Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

10 May 2015

"15 Yaşındayım, Annem Düğünde Açık Giymeme İzin Vermiyor""15 YAŞINDAYIM, ANNEM DÜĞÜNDE AÇIK GİYMEME İZİN VERMİYOR"


Soru:
Merhaba. Ben henüz 15 yaşında bir genç kızım. Bu tür dini siteleri takip etmeyi seviyorum. Sizin gibi tecrübeli insanlara danışmak istedim. Dediğim gibi ben 15 yaşındayım annemle genelde iyi anlaşırız şükür ama son zamanlarda bazı problemlerimiz var... 

Örneğin bu yaz benim yeğenimin düğünü var. Annem bu düğünde mevsim yaz olmasına rağmen uzun kollu elbise giymemi istiyor. Bu düğüne benim başka yaşıt arkadaşlarım da gelecek. Onlar şimdiden elbiselerini almışlar bile. Straplez, askılı, sırtı açık kıyafetler almışlar. Bana da "Sen ne giyeceksin?" dediler. Ben de; "Uzun kollu bir elbise giyeceğimi" söyledim, burun kıvırdılar "Düğün yazın oluyor, yaz sıcağında uzun kollu elbise giyilir mi?" dediler.

Annem normal kısa kolluya bile izin vermiyor dediğim gibi. Arkadaşlarımın elbiselerine öyle özendim ki.. Üstelik yeğenim benim birinci derecede akrabam. Tamam günah olduğunu biliyorum ama çok özeniyorum. Annemle günlerdir bu konu yüzünden tartışıyoruz. Sizce de annemin tutumu doğru mu? Ne yapmalıyım? Bana yol gösterin lütfen. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap: 

Sevgili kardeşim, aramıza hoşgeldin.. Öncelikle bu genç yaşında -sitemiz gibi- siteleri takip ettiğin için seni tebrik ederiz.. Allah, senin gibi kardeşlerimizin sayısını artırsın. (Amin)

Şimdi değerli kardeşim, senin yaşında bir genç kızın bu tarz kıyafetlere ilgi duyması ve arkadaşları arasında mahcup olmak istememesi -bu çağda- çok normal.. Ama sanırım senin de için rahat olmadığı için bu konuda bir araştırma yapma ihtiyacı hissederek bize bu mesajı yolladın. 

Sen cennete talip bir genç kızsın, senin onları cennete özendirmen gerekmez mi kardeşim? Allah sana değer verdiği için, senin kendini yabancılardan gizlemeni istiyor, örtünmeni ve hiçbir kötü göz tarafından incitilmemeni istiyor. 

Cennetin yolcuları ilk başta hep yalnız olurlar kardeşim, herkes onlara dudak büker, onlarla alay eder. Fakat biz örnek davranışlarımız ve güzel sözlerimizle onlara doğru yolu anlatmak zorundayız.

Annen, seni onların annelerinden çok daha fazla düşündüğü ve sevdiği için böyle yapıyor. Belki bu dünyada azıcık üzülmeni göze alıyor ama seni ebedi cehennem azabından korumak istiyor. Anneni üzme sevgili kardeşim, senin cennetini düşündüğü için onun ellerinden, ayaklarından öp. 

Bizden de bol selam et annene.. Allah annen gibi annelerin sayısını artırsın, onlara o kadar çok ihtiyacımız var ki..

Bir de kardeşim, eğer elinde imkanın varsa ilk fırsatta Hasan Nail Canat'ın romanlarını alıp oku. Sonra tekrar yaz. Kitap tavsiyesinde bulunalım inş. Okumayı ihmal etme kardeşim. 

Allah seni hak yoldan ayırmasın.. Selam ve dua ile..


 1. Ummu Abdullah

11 yorum:

 1. Rabbim sizden razı olsun.Bir genç kızımıza ne güzel yol göstermişsiniz.Yüce Allah bedenimizi bize özel kılmıştır.Ama tabii ki ergenlik çağında böyle özenmeler çok doğal...Örneğin benim 10 yaşında ilkokul son sınıfa giden bir kızım var.Yıl sonu mezuniyet baloları olacakmış(Bu balolar hep batı özentisi Allah sonumuzu hayretsin)Aslında yollamayacaktım ama kızım çok ağladı kıyamadım.Bu sefer de ne giysem telaşı başladı.Dışarıya gittiğimizde bir elbise dükkanının önünde durdu hemen içeri daldı.Öyle abartılı öyle açık saçık kıyafetler vardı ki şaştım kaldım....En kapalısı kısa kolluydu.Bir de bunları çocuklar için mezuniyet diye yutturmuyorlar mı,sinir oluyorum...Görevli kadın hemen atladı tabii malum kapitalizm..Hemen bir sürü elbise çıkardı aman tatlım şunu dene aman kızım şu üzerinde muhteşem oldu diyor sürekli..göğüs kısmı açık beli tamamen açık abiyeler....Kızım da hevesleniyor tabii tezgahtar gaz verip duruyor.Bu duruma çok sinir oldum kızıma döndüm dedim kızım buradan gidiyoruz bu elbiseler sana göre değil boşuna deneme dedim.Tezgahtar kız hala,abla kızına çok yakıştı mezuniyetinde güzel olması lazım çocuk, dedi.Kızım da mızıldanmaya başladı kadından yüz bularak.Görmüyor musun kardeşim bu kadar açık kıyafetler giydirilir mi dedim.Hala daha ama abla bu küçücük çocuk daha ne olacak demiyor mu tepem iyice attı.Kızımı aldım fırladım dışarı.Bu böyle olmaz ki elimizde olsa da böyle kıyafetlerin satılmasını yasaklasak..Şeriat olsa Rabbimin kurallarına göre yönetilse bu ülke....Çocuklarla nasıl baş edeceğiz biz bu devirde çocukları tesettüre sokmak çok zor....Allahım böyle zihniyetlilere akıl fikir versin...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Allah sizden de razı olsun kardeşim, İslam yolunda anneliğinizi mübarek kılsın..
   Maalesef şu an ana okullarından itibaren başlayan yıl sonu törenleri, kutlamalar vs. hepsi çocuklarımızın hassasiyetlerini zedelemeye yönelik hazırlanıyor. Ana okuluna çocuklarını gönderen bazı arkadaşlarımız, özellikle yıl sonu etkinliklerine çocuklarını dahil etmemeye -en başından- dikkat ediyorlar.
   Çünkü böyle uygunsuz bir ortama katılma konusunda müsamaha göstermek, ardından kıyafeti getiriyor, sonra müzik, dans vs. ipin ucu elden kaçıyor.
   İmtihanımız çok zor, Allah'tan yardım dileyerek, müslüman kardeşlerimizden destek talep ederek çocuklarımıza alternatif imkanlar sunmak durumundayız. Allah hepimizin yardımcısı olsun..

   Sil
  2. Bu yorumu yayınlamayacağınızı bal gibi biliyorum,olsun.Müzik,dans nasıl günah oluyor bunları hangi hacı hocanın kitabından kaynak gösteriyorsunuz bilemiyorum.Fakat hanımefendi kendi hassasiyeti çerçevesinde son derece tutarlı bir istekte bulunmuş "keşke bu ülkede şeriat olsa,bu elbiseler yasaklansa" demiş.Size bir müjdemiz var: şeriat ile yönetilen ülkeler var,oraya yerleşebilir,istediğiniz (hatta muhtemelen istemediğiniz) kadar hayallerinizdeki hayatı yaşayabilirsiniz.
   Yok ben bu ülkede kalacağım diyorsanız da tek seçenek: sizin çocuğunuz için uzun kollu kıyafetler satılıyorsa,çocuğunuz (çocukluğunu yaşatmamanız dışında) kısa kollu giymeye zorlanmıyorsa; sizin de herhangi bir tür elbiseyi yasaklatmaya hakkınız yok.
   Diyorsunuz ya yaşam tarzımıza karışıldı,başörtülüler madur edildi filan; işte bunlar olmasın istiyorsanız "işinize gelmeyenleri yasaklatmak" diye bir laf bile edemezsiniz.Oh ne ala sizin her kurumda kayrılan başörtünüz özgürlük,benim çocuğumun mezuniyet elbisesi sizin yasaklamanıza tabi olacak!

   Sil
  3. Biz Buralardayız ve Hiçbir Yere Gitmiyoruz!
   http://www.muslumananneler.net/2015/06/biz-buralardayz-baym-ve-hicbir-yere.html#.VXgT-3C3yrU

   Sil
 2. Alternatif imkanlar sunmak konusuna %100 katılıyorum. Eğer alternatif sunmadan sadece yasaklamak ve engellemek şeklinde davranırsak ters tepebilir. Bu konuda uyanık olmalıyız ve dediğiniz gibi anaokulundan itibaren dikkatli davranmalıyız. Düzgün bir şekilde açıkladığımızda ve güzel örnekler sunduğumuzda inanın çocuk ne kadar küçük olursa olsun anlıyor ve ikna oluyor. Çocuk deyip geçmemek lazım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız kardeşim, yasaklamak değil çözüm üretmek durumundayız.. Allah razı olsun..

   Sil
 3. Maşallah düşük bütçeli samanyolu dizisi gibi "kör kör parmağım gözüne" bir paylaşım olmuş yine.Bu mektup eksik olmuş.Şöyle olmalıydı:
  Laikçi,gezici,cehapeli,gavur,sataniz,atayiz arkadaşlarım beni açık kıyafet giymeye zorluyor.Uzun kollu elbisemin kollarını yırtıp açıyorlar,Satıcılar bana zorla açık elbise giydiriyor.Çok mağğğdurum,ne yapmalıyım fetvanızı bekliyorum...
  Allah aşkına bundan utanın.Sizin anaokulunda başını kapadığınız çocuklarınız tesettürü hiçbir zaman kavrayıp içlerine sindiremiyor daima böyle özenme ve huzursuzluk ile sizin baskınız arasına sıkışıyor.Oldu olacak itip,kaldırıp,yatırıp namaz da kılDIRın!

  YanıtlayınSil
 4. Herkes çocuğunu istediği gibi büyütebilir.Herkesin hassasiyeti farklıdır ve bu kimseyi ilgilendirmez .İnsanlar Allahtan korkup çocuğunu Allahın sevdiği şekilde özenerek büyütmek ve terbiye etmekte özgürdür .Hiç kimsenin buna bu şekilde tepki vermesine gerek yok ...

  YanıtlayınSil
 5. benimde size bir sorum var ben geçen yaz kurban bayramında kapandım ama arkadaş çevrem açık vegüzel giyiniyolar ben kendimi onların yanında kezban gibi hisssediyorum ve 1-2 aydır canım acaip derecede açılmak istiyo annemle konusup açılmayı düşünüyorum arkadaşlarımda öyle istiyor ne yapmam gerek lütfen bana bir yol gösterin açılmayı kafama koydum yaparsam pişman olurmuyum?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili kardeşim, sanırım sizin neden örtündüğünüz konusunda pek bi fikriniz yok.
   Madem bi şey yapmışsınız veya yapmaya niyetlenmişsiniz, önce kalbinizi bi araştırın. Ne diye örtündünüz veya açılıyorsunuz? İşin içinde Allah'ın rızası yoksa, kalbiniz sürekli gel-gitler yaşamaya devam edecektir.
   Allah razı olduğu hayatlar versin hepimize. Selametle.

   Sil