Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

5 Ağu 2015

Başörtülü Olmam Neyime Engel Ki?


BAŞÖRTÜLÜ OLMAM NEYİME ENGEL Kİ?

Esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adıyla..

Evvela;

Büyüklere sitemle başlıyorum.. Öncülere, önderlere, hayrı da şerri de yüklenip gidenlere..

Bu toplumun gözünde İslam'ı ve Müslüman kadını temsil eden, üzerlerinde bir gördüğümüzü bir daha göremediğimiz, Ala vb. dergilerinin kapak kızları gibi milletin huzurunda endam eden, kıymetli devlet erkanımızın eşleri ve kızlarına sitemle başlıyorum..

Müslüman hanım yazar-çizerlerimize, öğretmenlerimize, eğitmenlerimize, Kur'an Kursu hocalarımıza, kürklü vaizelerimize, Hoca hanımlarımıza, ev ablalarımıza sitemle başlıyorum..

Sonra hepsinden geçiyorum, her şeyden geçiyorum ve bir tek seni muhatap bulduğum için sana sitem ediyorum..

Sen Müslüman hanım kardeşim!.. Müslüman kız kardeşim!

Sen ümmetin anası, ümmetin umudu, ümmetin son kalesi kardeşim!

Sen ki, imtihanın en çetin olduğu o günlerde, başörtüsü örtmenin moda değil cihad bilindiği o zor zamanlarda, kor ateşlere tutunurcasına tutunmuştun örtüne..

Ailenin, arkadaşlarının, okul çevrenin seni dışladığı o sancılı zamanlarda bir bayrak gibi, bir sancak gibi, bir şiar gibi, bir destan gibi sarılmıştın örtüne..

Hani bulabildiğin en geniş pardesüyü almıştın, en sade ve en koyu renklisini.. Baş örtünü omuzlarından aşağıya salabildiğince salmıştın.. Siyah hafif spor ayakkabıların, elinde kitaplarını taşıdığın çantan..

Hani ta gözlerinden başlayan bir edeb ve bir haya.. Etrafına bakmaya çekinirdin, bir yabancı göz değerse diye gözlerine, bakışlarını daima ayaklarının ucunda bekletirdin.. Hani o günlerde birisi sana sürme sürmeni teklif edecek olsa onunla selamı sabahı dahi kesecek kadar keskindin..

Hani kardeşim, sen tesettürün, süs için, gösteriş için, güzel görünmek, şık bilinmek, ilgi görmek, bakış çekmek için olmadığını çok iyi bilirdin.. Ve buna sebep olacak her ne var ise arkana bile bakmadan kaçardın onlardan..

Şimdi ise gün geçtikçe değişen tesettür anlayışınla bambaşka mecralarda akarken buluyorum seni..

Anlamını yitirmiş buluyorum, mücadeleni kaybetmiş, cepheyi, sancağı terk edip gitmiş buluyorum..

Yüzünde hiç görmediğim şehvetler görüyorum.. Gözlerinde ihtiraslar, dünyalıklar, aldatışlar, aldanışlar..

Bilesin; beni kıran şey, beni incitip paramparça eden şey; başındaki örtüne rağmen giydiğin o en can alıcı renkteki kıyafetler, daracık pantolonlar, taytlar, kısalmaya yüz tutan etekler, ince çoraplar, takıların, takıştırdıkların, topuklu ayakkabıların, makyajın ve parfümün değil..

Ben sadece bana "tesettür müdafaası" yapan, o kendinin bile inanmadığı konuşmalarına kırılıyorum..

"Tesettür" ile "moda" kelimesini yan yana anmak seni rahatsız etmiyor ya!

Hani şeytanın kendisine amellerini böylesine süslediği zavallı birine dönüştün ya!

Ayeti, hadisi, onca Ashab hanımının giyim kuşamını kendi şehvetine alet etmekten çekinmiyorsun ya!

Hani "İslam'da modanın makbul olduğunu" türlü yollarla ispatlamaya çalışıyorsun ya!

Allah şahidim, işte bunlar için kırgınım sana..

Ve bir tek Allah için kızgınım..

Oysa Nur suresinin kızları olarak ikimiz de çok iyi biliyoruz;

Anlamını yitiren, mahiyetinden sapan bir şey, zahirde de yok olmaya mahkumdur..

Ve biliyoruz, tesettür sorgulaması yapmanın "iffet zaafiyetinden" başka hiçbir adı yoktur..


Şimdi ben daha 15'indeki genç kızlara nasıl sitem edebilirim, kızabilirim? Sen ablaydın, anneydin, öğretmendin, hocaydın, örnektin..

Ama İslam'ın tesettür emrinin, başa bir bez parçası dolamakla yerine getirileceğini, onun dışındaki şeylerin ise tamamen ayrıntı ve teferruat olduğunu düşünen bir nesli büyüttün sen..

-Başörtülü olmam, tayt giyinmeme engel değil!

-Başörtülü olmam, daracık ve kısacık giyinmeme engel değil!

-Başörtülü olmam, makyaj yapmama engel değil!

-Başörtülü olmam, transparan giyinmeme engel değil!

-Başörtülü olmam, uzun topuklu ayakkabılarla kırıtmama engel değil!

-Başörtülü olmam, gözlerimi süze süze etrafa anlamlı mesajlar iletmeme engel değil!

-Başörtülü olmam, flört edinmeme, sevgili tutmama, düşüp kalkmama engel değil!

-Başörtülü olmam, dışarıda şuh kahkahalar atmama, erkeklerle el şakası yapacak kadar laubali olmama engel değil!

vs. şeklinde başörtülü bir hanıma yakışmayacak her hali kendilerine yakıştıran, aşağılık kompleksine tutulmuş bir nesli inşa ettin!

"Onların varsa bizim de var! Onlar kadınsa biz de kadınız!

Hey! Bize de baksanıza! Bizim de modamız var! Bizim de trendimiz var!" diye kendilerini birilerine ispat etmeye çalışan zavallı gençlerimize öncülük ettin!

Sen Nur Suresinin kızı, Ahzab suresinin kadını! İslam'ın tesettür anlayışına ihanet ettin!

Ve sen ey Müslüman erkek! Müslüman eş, baba, abi, öğretmen, hoca!

Sen de gözlerini korumayarak ve fıtratında bulunan kadınını, kızını koruma-kollama duygularını yok sayarak bu ihanete ortak oldun..

Sen yavaş yavaş ayakları kaymaya başladığında onları sevginle, şefkatinle tutup çekmedin!

Sen her gün sokağa Allah'ın emirlerini çiğneyerek çıkan hanımın ve kızın için Allah adına öfkelenmedin!

Şimdi tesettüre alternatif olarak geliştirilen her yeni modanın, trendin günahından sen de mesulsün!

İşte sizler bizi tam bel kemiğimizden kırdınız! Sizler bize düşmanlarımızın bile yapamadığını yaptınız! En kötüsü sizler "Allah adına aldatanlarla" iş birliğine vardınız!

Dilerim Rabbimden ki, özünüz kaldıysa eğer yeniden dönmek versin size.. Yeniden ayetleri ve sureleri kuşanmak indirsin kalplerinize..

Fakat kalmadıysa hiçbir iyi şey, kalmadıysa pişmanlığınız, kendinizi affettiniz, mazur gördünüz, hatta haklı, makbul ve muteber buldu iseniz;

Rabbimden dilerim ki, tesettürü sizin elinizden kurtarsın!

Onu "bir bez parçası da olsa" size nasip etmesin!

Daha fazla bozmanıza ve bu nesli "din adına" harap etmenize izin vermesin!


Ummu ReyhaneNot: Lütfen yarası olmayan gocunmasın.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

15 yorum:

 1. Tamam iyi cpk dogru da bu son kisimdaki acilin daha iyiye baran ya da o sekilde anlasilacak kismi yazmasaydiniz daha iyiydi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu şekilde yorumları okuyunca anlam veremiyorum. Dikkat ediyorum müslüman anneler herhangi bi kardeşin yazdığı had sınırlarını aşan yorumlara bile gayet samimi ve edep sınırları içerisinde cevap verirken sizin gibi muhteşem! insanlar bi açık bulsakta okuduğumuzdan onu yazsak diye bakıyormuş gibi geliyor. Anlam veremiyorum doğrusu. hoşlanmamıl olabilirsiniz doğrudur ama bu şekilde çözümü olmayan bir eleştiriyi yapan kişi hakkında hüsnizan besleyemiyorum.

   Sil
  2. Bazı kardeşlerimiz bu bedduanın bilinçsiz, cahil kimseler için olduğunu sanıyorlar kardeşim. Fakat tam tersine bu beddua, islamın tesettür anlayışını bilerek tahrip edenler içindir.

   Sil
 2. Amin.. Kurtarsin rabbim tesettüru ellerinden..!

  YanıtlayınSil
 3. Allah razı olsun ne güzel anlatmışsınız yazık halimize

  YanıtlayınSil
 4. Maşallah
  Çok güzel

  YanıtlayınSil
 5. aminnn,aminnn yürekten aminn diyorum,
  tesettürü bir hayat tarzı,kimlik,duruş olmaktan çıkaran "baş örtüsü" kılıfına sıkıştıran kişiler ve buna hizmet eden zihniyetler Allah katında hesap verecekler,
  feraceyi bile laşkalaştıran,süsleyen,pullayan giyimciler,yahudi ticari mantiğini güden ve maalesef peşinden giden binlerce sözde örtülü hanımlar.....ve dahası
  ve anneler pardesülü,edeple başı önünde yürüyen annelerin yanındaki taytlı,blue jeanlı kızlar kim??
  İnstagramda binlerce takipçici olan "örtülü" hanımların kocaları,nişanlıları ile ev içindeki hallerinden beter fotoğrafların yayınlandığı ve binlerce "like"alan paylaşımlar ? NE oluyor böyle,nerene öğrendik böyle tesettür anlayışını,hangi din bu??
  NASIL BÖYLE OLDU ?? Allah sonumuzu hayra çevirsin

  YanıtlayınSil
 6. Selamun Aleyküm,

  Ben de yeni kapandım daha doğrusu kapandığını sananlar danım, çünkü ben de hala kot pantolon giyiyorum ve üzerine tunik giyerek gercekten kapandığımı düşünerek sadece kendimi kandırıyorum ewet giydiğim tunikler her zaman dizlerimin altında ve bol asla vucut hatlarını bellı etmıor ve dısarı cıkınca mutlaka uzerıne de yıne bı kıyafet daha gıyerım. Benim çevremde de hatta oturduğum apartmanımda dahi çok sevdiğim Hafız ve Hoca hanım arkadaşlar var ama hiçbir zaman da böyle giyme şöyle giyin demediler hoş demeleri de zaten gerekmez belki ama yine de bunun tesettür olmadığı konusunda uyarmaları gerekir diye düşünüyorum, ben her defasında kendimle kavga ıcerısındeyım kapanma konsuu her zaman ıcımde vardı Allah'a şükür oldu şimdi sıra da kıyafeti daha doğrusu Tesettürü hakkıyla yaşama isterim, sizden de Allah razı olsun ki bçylesine güzel yazılar paylaşıyorsunuz, İnşallah sizin gibiler çoğalır da gerçek Tesettür anlayışı da gün yüzüne çıkar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam kardeşim,
   Allah sizden razı olsun, ayaklarınızı hak yol üzere sabit kılsın. Sizin gibi kardeşlerimizin bu olumlu dönüşleri bizleri motive ediyor. Hayra vesile olabildiysek ne mutlu bize..
   Bir de sevgili kardeşim,
   Yeni tesettüre girmiş birine belki ilk etapta uyarıda bulunmayalım ama zamanla "Kardeşim çok güzel, çok hoş ama şunlara da dikkat etmelisin ki Allah için yaptığın amelin zayi olmasın" diye tatlılıkla uyarmalıyız.
   Allah yardımcınız olsun. Selametle..

   Sil
 7. İyi ama bazı konularda kolaylık sağlamak gerkmiyor mu?Çok abartı olmadığı sürece renkli giyilebilir.Benim bir kızım var.Ona tesettürü sevdirmek için renkli eşarplar ve tunikler alıyorum.Bu yazıyı okuyan açık ama kapanmayı düşünen kardeşlerimiz kapanmaktan soğuyabilir.genç kızlar da tesettüre uygun olduğu sürece süslü giyinebilir bnce..Topuklu ayakkabı da haram değil diye biliyorum.Kadınların fıtratında az da olsa beğenilme arzusu yatar.Çok mutaasıp olan ablam bile özel günlerde çok hafif makyaj yapar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili kardeşim, kolaylık Allah'ın kolaylaştırdığı hususlarda olur. "Din"den bahsediyorsak biz bu konuda kendimizce kolaylıklar icat edemeyiz.
   Tesettür eğitimi ergenlikten çok önce başlar. Tıpkı namaz gibi. 7 yaşında 10 yaşında kız çocuklarımızın tesettür eğitimine başlamalıyız. Dilerseniz sitemizde "tesettür eğitimi" şeklinde aratıp konuyla ilgili yazılara göz atabilirsiniz.
   Bu süreçten sonra ergenlik dönemiyle birlikte "Kızım artık sen büyüdün, dikkat etmelisin" mesajı ve bilinci verilmeli. "Tesettüre uygun bir süs" cümlesi bile tesettüre aykırı. Tesettür süslü olmaz. Beğenilmek için olmaz. Bayanlar beğenilme arzularını evde tatmin edecekler. Kızlar evlerinde güzel giyinsin, hanımlar eşlerine karşı süslensin fakat dışarıda buna cevaz vermek kesinlikle doğru değil.
   Bugünkü topuklu ayakkabıların caiz olduğuna fetva veren bir nass varsa biz de bilelim lütfen.. Makyaj da aynı şekilde. Haram olan haramdır. Bunun özel günü veya hafifi az olmaz.
   Referanslarımız muhafazakar olduğunu düşündüğümüz insanlar değil, bizzat Kuran ve sünnet olmalıdır. Mü'minlerin anneleri ve ashab hanımları olmalıdır.
   Allah hepimizi en doğruya hidayet etsin.. Selametel..

   Sil
 8. Suyunu cikarmasinlar yeter..nefsini okşayan her giysi veya aksesuar tesettür uygun değildir kanımca ..Bu tür giyinenler sadece bir tarz yakalayabilir bundan öteye giderler mi bilmem evet bazıları yeni kapanmış ve tam olarak alamamış olabilir ortunme emrini ama çabası mevcut ve zamanla düzeltir hakkını verir.
  Kanımca bu yazı ve ithaf edilenler bile bile böyle giyinenler içindir .
  Rabbim edebi olan herkese ebedilik nasip etsin..

  YanıtlayınSil
 9. Yuregine saglik ummu reyhane... Allah icin seviyiruz seni...

  YanıtlayınSil
 10. Katılıyorum kardeşim doğrusun her kelimesi hakikat görmek istenmeyen süpürge altı edilen gercekler

  YanıtlayınSil
 11. Sondaki dua olmamş,"Allah c.c.hakiki tesettüre girmeyi nasib etsın hepimize"

  YanıtlayınSil