Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

27 May 2015

Kayın Pederimin ve Kayın Biraderimin Yanında Bebeğimi Emzirebilir Miyim?KAYIN PEDERİMİN VE KAYIN BİRADERİMİN YANINDA BEBEĞİMİ EMZİREBİLİR MİYİM?

Soru:

Selamun aleykum. 

Ben 20 gün önce doğum yaptım. Kayın validem kalıyor yanımda bebeğimin kırkı çıkana kadar... Evleri de çok yakın bu yüzden kayın pederim ile kayın biraderim her gece geliyorlar ziyarete. Emzirmeden başka bir sıkıntım yok çok şükür. Bilindiği gibi ben odamdan dışarı çıkmıyorum sadece tuvalate gidiyorum. Kayın pederimle kaynım da benim odama geliyor. Benim oğlum çok emen bir çocuk neredeyse saat başı emiyor.

Sorunum kaynımla kayın pederimin yanında emzirmek zorunda kalmam. Benim odadan çıkamadığımı bildikleri halde (evimiz bir oda bir salon zaten) emzireceğim zaman salona geçmiyorlar! Kayın validemdeki rahatlık da beni büsbütün şaşırtıyor zaten. Oğlum ağlamaya başladığı zaman "Emzirsene kızım" deyiveriyor..

Ben kapalı değilim ama bu durumdan oldukça rahatsız oluyorum. Af buyurun benim göğüs çatlaklarım da var. Zaten emzirirken canım yanıyor, yüzümü şekilden şekile sokuyorum. Ayrıca ben kimsenin yanında mahremimi göstermek zorunda değilim, en azından çocuk emerken yüzlerini çevirsinler.

Kayın pederim "Maşallah torunuma" deyip izliyor resmen... Eşim ise "Biri senin baban biri abin" diyor. Böyle deyince biraz ikna oluyorum ama yine de olmaz beni ancak sizin gibi bayanlar anlar başınızı şişirdim kusura bakmayın, doğru başlığın altına mı sordum bilmiyorum ama yanıtlarsanız sağolun.

Cevap:

Aleykum selam, sevgili kardeşim,

Allah yavrunuzu hayırlı mübarek eylesin. İslam'a bağışlasın.

Kayın pederiniz İslam'ın hükümlerine göre sizin babanız gibidir. Fakat kayın biraderiniz, sokaktaki bir adam ne ise sizin için odur. Akrabalığın getirdiği seviyeli görüşmeler dışında laubali olmak, hele ki abla-kardeş gibi birbirinin mahremine bakacak kadar bir arada bulunmak kesinlikle doğru değildir.

Biz iyi niyetle "Abim gibi, kardeşim gibi" diye düşünebiliriz. Fakat Rabbimiz bizden daha iyi bilen değil mi? O, bizler için böyle bir hüküm ortaya koyduysa O'nun hükmüne uymak dünya ve ahiret saadetimiz için gereklidir.

Eşiniz muhtemelen İslam'ın bu hükümlerini bilmiyordur ve hassasiyetinizi ailenize karşı bir tavır olarak algılayabilir. Fakat şöyle bir şey var ki, emzirmek tamamen özel bir durumdur. Kendi babanızın ve abinizin yanında da (zorda kalmadıkça) emzirmemelisiniz zaten. 

Eşinizi ve onun ailesini kırmadan onlara bu durumu, konu hakkında edindiğiniz bilgileri anlatabilirsiniz. Sorunuza cevabımızı birlikte okuyabilirsiniz.

Eşinizden veya kayınvalidenizden destek isteyebilirsiniz. "Hocalara sordum, uygun değil dediler" diyebilirsiniz. Güzellikle ikna etmenin yollarına bakarsınız. 

Çabalarınız boşa çıkarsa en azından sırtınızı onlara dönüp "Kusura bakmayın, dikkati dağılıyor" diyerek öyle emzirebilirsiniz veya emzirme önlüğü kullanabilirsiniz. 

Allah yardımcınız olsun kardeşim.. Size dinini güzelce öğrenip yaşabilmeniz için imkanlar lütfetsin. Eşinizi ve akrablarınızı da sizin için yardımcı ve destek kılsın. 

Selametle..

Ummu Abdullah

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme