Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

26 May 2015

Anne! Dişim Ağrıyor!...ANNE! DİŞİM AĞRIYOR!...

5 yaşındaki çocuğumuz bir senedir ara ara diş ağrısı çekiyordu.

 Küçücük yaşında tanışmıştı diş ağrısıyla. Yaklaşık üç yaşından beri düzenli olarak dişlerini fırçalamamıza ve katkı maddeli hazır gıdalardan uzak durmamıza rağmen genetik yapımızdan dolayı ağzında çürükler oluşmuş, hızla ilerlemiş ve tam altı dişini kaplamıştı bile.

  Son zamanlarda iyice şiddetlenmişti ağrıları. Geceleri uykusundan kalkıyor, ağlıyor, gündüzleri yüzü asık bir şekilde bir sağ, bir sol tarafını gösteriyordu. Ne yapacağımızı şaşırmıştık.

  Kaç ayrı diş hekimine, kaç defa gittik bilmiyoruz. Belki dilinden anlar, ikna edebilir düşüncesiyle farklı doktorlar denedik. Güzellikle anlatmaya çalıştık ama her doktora gidişimizde mağlup olan biz olduk. Korkuyor, ikna olmuyor, ağzını açmıyordu bir türlü. Bir yandan da gece ağrıları onu da bizi de çok yoruyordu. Antibiyotikler bir hafta kadar rahatlatıyor, sonra sıkıntıları tekrar devam ediyordu.

 Artık doktorun son çare dediği tamamen bayıltarak yapılacak ameliyatı bile düşünmeye başlamıştık. Biraz rahatlasın, geceleri uyuyabilsin içindi çözüm arayışımız. Küçük yaştaki bir çocuğun süt dişlerine yapılacak bir operasyon için anestezi uygulanacak olması da büyük bir riski göze almamız anlamına geliyordu.

Nasılsa süt dişi diye çekilmesi konusunda zaten rahat değildik. Süt dişlerinin, arkalarından gelen dişler için rehber görevini üstlendiğini ve erken kaybında diş dizisinde çapraşıklıklar meydana gelebileceğini öğrenmiştik araştırmalarımızda.

  Tanıdığımız bir diş hekimi bu arada, ağızdaki iltihapların giderilmesi için sarımsaklı süt tedavisini önerdi. Ağrıların sebebi; çürük dişlerde oluşan iltihaplardı çünkü.

  Önce, bu kadar ilerlemiş çürüklerde sarımsaklı sütün artık pek bir faydası olamayacağını düşündük. Belki başlangıçta olabilirdi ama şu aşamada alternatif tıbbın ne kadar etkisi olabilirdi ki?

 Denemeye karar verdik sonrasında. İki ay boyunca  her gün düzenli olarak sarımsaklı süt tedavimizi uygulamaya çalıştık.

  1 su bardağı süt ile 3-4 diş sarımsağı kaynatıyor, soğuduktan sonra da tatlandırarak çocuğumuza içiriyorduk.

  İlk başta tadı biraz ağır geldi ama doktora gitmemek için sesini çıkarmadan içti çocuğumuz. Ve gittikçe de alıştı.

  Allah’ın izniyle altı aydır, ne gece ne de gündüz bir ağrımız, sızımız olmadı hamdolsun. Çürüklerimiz olduğu gibi duruyor ancak iltihap olmadığı için ağrı yapmıyor.  Zaten bu dişler de geçici dişlerimiz. Hepsi dökülecek ve yerine daimiler gelecek. Duamız daimi dişlerimizin sapasağlam olması için :)

   Halen haftada 2-3 kere sarımsaklı süt içmeye devam ediyoruz. Diğer hastalıklara karşı da Allah’ın izniyle direncimizi artırıyor.

 Bu mucizevi bitkinin Rabbimizin izniyle etkisini bizzat gördük elhamdülillah.

 Rabbimizden tüm Müslümanlara ve yavrularına afiyet vermesini diliyoruz.

Ummu Nidal

4 yorum:

 1. Selamun aleykumAllah razı olsun sizlerden.Bizimle yararlı bilgilerinizi ve tecrübenizi paylasârak (maddi ve manevi ) bizlere yardımcı olduğunuz için.Rabbim iki cihan da yüzünüzü güldürsün rabbim her daim yardımcınız olsun insaAllah selametle

  YanıtlayınSil
 2. Sarimsaklari tum mu yoksa ezerek mi kullaniyoruz? Tesekkur ederiz..

  YanıtlayınSil
 3. Sarımsakları soyup boydan ikiye bölerek kullanıyoruz.

  YanıtlayınSil
 4. Esselamu aleykum.Ben de sürekli diş problemi çekiyorum ((.Acaba bir yetişkin olarak kendim de içsem günlük bir bardak kafi gelir mi ?..Süt soğuduktan sonra sarımsaklar çıkacak mı yutulacak mı ? O kısmı da açıklarsanız sevinirim.

  YanıtlayınSil