Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

6 Nis 2015

Suçlu Kim?SUÇLU KİM? 

Kalabalık bir hastane ortamı... Orta yaşı geçmiş iki kadın, doktor kapısında muayene sırası bekliyor. Biri, ak düşmüş sarı saçlarını topuz yapmış, pantolonlu, biraz kilolu. Bilmiş bir eda ve tok sesiyle yanındaki kadına bir şeyler anlatıyor. Yanındaki kadın ise diğerine göre daha genç sayılacak yaşta, pantolonu geride bırakan, tesettürsüz kadınların yüzde doksanının tercih ettiği "tayt"lardan giymiş ,uzun boylu, uzun saçlı. Diğerini dinliyor.

-Şimdi insanlık kalmamış. Geçen gün metroya bindim. Üç tane genç oturuyor. Biri kitap okuyor. Diğeri telefonuyla oynuyor. Bir tane yaşlı amca da ayakta duruyor. Bizim zamanımızda böyle miydi? Biz bir yaşlı bindiğinde hemen kalkar yer verirdik. İnsanlık kalmamış. Tabi ben de duramadım. Söyledim gençlere. Amcanın zaten bacakları ağrıyormuş, zor duruyormuş ayakta.." diye lafını sürdürürken doktorun hemşiresi çağırdı ikisi birden odaya. Ben de yanlarında oturduğumdan hepsini duymuş oldum konuşulanların. 

Sonra sordum kendi kendime: Evet, bu gençliği böyle bencil, duyarsız, insanlık dışı denecek hale getiren şey ne? İnsanoğlu hırslı, kibirli, vicdansız, katı kalpli olarak mı dünyaya geliyor? Elbette ki hayır. O daha minicikken o aciz haliyle ağladığında anne babası öfkelenip bağırdığı zaman, yemek yemediğinde kaşığın tersiyle eline vurduğunda, ayakkabısını giyemedi diye kafasına bir tane vurduğu zaman, denileni yapmadığında adı "yaramaz" olan bu çocuğa ileride saygısız denilecektir büyüklerine yer vermediği için. Acıma ile bakmak yerine kınama ve hakaretlere devam edilecektir. Güzel nasihat yerine toplum içinde rencide etme devam edecektir.  Bir kişi de çıkıp "Durun bir dakika. Bunlar neden böyle yapıyor? Nerede hata yaptık?" demeyecektir. Sonra bu gençlikten daha iyi, daha itaatkar olması beklenecektir. Ama nafile. Biraz önceki kınanmışlığı o biraz sonra bir başka arkadaşına küfrederek, açılmayan asansör kapısını tekmeleyerek, yiyecek arayan bir kedi yavrusunu korkutup kaçırarak bastırmaya çalışacaktır. Akşam eve geç gidip "Size mi soracağım kaçta geleceğimi?" diye anne babasını azarlayacaktır.

Ve bu toplum, insanı insan eden değerleri nerede arayacağını şaşırıp en güzel örneği bırakarak sahte örnek ve önderler peşinde koşmaya devam ettikçe ne merhametli bir gençliğin beklentisinde olabilir ne de arkasına saklandıkları bahanelerden kurtulup gerçeği görebilir.


Şimdi başa dönelim ve bana bunları düşündüren olayın faili bayana soralım: Evet bayan! Bu gençliği değil de bizi bu hale getiren nedir acaba?


Ummu İbrahim

1 yorum:

  1. GÜZEL BİR YAZI ELİNİZE SAĞLIK..OKURKEN HEP KADININ TAYTI,SAÇI, DİĞERİNİN KIYAFETİ İLE İLGİLİ BİR YERE BAĞLAYACAKSINIZ SANDIM BAŞTAKİ VURGUNUZDAN DOLAYI AMA OLMADI???ONU ÇOK ANLAMADIM.SAYGILAR TEŞEKKÜRLER...

    YanıtlaSil