Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

13 Ağu 2015

Düğünümde Bir Defaya Mahsus Makyaj Yapabilir Miyim?


DÜĞÜNÜMDE BİR DEFAYA MAHSUS MAKYAJ YAPABİLİR MİYİM?

Soru:

Merhaba,

Ben örtülüyüm. Asla dar giyinmem ve makyaj yapmam. Allah kısmet ederse yakın bir zamanda evleniyorum. Gelin olduğum için sadece düğünüme mahsus makyaj yapamaz mıyım? 

Aslında ben istemiyorum ama herkes "Yap tabii ki hayatında bir kere evleneceksin! Gelinin makyaj yapmadığı nerede görülmüş?" diyorlar. Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?


Cevap:

Merhaba,

Sevgili kardeşim, 

Öncelikle Allah evliliğinizi hayırlara vesile kılsın. İslam üzere sağlam bir yuva kurmanızı nasip etsin..

Kardeşim, evlilik "dinin yarısını tamamlamak, iffeti korumak ve müslüman neslin devamını sağlamak" maksadıyla yapılan bir ibadettir. Tıpkı namaz gibi, oruç gibi.. Bu ibadeti "el alem ne der?" düşüncesiyle yerine getirmek, bunu Allah için olmaktan çıkarır.. 

Maalesef müslümanlar olarak evliliklere bakış açımız çok değişti.. Evliliklerimiz, Allah'ın rızası dışında her şeye uygun hale geldi.. Allah bu ümmete merhamet etsin..

Sevgili kardeşim, Allah için olan bir ibadete, tavizlerle başlamanız size bu yolda başka tavizleri getirecektir. 

Bir bayanın, mahremi olmayan erkeklerin yanında -başında istediği kadar örtü olsun- güzel bir kıyafetle, makyajla, parfümle, topuklu ayakkabıyla vs. çıkması kesinlikle caiz değildir. Normal hayatta tesettür için geçerli olan her şey, düğünde de aynı şekilde geçerlidir.

Sadece bayanların arasında makyaj yapmaya gelince, bu konudaki tehlikeleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Müslüman bir bayanın en büyük şiarı, gayr-i müslimlere benzememektir. Evlilikteki kıyafet ve süs malzemelerine de bu açıdan bakmakta yarar var. Yani dışarıda pür tesettür kapalı olan bir kardeşimiz, düğünde saçları yapılmış, türlü dekolteler, makyajlar vs. 

Düğününde de olsa sen kime benziyorsun canım kardeşim? İslam sana güzelliği, süslenmeyi yasaklamaz. Fakat bunu batının modelinde yapmanı uygun görür mü? Bu herkesin kendi imanında tartacağı bir durum.

2-Müslüman bir hanım, eğer makyajını veya güzelliğini bir bayanın yanında teşhir edecekse bu bayanda belli şartlar aranır. Bir; kesinlikle müslüman olacak. İki; müslüman bir hanımın mahremiyetini bir erkeğe açmayacak kadar da iffetli olacak. 

Bugün düğünlere katılan pek çok hanım maalesef bu duyarlılıktan bihaberdir. Evlerine döndükleri zaman zaman gelin hanımın güzelliğini, giyimini, makyajını vs. eşlerine, oğullarına, yabancı erkeklere aktarırlar. Erkeklerin bu konulara ilgili olmadığını sanmayın. Allah ıslah etsin. Nice müslüman bildiğimiz erkekler, başkalarının hanımlarını hiç görmedikleri halde çok iyi tanımaktadırlar!

3-Makyajların içeriği de helal-haram konusunda irdelenmesi gereken bir durumdur. Gerçekten kullanacağınız ürünler helal yoldan mı üretilmiş? Çünkü kısmen de olsa vücut makyajı emdiği için haram bir maddenin kullanılması doğru olmaz.

Sadece makyaj hususu değil kardeşim, diğer bütün ayrıntılar da aynı şekilde hassasiyetle gözden geçirilmelidir. Allah'ı razı etmek için girmiş olduğumuz bir yolda ancak Allah'ın çizdiği sınırlar dahilinde ilerleyebiliriz.

Düğünlerdeki batıya benzerlik önemli bir husus. Peygamber Efendimiz (s); "Kim bir kavme benzerse o, onlardandır." (Ahmed) buyurmuştur. Biliyoruz ki, Rasulullah (s) giyim kuşamında, saç-sakal şeklinde, bayram kutlamasında vs. pek çok şeyde gayr-i müslimlere muhalefet etmiştir. Onların şiarı ve sembolü haline gelen hususlarda, onlara muhalefet etmek bu açıdan daha da fazla önem arz eder.

Bizim düğünlerimiz, batı hayranı, el-alem rızasını gözeten, lüks ve şatafat timsali düğünler olmamalıdır.. Bu konularda bazı kardeşlerimizin kendi hevalarınca ruhsatlar üretmeleri, maalesef hassasiyetlerimizin yavaş yavaş yitirilmesine neden olmuştur..

Düğünler, insanların pratikteki imanlarını yansıtan çok önemli olaylardır. Olabildiğince Allah'ın rızasına uygun, kulların kınamasından çekinmeksizin ve kültür ve adetin uygun olmayan şeylerini reddederek yapılmalıdır.

Evet düğün "bir seferliktir" kardeşim, fakat hayat da "bir seferlik"tir.. Ölüm "bir seferlik" gelir..

O "bir seferlik" yapılan tavizlerin toplamından oluşur hayatımız.. Ve amel defterlerimize hep "bir seferlik" şeyler yazılır..

Müslüman, her an Rabbine kavuşacağı hissiyatıyla O'nun rızasına uygun bir konumda bulunmalıdır. 

Yolunuz daha başlangıç kardeşim.. Fakat Allah için terk ettiğiniz her şeye karşılık imanınızın güçleneceğini, takvanızın artacağını ve O'na bir adım daha yaklaşacağınızı unutmayın..

O'nun rızası uğruna geçtiğimiz her dünyalık, her kötülük, hatta her şüpheli şey, bizim daha zor imtihanlarda ayaklarımızın sabit kalmasına vesile olacaktır inşaallah.. 

Rabbim hepimize cennet yolunu kolaylaştırsın.

Selametle..


Müslüman Anneler
4 yorum:

 1. Allah razı olsun sizden. Ne de güzel ifade ediyorsunuz. Rabbim hayırlarınızı artırsın. Örnek oluyorsunuz bizlere.

  YanıtlayınSil
 2. Selamün aleyküm. Bu ve diğer yazılarınızı okudukça Allah yolunda terk ettiklerimizin sayısı artıyor, bilileniyoruz. Allah sizlerden razı olsun. Bunun kadar önemli evliliğe ilk Adımda yeni evli çiftin evini oluşturması var. Mobilyalar, dekoratif eşyalar, duvar süsleri( ayet dua çiçek figürlü olabilir) mutfak eşyaları. Müslüman anneler sitesi olarak lütfen bu konuda bir yazı yazınız kendimizi düzeltelim, Gençlere Işık olsun. Selametle..

  YanıtlayınSil
 3. Düğününde süslenmek isteyen "en güzel" olmak isteyen her zaman sadeyken bu kıymetli günde "özel" olmak isteyen bu kızımızı harama günaha bulayıp dinden kovmuşsunuz.Bir de altın varaklı mobilya için,yeni halı için,mahallenin en şatafatlı perdesi için kocasının başının etini yiyen "sana karı-koca ilişkisi bana halı" diyen kadınlara bir yazı yazıverin zahmet olacak

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz onları da yazdık efendim, yazıyoruz da.. Yeter ki siz doğru okumasını bilin.

   Sil