Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

10 May 2015

Sensiz Büyümek İstemiyorum


SENSİZ BÜYÜMEK İSTEMİYORUM

(Küçük bir çocuğun babasına seslenişi)
Ve kapı çalar. Küçük bir çocuk, küçük olmayan adımlarıyla kapıya koşar. İçeriye giren babasına neşe dolu gözlerle bakan çocuğun ilk sözcükleri “Babacım hoş geldin.” “ Nasılsın?” “ Seni çok özlemiştim." olur. 

Sonra yüzündeki gülümsemesi kaybolan çocuk devam eder: "Yine çok yorgun görünüyorsun. Neden bu kadar sinirlisin? Yolunda gitmeyen bir şeyler mi var? Beni duyuyor musun? Neden yüzüme bakmıyorsun? Oysa ben akşam olmasını iple çekiyorum. Sana sarılmak sesini duyup mutlu olmak için bekliyorum. Elindeki telefona sürekli bakmaktan ya da konuşmaktan yorulmadın mı? 

Neden başımı okşamıyor bana şefkatli davranmıyorsun? Biliyorum dinlenmelisin. Ama biliyor musun? Ben senin olmasını çok istediğin dualar ettiğin küçük yavrunum. Senin beni koruman kadar elinde getirdiğin dolu poşetler kadar sevgine, şefkatine, ilgine, sarılıp öpmene, benimle tatlı tatlı konuşmana, yaşıma uygun oyunlarla beni sevindirmene çok ihtiyacı olan yavrunum. 

Biliyorum, ben güzel yemekler yiyeyim, güzel kıyafetler giyeyim, güzel okullarda okuyayım diye gün boyunca çalışıp yoruluyor ve eve gelince yemeğini yedikten sonra uyuyakalıyorsun. 

Seni üzmek istemem ama karnımın doymasından daha önemlisi kalbimi sevginle, ilginle doldurman. "Tabi ki her baba çocuğunu sever" dediğini duyar gibi oluyorum. Peki, ne zaman? Ben büyüyüp kocaman bir delikanlı olunca mı? İşte o zaman çok geç olacak ve benimle geçirmediğin zamanlar için üzüleceksin. 

Biliyor musun benim bir tane babam var, o da sensin. Ne zaman yüzüne baksam bir şeyler anlatmak istersem beni yanından uzaklaştırıyor, beni dinlemiyorsun. Ya da yaptığım her davranışa sinirleniyorsun. Beni ne zaman dinleyeceksin? 

Babacığım, biliyor musun annem gün boyu bizimle ilgilenmekten çok yoruluyor ama hiç şikâyet etmiyor. Onun için çok dua ediyorum. Siz duymasanız da anlamasanız da ikiniz içinde dua ediyorum. "Allah’ım babamın işlerini hafiflet ki benimle oynamaya zamanı ve gücü olsun diyorum. Daha az para kazansa da önemli değil, ben eski ayakkabı giysem de olur." diyorum ve sonra "âmin" deyip ellerimi yüzüme sürüyorum. 

Böyle yapmayı annemden öğrendim. Babacığım, biliyor musun zaman çok çabuk geçiyor şu an yanı başındayım. Ama yarın nerede olurum bilemiyorum. Tek bildiğim şey seni çok seviyorum. Ve sensiz büyümek istemiyorum..."

Misafir Kalem: Ummu Nesibe

4 yorum:

 1. Gercekten cogumuzun evini yansitan bi durum....babalar acin gozlerinizi artik...hayat geciyor

  YanıtlayınSil
 2. Sadece babalar mı? Ben çalışan bir anne olarak çoğu zaman çocuğumu başımdan savmamak için ekstra çaba harcıyorum. Çizgi film izleme isteğini bir kurtarıcı olarak görüyorum. Yorgunum, yorgunuz...Ve olan masum yavrularımıza oluyor...

  YanıtlayınSil
 3. Selamün aleyküm her bir cümlenize katılıyorum çok güzel düşüncelerinizden dolayı size teşekkür ediyorum Ben de müslüman olmaya çalışan,dinini seven,sahip çıkan bir anneyim hamdolsun.Bu yazıyı okudum ne kadar yarama tuz bastınız anlatamam........Öncelikle benim 6 yaşında bir kızım var. bizimyüklü miktarda ev eşyaları kredi borçlarımız var.Ve ben maalesef çalışıyorum.Çalışmak zorundayım.Oysa ne kadar isterdim müslüman bir anne gibi evinde oturup yavrumla ilgilenmek....Ve kızıma da kayınvalidem bakıyor.Bakıcı tutacak gücümüz yok ve benim annem de bizden çok uzak başka bir şehirde oturuyor.Mecbur çocuğuma kayınvalidem bakıyor.Kayınvalidem islamla ilgisi olmayan ve modern(!) görüşlü olduğunu iddaa eden birisi....Ben kapalı olduğumdan da beni hiç benimsemedi zaten,her seferinde laf sokuşturur.Ben yavruma kuran öğretmeye çalışan biriyim her namaz kıldığımda da kızımı da yanıma alıyorum benimle beraber kıldırıyorum.Renkli renkli eşarplar alıp onu kapalılığa özendirmeye çalışan biriyim.Son zamanlarda kızım hiç namaz kılmak istemiyor,kuran öğrenmek istemiyorum anne,zorlama istemiyorum işte,diyor.!Neden böyle söylediğini dün anladım.Çaktırmadan ağzından aldım meğerse kayınvalidem kızıma çocuklar namaz kılmaz kılmaz,kuran okumaz,sen küçüksün, anne olunca bunları yapabilirsin diyormuş......Bunları duyunca beynimden kaynar sular aktı Bugün bile öyle zor bırakıp gittim evden işe ...kayınvalidemi kırmadan nasıl uyarabilirim?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam kardeşim, Allah yardımcınız olsun. İnşaallah bir an önce maddi yükünüzden kurtulup çocuğunuzun başına dönersiniz. Sakın çalışma hayatına alışıp da kendinizi evinizden, evladınızdan koparmayın. Bir kardeş nasihati olarak algılayın lütfen bunu. Bazen maddi sebepler için çalışmaya başlayan kardeşlerimiz, çalışma hayatına alışıp "daha lüks bir hayat için" çalışmaya devam edebiliyorlar. Olan çocuklarımıza, ailelerimize oluyor.
   Allah yardımcınız olsun, yükünüzü hafifletsin.
   Sevgili kardeşim, öncelikle kızınıza babaannesiyle ilgili olumsuz bir şey söylememeye gayret edin. Siz ona babaanneden daha yakın, sevimli, arkadaş ve sırdaş olmaya çalışın. İşi rekabete dönüştürmeden kızınızı mümkün olduğunca kendi doğrularınıza -sevdirerek- çekmeye çalışın.
   Mümkünse eşinizden rica edin, malum gelinlerin bir şey söylemesi çok büyütülüp problem haline getirilebiliyor. Eğer eşiniz size destekse, o annesiyle kırmadan konuşsun. "Bizim hayat tarzımız böyle, lütfen bunlara dikkat edelim" şeklinde uyarsın.
   Bu mümkün değilse olabildiğince güzel bir dille siz konuşmaya çalışın. Teşekkürle, takdirle başlayın. "Ben kızıma şimdiden baş örtüyü sevdirmezsem ileride şöyle şöyle biri olursa memnun olur musunuz?" diye anlatmaya çalışın. Duayı elden bırakmayın.
   Bir an önce kızınızın yanına dönmek için de ayrıca bol bol dua edin.
   Biz de size dualar eder, sizin için Allah'tan yardım dileriz. Selametle..

   Sil