Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

3 Haz 2015

"3 Yaşındaki Oğlum Kızlara Karşı Çok İlgili""3 YAŞINDAKİ OĞLUM KIZLARA KARŞI ÇOK İLGİLİ"

Soru:

Selamun aleykum.

Benim 3 yaşında bir oğlum var. Benim sıkıntım, oğlum bu aralar cinsiyet ayırımını fark ettiğinden midir nedir kızlara takmış durumda. Kitaplardan kız resimlerini getirip bana kestiriyor ve oturup uzun uzun bakıyor. Kendisi oyun arasında telefonla konuşur gibi yapıyor "kiminle konuşuyorsun?" dediğimde "Kızla konuşuyorum" diyor. Oyun oynarken, arabalarını çarptırırken baş rolde olan hep KIZ... Sorduğumuzda "neden kız?" diye "Çünkü kızlar güzel" diyor...


Ve ben bu durumdan çok rahatsızım. Çizgi filmi kısıtlamamıştım önceleri, hepsine baktırırdım ama şimdi yaklaşık 1 aydır falan hiç bakmıyor. İzlediği çizgi filmler buna sebep olabilir mi? Bir de oğlumun bu davranışlarına karşı nasıl bir tutum almalıyım?Cevap:

Aleykum selam, 

Sevgili kardeşim, 3 yaş civarında çocuklar vücutlarını merak ederler. Haliyle kız çocuklarının kendileri gibi olmadığı veya (kızlar için) erkek çocuklarının kendileri gibi olmadığı konusunda farkındalık kazanırlar. Fakat bu farkındalık onlara "kızlar güzel, sevilmeli, beğenilmeli" veya "erkekler yakışıklı" gibi bir sonuca götürmez/götürmemelidir.


Sorunuzda zaten cevaba işaret etmişsiniz, çocuğunuzun izlediği uygunsuz çizgi filmler onda bazı duyguların "erken uyarılmasına" yol açmış. Çizgi filmlerde kızların beğenildiğini, onların peşinden koşulduğunu, tutkuyla sevildiğini, aşık olduğunu gören çocuğunuz, maalesef çok çok erken olarak kendi içinde bu duyguları canlandırmış.


Çocukta karşı cinse erken duygu yoğunluğu veya uyarılma çok tehlikelidir. Çocuk bununla baş edebilecek donanıma ve dirayete henüz sahip değildir. Küçük yaşta "kızlara karşı zaafım var benim" duygusu, içinde yer eden bir çocuk, gençlik döneminde iradeli olmakta zorluk çekecektir.


Fakat, şu an 3 yaşında olan çocuğunuz için fırsat geçmiş, telafi edilemez bir hal almış değildir. Yukarıda söylediklerim; bizzat televizyonun sebebiyet verdiği felaketleri daha iyi idrak edebilmemiz içindir yoksa sizi ümitsizliğe sevk etmek ve korkutmak için değil.

Sizin yapacaklarınıza gelince;

1-Televizyonu mümkünse evden kaldırın, mümkün değilse çocuğunuzun kesinlikle -haber programına dahi- bakmaması için  elinizden geleni yapın. Eşinizden ve diğer aile bireylerinizden destek ve anlayış talep edin.

2-Evinizde veya girmiş olduğunuz ortamlarda kızlara/bayanlara dair "güzellik, çekicilik, sevgi, aşk" gibi konuların konuşulmamasına özen gösterin. Çocuk her ne kadar oyun oynar gözükse de, etrafta konuşulan şeyler onda yer eder.

3-"Kitaplardan kız resimleri kesmemi istiyor" demişsiniz, Hayvanlar alemi gibi alternatif daha canlı kitaplar, yapıştırmalar alın, onlar üzerinde faaliyetler yapın. Kademe kademe çok ilgi duyduğu kitapları kaldırmaya veya ortada bulundurmamaya çalışın. Alternatif sunmadan yasaklamanız doğru olmaz.

4-Çocuğunuzun oyunlarına dahil olun. Çünkü çocuk için oyun, hayatın ta kendisidir. Şu ana kadar çizgi filmlerde gördüğü sahneleri oyunlarına taşıyan çocuğunuza bizzat kendiniz de aktif rol alarak başka başka oyun senaryoları, materyalleri sunun. Oyun karakterlerinin şekillerinden çok, ahlaki özelliklerine değinin. Günlük konuşmalarınızı, masal anlatmadaki yönteminizi bu alanda yoğunlaştırın.

5-Çocuğunuza direkt veya dolaylı olarak "Kızla mı konuşuyorsun? Konuşma, erkekler erkeklerle konuşur. Hem erkekler de güzel" gibi karşıt argümanlar sunmayın. Mesela "Şu kızı seviyorum" dediğinde, "Arkadaşlar birbirlerini sevebilir" deyin. Durumu normalleştirin, çünkü tepki davranışta kalıcılığa yol açar. Takibinizi sessiz ve hissettirmeden yapın. 

6-Elinizden gelen çabayı gösterirken dua etmeyi ihmal etmeyin, Allah'tan davranışlarınızda kararlılık işinizde kolaylık dileyin. Evinizi Kur'an-sünnet merkezi haline getirin. Gündemlerinizi, önceliklerinizi gözden geçirin. Bazen bizim iman veya ameldeki bir takım eksikliklerimiz, evimizin manevi havasına ve çocuklarımızın fıtratına olumsuz yönde tesir edebilir.

Allah yar ve yardımcınız olsun.


Ummu AbdullahHiç yorum yok:

Yorum Gönderme