Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

30 Nis 2015

Çocuklarla Umre Nasıl Yapılabilir?

ÇOCUKLARLA UMRE NASIL YAPILABİLİR?
Umre ibadetini yerine getirme arzusunda olan küçük çocuk sahibi anne-babalar daima bir tereddüt içerisindedirler. Çocuklarını ülkelerinde bırakıp gittikleri takdirde bir zorluk, onlarla beraber böylesi bir yolculuğa çıktıklarında başka türlü zorluk olacağını düşünürler.
Gidilecek mekan bir gezi, bir tatil yeri değildir çünkü. İbadet merkezli, insanın kendini dinlediği, kendine geldiği, kulluk bilincine daha çok vardığı yerlerdir oralar. Çocuklarla manevi ruhun pek yaşanamayacağı düşünülür genelde.
Bir taraftan da, çocuklar bırakıldığında, bir müddet ebeveynlerinden özellikle de annelerinden ayrı kaldıklarında (daha çok 7 yaş öncesi çocuklar için), ayrılık kaygıları oluşabilmekte, farklı psikolojik sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir.
Ne yapılmalıdır peki?
Bizler Müslüman anneler olarak, 7 yaş öncesi çocukların (ki bu yaş çocuğun duygusal yapısına göre değişebilir), çok zaruri, elde olmayan bir durum olmadıktan sonra annelerinden ayrı kalmamaları gerektiğini düşünmekteyiz.
"Onlarla bir umre nasıl yapılabilir?" sorusuna cevap olarak bazı tavsiyelerde bulunmak istedik. Umarız faydalı olur.
1- Duayla başlamalıdır yolculuk. Çocuklar için, ayrıca özel dualar edilmeldir. Her türlü hayır için, afiyet için, yolculuklarının rahat ve kolay geçmesi için, uyumlu ve sakin olmaları için, çok çok dua etmelidir ebeveyn.

2- Umre ziyaretinde ibadetlerin daha rahat yapılabilmesi ve geceleri de istifade edebilmek için imkan varsa, anneanne, babaanne, teyze, hala gibi bir yardımcıyla gidilmelidir. (Yardımcıların daha önce gitmiş olmalarını tavsiye ederiz)

3- Anne-baba kendine, her vakit namazı mescidde kılmak veya çokça tavaf yapmak gibi hedefler koymamalıdır. Çocuklarla orada bulunmak bazı şeyleri mümkün kılmayabilir. Strese girmeden, “Onlarla, ne kadar yapabilirsek” düşüncesiyle, beklentiyi yüksek tutmadan hareket edilmelidir.

4- Çantaya çocuklar için bol bol hikaye, masal, boyama kitabı, kâğıt, kalem gibi materyaller koyulmalıdır. Bunlar namaz esnasında veya sair zamanlarda onların oyalanmasını sağlamakta, sıkılmalarını engellemektedir. (Özellikle yeniyse ilgilerini daha çok çekecek ve daha uzun zaman oyalanmalarını sağlayacaktır.)5- Çocuklar bütün ibadetleri yapmaya zorlanmamalıdır. Yaşlarına göre teşvik edilmeli, orada kılınan namazın ne kadar çok sevap olduğu anlatılmalı, tavaf, sa’y gibi ibadetler bıktırılmadan yaptırılmaya çalışılmalıdır. Erkek çocuksa anlayabileceği bir şekilde ihram  açıklanmalı, eğer giymek istemiyorsa zorlanmamalıdır. Utanabilir, anlam veremeyebilir. 

 Bazı çocuklar, Kabe’deki ortamı, herkesin bu şekilde olduğunu gördükten sonra ihram giymek isteyebilmektedir. Bu istek değerlendirilip, alışması ve bu duyguyu tatması sağlanabilir.
6- Yolculuktan önce çocuklara, İbrahim(a.s), İsmail (a.s) ve Hacer (a.s)’ın hayatları ve Rasulullah (s.a.v)’in hayatından bazı kesitler anlatılmalıdır. “İnşallah oralara gidip bizzat göreceğiz” diyerek heyecanlandırılmalıdır. Ve ziyaret esnasında da yaşanmış olaylar yerinde tekrar dile getirilmelidir. “Bak yavrum,  Rasulullah (s.a.v) Mekke’den Medine’ye hicret ederken şu dağdaki mağaraya saklanmış, Allah onu ve arkadaşını müşriklerden korumuş.”“Medine’ye geldiğinde ilk bu mescidin olduğu yerde namaz kılmış.” “Uhud savaşında sahabeleri bu tepeye yerleştirmiş, yaralandıktan sonra şu oyuğa saklanmış, sahabeler onu şöyle şöyle korumaya çalışmışlar” gibi.
Bu ziyaretler çocuğun küçücük kalbindeki Peygamber ve sahabe sevgisinin artması için güzel bir vesile olabilir.
7- Tavaf alanına veya başka mekanlara izdihamın çok yoğun olduğu zamanlarda, elden geldiğince çocukla beraber girilmemelidir. İzdihamdan tedirgin olabilir, zihninde kötü hatıralar kalabilir.

8- Ziyaret boyunca, özellikle de çocuk hareketliyse, anne-baba gözünü dört açmalı, bir dakika bile çocuğu gözden kaçırmamalıdır. Kimliğine telefon numaralarını yazarak ve çocuğun boynuna takarak da gerekli önlemi almalıdırlar.

9- Farklı milletlerden Müslümanlarla tanışarak, onlarla muhabbette çocuk da bulundurulmalı, müslüman kardeşliğin nasıl bir şey olduğu yaşanarak gösterilmelidir.

10- Önemli bir ayrıntı da şu ki; Mescid-i Haram’da ve Mescid-i Nebevi’de ziyaretçiler çocuklara bol bol şeker, çikolata gibi yiyecekler dağıtmaktadır. Yolculuktan önce buradan güvenilir bir markanın ürünlerinden çokça alınıp çantaya konulması da çok yararlı olacaktır. Yemediğimiz, şüpheli ürünler çocuklara sunulduğunda (esefle ifade edelim ki bunların büyük kısmı boykot ürünü ve Müslüman kardeşlerimiz tarafından bilinmiyor veya dikkat edilmiyor) onlara alternatif olarak getirdiğimiz yiyecekler verilebilir ve güzel bir dille anlatılabilir. Çocuklar alternatif olduğunda anneyi zorlamamaktadırlar.

Çocuklarda paylaşma duygusunu  ve kardeşliği geliştirmek için, şekerlemeler bizzat çocukların kendilerine dağıttırılabilir.
11- Umre ziyareti esnasında ve döndükten sonra, çocuklarıyolculuk boyunca gösterdikleri güzel davranışları her fırsatta dile getirilmeli, çocuklara bizzat teşekkür edilmeli, misafirlerin yanında asla herhangi bir olumsuzlukları anlatılmamalıdır.

Çocuklarla umrenin zor olduğu kadar  zevkli olduğunu da hatırlatarak, cesaret eden kardeşlerimizi tebrik ediyor ve kolaylıklar diliyoruz..

Ummu Nidal

7 yorum:

 1. Subhanallah..benim icin ne kadar faydalı bir bilgi oldu.yada tecrube mi desek.Rabbim razi kalsın.

  YanıtlayınSil
 2. Ben 4 yaşındaki oğlumla gittim 4 ay oldu geleli oğlumda çok hareketlidir ama Rabbim verdi kolaylığını herkese nasip olur inşaallah

  YanıtlayınSil
 3. Bu hafta 1 yaşındaki kızımla hacca gitmek nasip olacak inşaAllah. Bu bilgi benim için faydalı ve gerçekten motive edici oldu Rabbim razı olsun.

  YanıtlayınSil
 4. Rabbim nasip ederse bende 4 yaşındaki oğlum la gideceğim ama korkuyorum gitme diyorlar ne yapacagımı bilemedim gidenler yaza bilimi lütfen

  YanıtlayınSil
 5. ben de 21 aylık kızımla gittim tabi ki çocuksuz kadar rahat olmuyor ama zaten giderken de bunun farkında olarak gittik yapabildiğimiz kadar yapmaya çalıştık, çok şükür çok güzeldi iyiki de gitmişiz. o zaman gidemeseydik belki yıllarca nasip olmayacaktı,ikinci bir çocuğumuz daha oldu inşallah biraz büyüsün birlikte yine gitmek istiyoruz, niyet etmek önemli, Allah nasip etsin inşallah

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizde nasipse Ocakta gideceğiz kızımız 23 aylık endişelerim var ama üstesinden geleceğimize inanıyorum sadece toplu yapılan tavaflar da falan nasıl taşıdınız ya da nasıl yaptınız onu merak ediyorum? bebek arabası almayı düşünmüyorum ama buna alternatif birşey var mı acaba

   Sil