

2-Çocuk duygusal boşluğa düşmemeli:

İki yaş dönemi malum iktidar mücadelesiyle birlikte çocuklarla anlaşmanın daha da zorlaştığı bir dönem. Anne-baba mümkün mertebe sabır ve hoşgörüyle davranarak çocukla iletişimini koparmamalı. 

Bu dönemde çocuklarını neredeyse sevmeyecek, onları görmek istemeyecek raddeye gelen anneler vardır. Bunun sonucunda çocuğun her yaptığı anneye batar. Annenin bütün davranışları kabalaşır, bakışları sertleşir, konuşması hep emir kiplerinden oluşur. 

İşte böylesi sıkıntılar da çocukta duygusal boşluğa neden olur ve kendisini başka yollarla tatmin etme eğilimine gidebilir. Dönemin zorlukları büyütülmemeli, anne-baba olabildiğince kendisini yumuşatmalı, olası bir kriz anından sonra mutlaka çocuktan özür dilenmeli, gönlü alınmalı. Sorunlar ilerlemeden çözülmeli.

3-Tepkilerimiz sakin ve yönlendirici olmalı:

Çocuğumuzu avret bölgesine dokunurken bulduğumuzda yapacağımız şey kesinlikle öfkeyle "Napıyorsun?! Pis orası çek elini! Bir daha görmeyeyim! Asla!" gibi cümlelerle saldırıya geçmek olmamalı.

Sakin bir şekilde yanına yaklaşarak, yumuşak bir ses tonuyla "Anneciğim gel elbiselerini giyelim de biraz masal okuyalım, oyun oynayalım vs." gibi alternatifler sunulmalı. Çocuk iki yaşında iken yaptığının ne olduğunun farkında değildir ki bizim sert tavırlarımızın ve yasaklamalarımızın anlamını bilebilsin..

En fazla dikkat edilmesi gereken husus; çocuğun haz alacak kadar ileriye gitmemesi. Yani bezini çıkardığında birkaç kez dokunmuş falan bunlardan bir şey olmaz. Fakat yalnız kaldığında, üzüldüğünde eli daima oraya gidiyor, sürekli oynayarak bundan haz almaya, bedeninde farklı değişiklikler hissetmeye başlıyorsa işte bu çok tehlikeli..

Bu durumda olağanüstü hal ilan edilerek çocukla iletişim güçlendirilmeli, çocuğun haricindeki meşguliyetler azaltılarak mümkün mertebe yalnız bırakılmamalı, gerekirse bütün gün oyun, park, bahçe ile geçmeli. Başka çocuklarla bir arada olması sağlanmalı ve sabırla her defasında yeniden kurtarılmaya çalışılmalı.

Bazen şeytan çocukları üzerinden de anne-babaya musallat olur. Onları yıldırmaya çalışır. Çocuğa kızıp öfkelenmek yerine bu ihtimal de göz önünde bulundurulmalı. Evde bol bol Kur'an, özellikle Bakara suresi okunmalı, dinlenmeli. Euzu besmele çekilmeli, ezan okunmalı, kamet getirilmeli, namazlar cemaatle kılınmalı.

Allah yardımcımız olsun. Evlatlarımızı iffet üzere yetiştirmemizi nasip etsin. Onları bildiğimiz bilmediğimiz bütün kötülüklerden korusun.


Müslüman Anneler


6 yorum:

 1. Selamun aleykım ben de size bir soru sormak istiyorum.Ablamın kızı 10 yaşında ama çok erken gelişiyor.Geçen hafta ergenliğe girdi.Doktoru erken ergenlik oldığunu söyledi.Ergenliğe girildiği zaman başörtüsü farz bildiğiniz gibi...Ama şimdi on yaşındaki çocuğa da kapan diyemezsin ki.Annesi ona yavaş yavaş alıştırmaya çalışıyordu tesettürü.Ergenliğe girdiği zaman da kapanacaktı.Ama erken ergenliği hesaba katmamıştık.Ne yapmalıyız şu an tesettüre girmediği için günah yazılıyor mu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam kardeşim,
   Öncelikle "Paketten erken ergenlik çıktı" isimli yazıyı okumanızı öneririz.
   Ergenliğe erken giren çocuklar, normal yaşta girenler gibi tesettürden tamamıyla sorumlu olmazlar. Örneğin şu an 7 yaşında da ergenliğe giren çocuklar var. Fakat burada duyguların da büyüdüğünü hesaba katmamız lazım. Yani bu çocuklar sadece bedensel olarak değil duygu ve hissiyat olarak da ergen olmuş oluyorlar.
   Onun için namaz ve tesettür eğitimi mümkün olduğunca yerine getirilmeye çalışılmalıdır. Şu an için arada örtmemesi sorun olmayabilir, günah olmayabilir. Ama yakın bir takvimde (en geç bir yıl içinde) bunun halledilmesi gerekir. Alıştırarak, sevdirerek kesin bir şekilde örtmesi sağlanmalıdır. Tesettür eğitimiyle ilgili sitemizde yazılar mevcut oradan da faydalanabilirler.
   Allah kolaylık versin.

   Sil
 2. Size nasıl ulaşacagımı bilmediğim için bu yazının altına yazmayı düşündüm:) 3yaşında bir oğlum var. malum kurban yaklaşıyor çocuklar için endişeliyim. Adem Güneş 7 yaşına kadar hiç görmemeli diyor. Bizim kurban bahçemizde kesilir. kesme anını görmez ama diger şeyleri görmesini engellemem mümkün degil. Siz ne düşünüyorsunuz müslüman anneler olarak.

  YanıtlayınSil
 3. bebek bezi kullanmasaydı böyle bir sorunda olmazdı!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kardeşim, bebek beziyle ilgili bu tür sorunların oluştuğuna dair bizim bir bilgimiz yada tecrübemiz yok. Tepkilsel yaklaşmaktan vazgeçip paylaşmayı tercih ederseniz, belki bizler de faydalanırız.

   Sil
 4. Selamun aleykum bende size direkt nerden soru soracagimi bulamadığımız için buraya yazıyorum umarım görüp değerlendirirsiniz.Benim 3.5 yasında bir kızım var sürekli amcasının eşini yani yengesinin istiyor orda olduğu zaman kesinlikle ben aklına dahi gelmiyorum eve geldiğinde çok mahsun mutsuz oluyor kardeşi de var ama henüz oyun kuramiyorlar çünkü 17 aylık diğer kızım.Beni sevmediğini evini istemediğini falan söylüyor çok üzülüyor ve endiseleniyorum lütfen ne yapmam çektiği hususunda bana yardımcı olurmusunuz?Şimdiden tesrkkurler.

  YanıtlayınSil