Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

16 Haz 2015

"Çocuğum Sofraya Oturmuyor, Gezerek Yemek Yiyor."


"ÇOCUĞUM SOFRAYA OTURMUYOR, GEZEREK YEMEK YİYOR."

SORU:

Selamun Aleykum.

Benim 2 buçuk yaşında çok hareketli bir kızım var.Yemek yerken oturtmayı beceremiyorum. Herkes sofradayken biraz oturuyor sonra kalkıyor hemen. Örtü seriyorum her seferinde ama o koşarak yiyor.. Ya da yerlere sürtüyor elindeki şeyi.. 

Örtü üzerinde yeme alışkanlığını nasıl kazandırabilirim? Örtünün üstünde yemediğinde nasıl bir tepki vermem gerekir? Bazen elinden alıyorum ağlıyor ya da yemekten vazgeçiyor "Doymuştum" diyor..

CEVAP:

Aleykum Selam.

Sevgili kardeşim, iki buçuk yaş; kuralların ve davranışların nedenlerini, niçinlerini algılayabilmek için çok erken bir yaş. Çocuğun kuralları anlayabilmesi için en erken dört yaşına girmiş olması gerekir. Dört yaştan sonra da kademe kademe kuralların yaşam biçimi haline gelmesi beklenir.

Tabii bu, dört yaşına kadar her istediğini yapabilecek şekilde özgür bırakmamız anlamına gelmez. Kuralların ilk alıştırmalarını çocuk doğduğundan itibaren yapmaya başlarız fakat algılayamayacağı şekilde zorlama yoluna gitmeyiz.

Örneğin sizin sorunuzda olduğu gibi sofra bezinde yemek yememesi problemi üzerinden gidecek olursak, sizin yapmanız gereken; yemek veya atıştırmalık bir şeyler koyduğunuzda mutlaka örtüyle birlikte getirmeniz ve onu o şekilde yemeye davet etmeniz olacak.

Çocuk ilk birkaç dakika o şekilde yedikten sonra kalkmak ister, çünkü özellikle çok hareketli çocuklar için birkaç dakika oturabilmek bile büyük bir işkencedir. İşin ucunda sevdiği bir yiyecek de olsa çocuk iç güdüsel bir refleksle yerinde oturamaz ve kalkar.

Burada şunu yapabilirsiniz; "Kızım örtüde yiyoruz gelir misin buraya?" dersiniz. Tabii kabul etmeyecek, bu defa; "O zaman yiyeceğini örtünün üzerine bırakır mısın?" dersiniz. Bu şekilde alışkanlık edinirse yiyeceğini getirip örtüye bırakır, az sonra gelip tekrar bir tane ısırıp geri gider. Siz arada "Gel bir tane daha al" diye çağırırsınız. Böylece yemeğini bitirir. Ya da örtünün yanından geçerken siz uzatabilirsiniz.

Bazen de ne örtüde oturmak ister ne elindeki yiyeceği bırakmak. Bu durumda da yapacak bir şey yok. Eğer her tarafa yapışıp bulaşacak derecede bir şey yemiyorsa rahat bırakın. Elinden zorla almaya çalışmayın. Arada sofra bezini hatırlatın. Arada elini silin. Yiyeceğinin altında tutması için plastik bir tabak verin. Peçeteyle veya avucuyla yeri dökülmesini engellemesini öğretin. Bunlar yavaş yavaş oturacak şeyler.

Burada önemli olan; çocuğa hem temizlik, düzen, yiyeceklerin dökülmesinden veya bulaşmasından rahatsız olma hissini verirken bir taraftan da onu özgür bırakarak yemek yemeye karşı direnç geliştirmesini önlemek olmalı. Ki bazı çocuklar, annelerin yemek yeme esnasındaki bunaltıcı kurallarından dolayı yemeğe dair her şeyden kaçma eğilimi gösterirler. 

Elindeki yiyeceği yere sürmeye yeltendiğinde ise kararlı fakat kızgın olmayan bir ses tonuyla yapmamasını söyleyin. Devam ederse yiyeceği isteyin. Vermezse elinden yavaşça çekip alın. Ağlamalarına da aldırmayın. "Sürmeyeceğim, yiyeceğim" şeklinde ağlamaları çoğalırsa "Tamam ama sofra bezinde yiyoruz" deyin. Verdikten sonra yine aynı davranışa dönerse hemen geri alın.

İktidar mücadelesinde ısrar etmesine kulak asmayın. Konuyla ilgili şu yazıya göz atabilirsiniz. 

Ortada sıkıntı etmenizi gerektirecek hiçbir durum yok. "Benim çocuğum bir yaşından beri hep sofra bezinde yer. Alıştırmaya bağlı. Tabii sen bu kadar rahat bırakırsan çocuk da bunu kullanır" şeklinde konuşan çok bilmiş hanımlara kulak asmayın. Evet, onun çocuğu öyle olabilir yada o bunu baskıyla da yapmış olabilir. Bu da sizin çocuğunuz ve önemli olan çocuğun kuralları benimseyerek öğrenmesi..

Baskıyla öğrenilen kurallar, annenin yokluğunda daima delinir. Fakat benimsenen kurallar, hiç kimsenin denetlemesine gerek kalmaksızın bir ömür boyu insan yaşamına eşlik eder.

Allah yar ve yardımcınız olsun. Anneliğinizi kolaylaştırsın. Amin.

Ummu Abdullah

1 yorum:

  1. Benim bebeğim de aynı sorundan muzdarip ama ben hiç sabredemiyorum gerçekten çılgına dönüyorum o öyle yapınca

    YanıtlayınSil