Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

8 Haz 2015

"Oğlum Her Şeyi Pencereden Aşağıya Atıyor?"


"OĞLUM HER ŞEYİ PENCEREDEN AŞAĞIYA ATIYOR."

Soru:

Merhaba.
18 aylık bir erkek bebeğimiz var ve 12. katta oturuyoruz. Sürekli aşağıya birşeyler atıyor ve bunu bizim gözümüze baka baka yapıyor. Tutmaya kalmadan koşup atıyor. Acaba nasıl davranmalıyız? Şimdiden teşekkürler.

Cevap: 

Merhaba, 

Sevgili kardeşim, sorunuzu, aşağıya düşüp de kırılan gırgırın ardından "Yavrum yine mi attın? Bu kaçıncı gırgır?" diye sitem ettikten hemen sonra okudum. Gülümsemekten kendimi alamadım haliyle..

Sözlerimize "Bu durum çok normal ve hepimizin başında" diyerek başlayalım inşaallah..

Çocuklar 1 yaşlarından itibaren yaptıkları davranışlar karşısında anne-babanın tutumunu sürekli gözlemlerler. Yani eline bir şeyi alıp da attığında, bizim hemen telaşa kapılıp koşmamız bir taraftan "Aman, sakın" diye sesimizi yükseltmemiz -tuhaftır ama- çocuğun hoşuna gider. 

Bunu bir oyun olarak algılar ve bizim o komik -bize göre de çileden çıkmış halimizi- yeniden görmek için o davranışı tekrarlar.

Yanlış davranışla ilk karşılaştığımız an, telaşsız, sakin fakat kararlı bir şekilde "Atma, yapma" diyebilsek keşke. Fakat pek çoğumuz için bu mümkün olmuyor. Kimi zaman önemsiz bir şey için sakin davransak da, eline telefonu alıp atmaya kalktığında ister istemez yerimizden fırlıyoruz..

Şu an yaşı itibariyle çocuğun, eşyaya karşı bir aidiyet hissi yok. Yani "Arabam düşerse kırılır. Bunu atarsam bir daha benim olmaz" gibi düşünceler onun için tamamen anlamsız. 

Üstelik sadece bizim tutumuzla da ilgili olmayan bir durum var ki, çocuk atmaktan hoşlanır. Attığı nesnenin havada hareketini izlemekten, düştüğünde veya çarptığında çıkardığı sesi duymaktan, hatta onun kırılmış parçalarına bakmaktan. Mesela attıktan sonra özellikle annesinin kendisini pencereden sarkıtarak baktırmasını ister. 

Bu, çocuğun motor becerisi için de gerekli bir şeydir. 

Çocuğun bu ilgisini ve eğilimini korkutarak, sindirerek, kızıp bağırarak engellememiz mümkün değildir. Çünkü bu yaşta ona hiçbir şekilde laf anlatamayız, karşı karşıya geldiğimizde mutlaka biz zararlı çıkar ve çocuğumuzu hırçınlaştırmaktan başka bir şey yapamayız. Yürümeye başlayan çocuğun yürümesine engel olmaya çalışmak gibi bir şeydir bu. 

Fakat mutlaka bir şeyler yapılmalıdır ki şunlar olabilir:

1-Çocuktan bağımsız önlemler alın. Pencereye sineklik taktırmak bu konuda en akıllıca çözüm.

2-Değerli şeyleri ulaşabileceği, hatta görebileceği yerlerde bulundurmayın ki, kayıp büyük olmasın. Sert ve ağır cisimleri kaldırın. Çünkü zamanla sadece camdan atmakla kalmayıp bulduğu her şeyi evin bir tarafına yada evdeki insanlara da atmaya kalkacaktır. 

3-Pencereden bir şeyi atmak üzere iken yakaladığınızda sakin bir şekilde "Atma" deyin, dinlemeyip atmak istediğinde ise elinden çekip alın. Bu konudaki ağlamasına aldırmayın. 

4-Eğer siz henüz yetişmeden olan olduysa, boşuna kızıp söylenmeyin. Çocuğunuza sesinizi yükseltmeyin. 

5-Her halükarda kesinlikle çocuğa surat asmayın, "Az yüz vermeyeyim, biraz küs gibi durayım" şeklinde tavır yapmayın. Bunların hiçbiri sağlıklı bir sonuca götürmez.

6-Yumuşak top, oyuncak vs. gibi şeyleri evin boş kısımlarına atmasına müsaade edin. "Babana atma yavrum şuradaki duvara at" gibi alternatifler sunun. Karşılıklı top oynayın. 

7-Çocuklarda atma eğiliminin en yoğun olduğu yaş aralığı 18 aydan itibaren 3 yaşına kadardır. 3 yaşından sonra yavaş yavaş eşya ile aidiyet kurmaya başlayan ve ilgili motor becerilerine ihtiyacı kalmayan çocuk, bu davranıştan vazgeçer. 

Allah yar ve yardımcınız olsun.  

Ummu Abdullah

4 yorum:

  1. Aynen ya :) 3 yaşındaki kızım herşeyi atıyor ve kırıldı şimdi ne yapacas anne diyor üstüne bi de :) ben kızınca ayrı bi zevk alıp kaçıyor gülerek... Bi yerde okumuştum.çocuğumuz bi zarar yaptığında gelip onun söylemesini beklemeli sonra birlikte kırılan dökülen şeyi toplamalıymisiz.. Bu durumda kızmazsak ilerde o da ARkadaşlarına karşı affedici bi kişiliğe sahip olurmuş. Aslında sabredebilsek o anda gösterdiğmiz tutum çok şeyler öğretecek...

    YanıtlayınSil
  2. o aylarda ilk oğlum için şöyle bir not düşmüştüm: '' şu an yer çekimini keşfediyor, karyolasındaki herşeyi aşağı atıyor'' :)

    YanıtlayınSil
  3. Merhaba bir okul öncesi öğretmeni olarak yazınızı genel olarak doğru buldum fakat bir kısmı hariç. Cocuga yapma dedikten sonra elinden alıp aglamasina aldirmamak cümlenize katilmiyorum. Elinden almak ona kendini kötü hissttirecektir. Teşekkürler

    YanıtlayınSil