Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

27 Haz 2015

Sezaryen İle Doğum Yapan Kötü Anneler (!)SEZARYEN İLE DOĞUM YAPAN KÖTÜ ANNELER (!)

Bir Anne Der ki:

Selamun aleykum. 

Bu yazı kalbi kırık 2 senelik evli ve 4 aylık bebeği olan bir annenin içinde dağ gibi büyüttüğü başka müslüman annelerin de yaşamaması için yazmaya çalıştığı bir yazıdır. 

Zorlu süren hamilelik dönemim ve evliliği bir yandan oturtmaya çalışan çabalarım, dualarım eşliğinde sonuçlandı. 9 ay süren zorlu ama bir o kadar zahmetli süreç bizi öyle bir eğitti ve rahmetle donattı ki Rabbim şükrünü eda edenlerden etsin. 


Lakin yaşadığımız şehirde kadın doğum bölümünde bizim hassasiyetlerimize saygı gösterecek bir doktor, mahremiyete dikkat eden bir doktor bulmak çok zordu. Mutlaka bir çalışanın erkek olması en hassas olabileceğini düşündüğümüz ablaların "Oooo burada bulamazsın artık ne yapalım biz erkek doktora doğuma gittik, kadın doktorların başarısı ortada" demeleri, bizim neredeyse 9 ay boyunca kadın doktora kilitlenip doğum sürecimiz hep sancılı geçti. 

Bunu da imtihan olarak gördük ve tek tek bütün hastahanelerin çalışan doktorları nöbet usulünün erkek doktora en az rastlayabileceği bir hastahaneyi seçtik. Dualar gene azığımızdı.. Her doktora gidiş gelişimiz stresle geçti. Tramvayda yer vermeyenler mi , gözüme bakıp kalkmayan beyler mi, eşimin yanında bana hakaret edenlerle geçti gidip gelmeler. Toplam 35 kilo alan ben adeta bir küpe benziyordum, elimin yüzümün görünmemesi hamileliğimi belli etmeme çalışmaları bizi çok yormuştu ama inancımız tamdı biz elimizden geleni yapacak erkeklerin bizim tesettürümüze zarar vermemesini sağlamak için çaba gösterecektik, gerisi takdiri ilahiydi.. 

Son dönemlerde bebeğimizin kilo alması, benim vücudumun onu normal yollarla doğum yapmasına engel teşkil ediyordu. Bunu bilen doktorum günümün geçmesiyle birlikte suni sancıyı teklif etti. Bize de mantıklı geldi ve "her şeyin fıtrat üzere olması içi"n dualarla hastahaneye gittik. 

Her şey normal giderken bebeğin kafasının vakumla alınması gerekeceği, bunun tehlikeli olduğu,  bu sebeple sezaryen ile doğum olması gerektiği söylendi. Yapacak bir şey kalmamıştı belki direnilebilirdi ama o çaresizlik, bebeğin sağlığı bizim elimizi kolumuzu bağlamıştı. 

Ne yapabilirdik ki? Kim sezaryeni isterdi ki? Kesilmeyi, onun zorluklarını hangi bilinçli insan ister ki SubhanAllah.. Ve bebeğimiz dünyaya geldi, sağlık sıhhatle geldi hamdu senalar olsun.. 

Buraya kadar herşey normal gibi duruyor ama bizim müslüman kardeşlerimiz rahat duramadılar "Aaa sezaryen mi oldu hıımm" deyip küçümsemeler sanki biz "illa sezeryan olsun" diye yalvarmışız gibi bakışları... Lohusalığımın herkesten gizli ağlamalı geçmesine sebep oldu. "Sonuçta bir şekilde çıkacaktı" demeleri beni hala yaralıyor ve aklıma geldikçe gözlerim dolu dolu oluyor.. Ben ne yapabilirim söyleyin ne olur, "takdir böyleymiş" deyip geçemeyecek hale geldim..

Bunları yazıyorum ÇÜNKÜ; İnsanlar bu konuda çok can acıtıyor ve bu en fazla müslüman anneler tarafından yapılıyor. Şeytan bizi bize kırdırıyor adeta ne olur bir bab açın "Sezaryen ile doğum gerekmişse yapılabilir" diye ve bu cahil sözlerden bir kişiyi bile vazgeçirsek kardır.

Ne olur o güzel kalemleriniz bunu da yazsın artık ben kendimden yoruldum neden bu kadar takıyorum bana hakkı sabrı tavsiye edin dua edin. Ben istemedim ki benim gücüm yetmediyse normal doğuma ben ne yapabilirim? Anlatın ne olur anlatın. Tesettüre dikkat edeceğiz diye doğumu düşünememizi sağlayan bu dünyada bana bi gül uzatın. Sizi Allah için seviyorum dua ediyorum sevgilerle Selamun Aleykum..

Müslüman Anneler der ki:

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuh..

Sevgili kardeşim, Allah yavrunuzu İslam'a bağışlasın. Kendi rızası uğrunda anneliğinizi kolaylaştırsın. Sizleri sıhhat ve afiyet üzere daim kılsın..

Mailinizde bahsi geçen tavra "şaşırmadık" desek yeridir. Çünkü maalesef müslümanların empatiden, anlayıştan, hoşgörüden yoksun bu mezmum ahlakları, hepimizi bir şekilde mağdur etmektedir.  Allah onlara ve bize hidayet etsin. Ahlakımızı güzelleştirsin. 

Bizleri kardeşlerine zor zamanlarında yardımcı ve destek olan, hakka ve hayra hizmetkar olan kullarından eylesin. Bizleri kardeşlerinin imtihanlarını zorlaştıran, onları yeis ve kedere düşüren, bilerek yada bilmeyerek şeytana hizmetkar olanlardan eylemesin. (Amin)

Sevgili kardeşim, bir kişinin mecbur kaldığında sezaryen ile doğum yapmasından daha normal ne olabilir ki? Bu insanlar başka bir ameliyata mecbur kaldıklarında "Nasıl olsa bir şekilde geçer" diyerek bekliyorlar mı? 

Keyfi olarak sezaryen ile doğum yapmayı tercih eden, kendisinin ve bebeğinin sağlığından daha çok başka şeylere önem veren bilinçsiz bir kesimin ortaya çıkması, bizim camiada sezaryene karşı haklı bir tepki geliştirdi. Haklıydı fakat keşke o kadarla kalınsaydı.. 

Ardından "Normal doğum yapmayan hakiki anne olamaz, doğum sancısı çekmeyen annelik güdüleri nedir bilemez" gibi hepsi de birbirinden saçma ve absürt pek çok şey türedi. Kendisi aynı imtihanla denenmediği için gayet rahat ve pişkin anneler, bir başka anneyi sezaryen ile doğum yapmaya mecbur kaldı diye suçlar, dahası küçümser oldu..

Subhanallah.. 

Bu durumdaki kardeşlerimizi suçlamak ne haddimize! Aksine üzülürüz, hem ruhsal hem de bedenen daha fazla acı çekti, daha zor toparlanacak, bebeğine ve kendisine yetmesi daha uzun zaman alacak diye..

Sevgili kardeşim! Sizi mağdur eden, bu zor zamanınızda yüreğinizin yükünü artıran o anneler, yaptıklarının farkında olmayan cahil kimselerden başkası değiller! Size de ancak cahillere "Selam" deyip geçmek düşer. Kendini bilmezlere, haddini bilmezlere aldırmayın, onların sizi üzmesine kesinlikle izin vermeyin.

Bebeğinizin şu ilk günleri, sizin en mutlu olmanız gereken günlerinizdir. İki cahilin lafına bakıp da ailenizin huzurunu bozmayın, bebeğinizle iletişiminizi kesintiye uğratmayın. Eşinizle, yavrunuzla teselli olmaya bakın.

Asla boş durmayın. Şu dönemler -bebeğiniz henüz ayaklanmadan- belki de son fırsatlarınız. Kur'an ve sünnetle birlikteliğinizi artırın. Bol bol kitap okuyun. Tesbihat ve zikri ihmal etmeyin. 

Siz önce iyi bir kul, sonra da iyi bir eş ve anne olmaya bakın. Herkes kendi hesabından sorumludur. Manevi olarak ne kadar güçlü olursanız, etrafınızdaki insan ve cin şeytanlarının vesveselerinin etkisi de üzerinizde o kadar zayıf olur ve size tesir etmez. 

Allah yardımcınız olsun kardeşim.. Hak yolda ayaklarınızı sabit kılsın. Bizleri de dualarınızda unutmayınız. Selametle..

Müslüman Anneler

6 yorum:

 1. Selam kardesler.ben de bir sezeryan magduruyum.benim sezeryan hikayem rutin doktor kontrelleri sirasinda bebegumin gelisiminin tamamen durdugu suyunun bitmesine bagli olarak yasam savasi verdiginin anlasilmasi ile apar topar ameliyata alinmam seklinde.tuhaftir ki insanlar baskasinin acisindan sevinc uretebiliyorlar.bir yakinim dogumun o muhtesem terapisini boyle bir uslupla ve ballandira ballandira anlatmisti.sezeryanin psikolojik ve fizyolojik olarak kotu etkisini uzun sure atamadim.ama Rabbimnasib ederse sartlarina uyuldugu takdirde sezeryandan sonra normal dogum yapilabiliyor.arastirmak isteyenler SSVD 'yi arastirabilirler.selam evladina kendisini birakabilmis tum annelere olsun.

  YanıtlayınSil
 2. Yazıyı okurken hemen gözlerim doldu...benim bebeğimin de kalp atışları düştüğü için acil sezeryan olmuştum ve doğduğunda ağlamadi küvezde kaldı..ama insanları yine de inandıramazsin. Evde doğum yapmanın artisligini atanlar... Normal doğum yapınca bütün günahlar silinirmis ama sezeryan... Halbuki muminin ayağına çöp batsa mükafatı yok mudur :-(

  YanıtlayınSil
 3. Bende sezeryan ile doğum yaptım,bebek ters duruyodu ,döndüremediler...Olanda hayır vardır ,Rabbim öyle dilemiş...Lohusalık çok hassas bir dönem nacizane kardeş tavsiyesi,çok takmayın bu durumu ki sabır gücünüz yara alıpda lüzumlu hallerde sabırsız kalmayın

  YanıtlayınSil
 4. Tıbbi gereklilik halinde sezaryen yapılır yapılması da gerekir. Nasıl olsa çıkardı diye bir yaklaşım malesef çok cahilce. Bebeğin hayatını tehlikeye atmak belki de onun cinayetine sebep olmak hiç bir annenin göze alamayacağı bir risk. Siz onları dikkate alarak kendinizi yıpratmayın. Yavrunuzun size daha çok ihtiyacı var.

  YanıtlayınSil
 5. Yazida anlatilanlari bire bir yasadim. Suan bebegim 2 aylik olmak uzere. Lohusaligimda bu sebeplerden gozyaslarina bogulup bebegimle irtibati geciktirdigim icin pismanim. Bu yaziya o zaman raatlasaydim yarama merh olurdu belki. İnsaallah ayni sorunu yasayanlari bira olur rahatlatmaya vesile olur. İyiki kaleme almissiniz duygularinizi..

  YanıtlayınSil
 6. :( Allah razı olsun. Yazıyı okurken gözlerim doldu. Benzer şeyleri biz de yaşadık. 10-15 saat ağrı çekmeme rağmen dönmeyen ve aşağıya inmeyen bebeğim tehlikeye girince mecburen sezeryana alındım. El alemden çok olaya birebir şahit olan yakınımdakilerin tepkileri üzmüştü beni de. Yok 'doktor hanım mesaisi bitmeden işimi bitireyim' demiş. Efendim ' fadime ana eli otunu içmekte geç kalmışım' falan filan. Yine en yakınlarımdan birine neden sezeryan olduğumu anlatırken verdiği 'aman herkese öyle deyip kesiveriyorlar' demesi. Çok acıttı. Canımın acısından çok bunlar bunaltmıştı beni. Ama öğreniyor insan, insan psikolojisini, kendi tecrübelerinden bilhassa. Benim doğumumun üzerinden 2 yıl geçti, o günden beri nerede sezaryan olma mecburiyetinde kalmış birini duysam hemen arayıp moral veriyorum. Destek olmaya çalışıyorum. Hayırlısı diyorum. Çünkü bana hiç kimse moral vermedi. İki kelam güzel söz söylemedi. Onlara söylerken aslında kendime de söylüyorum. Allah böyle takdir etmiş.

  YanıtlayınSil