Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

4 Eyl 2015

"7 Yaşındaki Kız Çocuğu Anne-Babasının Ölmesinden Korkuyor"


"7 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞU ANNE-BABASININ ÖLMESİNDEN KORKUYOR"

Soru:

Yakınımın 7 yaşında bir kız çocuğu var. Tek çocuk. Ölümden daha doğrusu annesinin ve babasının ondan önce ölmesinden korkuyor. Hayli zeki ve yalanı, geçiştirmeyi kabullenmeyen bir çocuk. Ona herkesin öleceğini ve bunun zamanının belli olmayacağını ancak dua edilebileceğini anlatıyor ailesi. Ancak ağlama krizleri ve beraber yatma isteği geçmiyor. Yakınlarda ölüm hadisesi ile ilgili olağanüstü bir şey de yaşamadı.

Cevap:

Sevgili kardeşim,

Bu yaştaki çocuklarda ölüm, daha doğrusu yakınlarını kaybetme korkusu, büyük ihtimalle dışarıdan bir şeyin tetiklemesi sonucunda ortaya çıkar. Yani annesi-babası ölen bir çocuk görmesi yada duyması, izlediği çizgi filmlerde buna dair bir sahne ile karşılaşması, ölünün ardından bağıra çağıra ağlanılmasını görmesi, büyüklerin kendi aralarında "Falanca öldü, çocuklarına yazık, şimdi onlar ne yapacaklar?" gibi acıma dolu sözler duyması gibi bizce ufak sayılan şeylerden biri etkili olmuş olabilir.

Ölüm, çocuğa nasıl sunulmalı?

Kaç yaşında olursa olsun, çocuktan ölüm saklanmaz, Ölüm de tıpkı hayat gibi yaşamın bir parçasıdır. Ve böyle bir durumla uzaktan veya yakından imtihan edildiğimizde, bunu çocuklarımızdan saklamamalıyız. "Falan teyze vefat etmiş, hatırlıyor musun hani gittiğimizde sana balon hediye etmişti. Allah'a kavuşmuş. Ne iyi insandı." gibi sözlerle anmalı. Bağırma-çağırma olmayan uygun yas ortamlarına götürülmeli. (Cenazeye katılmak ve kabristan bu yaş için erken) Çocuğun ölümle ilgili sorularına gayet basit ve anlaşılır cevaplar vermeli.

Ölüm kelimesine alternatif kelimeler daha sık olarak kullanılmalı. "Vefat etti, Allah'a kavuştu, Hakkın rahmetine kavuştu, Öbür dünyaya gitti" gibi.. Bunun yanı sıra ölümün ikinci bir hayat, ikinci bir dünya olduğu, iyilerin cennette daha güzel bir hayata devam ettikleri, orada sevdiklerini bekledikleri, hepimizin bir gün orada buluşacağı gibi konular da anlatılmalı.

Anne-babasının ölmesinden korku duyan çocuğa; "Neden şimdi öleceğimi düşünüyorsun ki? Bak, falanca teyze 60 yaşında, anne-babası hala yaşıyor. Deden, anneannen yaşıyor. Pek çok insan uzun zaman yaşar zaten. Hem ben Allah'a kavuşmuş olsam baban yanında, o olmasa deden yanında. Hiçbirimiz olmasak bile Allah seni zaten koruyacak. Allah her zaman bizim yanımızda. Bizi bütün kötülüklerden koruyan O. Allah bizim yanımızda olduğu için biz hiçbir şeyden korkmayız" şeklinde rahatlatılmaya çalışmalı.

Allah bilinci, sevgisi, koruması gün içine serpiştirilerek farklı vesilelerle vurgulanmalı.

Çocuk, ölüm korkusunu kullanıyor olabilir mi?

Eğer aile yalan söyleyen, çocuğu kandırmaya çalışan bir yapıda değilse, çocuk "Korkuyorum" dediğinde yalan söylemiyordur, ailesini kandırmaya dahası isteklerini yerine getirmeleri hususunda onları kullanmaya çalışmıyordur. Yedi yaş, bilinçli aldatma yaşı değil, kendi kendine böyle bir arıza gelişmez fakat öğrenmişse bu da olabilir.

Bu anlamda anne-baba, çocuğun tek başına yatmak istememesine bahane olarak "ölüm korkusu" ürettiğini düşünüyorlarsa, çocuklarına hiç yalan söylemişler mi, onu hangi sebeple olsun kandırmaya çalışmışlar mı, buna baksınlar.

Eğer öyle bir şey mevcut değilse, "Korkuyorum" dediğinde, "Seni anlıyorum yavrum" deyip şefkatle yaklaşmaktan, korkularını gidermeye çalışmaktan ve ona anlayış göstermekten başka çare yok. "Korkacak ne var? Bundan mı korkuyorsun? Abartıyorsun! Aslında korkmuyorsun da sırf bizim yanımızda yatmak için yalan söylüyorsun" gibi sıkıntılı cümlelerden kesinlikle kaçınılmalı.

Gerekirse birkaç hafta (1 ay kadar) anne-baba dönüşümlü olarak çocuğun odasında kalabilir. Uyurken yalnız bırakmamaya dikkat edilir. Gün içinde güven duygusu daha yoğun bir şekilde tesis edilmeye çalışılır. Çocuğa karşı öfkelenme, kızıp bağırma gibi davranışlar mümkün mertebe azaltılır. Sorularına sabırla cevap verilir. Belki de çocuk, anne-babasına olan duygusal ihtiyacını böyle bir problemle dışa vuruyor olabilir. Bunu kendisi bile bilmeksizin yapar.

Ayrıca çocuğun tek çocuk olması, hayatı boyunca sürekli yalnızlık, korku, anne-babaya karşı aşırı bağımlılık gibi şeylerin gelişmesine sebep olabilir. Mümkünse çocuğun kardeşi olmalı. Çocuk yalnız büyümez.

Yukarıda söylenenler bir müddet gözlenip uygun şekilde davrandıktan sonra eğer problem hiçbir şekilde hallolmuyor ve düzelme yoluna gitmiyorsa, duyarlı ve müslüman bir uzmandan destek alınmalıdır.

Allah yardımcınız olsun.


Müslüman Anneler1 yorum:

  1. Degerli kardesler size bir sorum var iki yasindaki kizim bezi acilica veya bazen banyodan sonra elini kendisine atiyor bu durum sinirlerimi bozuyor.netten arastirdim freudcu zihniyet bunu gayet dogal buluyor. Belki biz de bunu yasinin geregi kendisini tanima olarak tanimlayabiliriz ama ben yine de boyle onemli bir konuda emin olmak icin size sormak istedim. Normalse bile ben nasil davraniyim. Cogu zaman engellemeye caliciyorum.

    YanıtlayınSil