Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

1 Mar 2015

Gökkuşağı Gibidir Çocuklar


GÖKKUŞAĞI GİBİDİR ÇOCUKLAR

Gökkuşağı gibidir çocuklar. Rengarenk, sevinç ve heyecan kaynağı. Yağmurun bereketi gibi gelen. Hayrete ve tesbihe sevk eden. Donmuş ve solmuş hayata renk katar çocuklar. 

Oyunlarıyla, kahkahalarıyla, bitmek bilmeyen enerjileri, her gün yeni bir şeyleri keşfedişleri, gözler önünde büyüyüp yaratılışın en güzel numuneleri olmalarıyla.

Anneleri tembellikten, bitmişlikten kurtaran, sürekli zihni, kalbi, elleri, gözleri ile arayış ve araştırma içinde kılan, sorumluluğun verdiği ağırlığı zorluklarına rağmen sevgiyle hafifleten, 'göz aydınlığı' dualarının karşılığı olsun diye dualara dua ekleten rahmetin tezahürüdür çocuklar. 

Tabi çocuk sesinden, ağlamasından, kavgasından bunalmış, evi başına düşecekmiş gibi duran, şikayet ve oflarla rahatlayan anneler için değil neşe kaynağı olması, maddi manevi yüktür sadece çocuk. 'Aman kalsın' deyip düşüncesine bile tahammül edemeyen, "Kadın çocuk doğurma makinesi değildir" feminist mantığından pay almış, tek çocuğun idealliğini savunup bunu keyfine ve rahatına perde yapan annelere değil elbette sözümüz. 

Hayattan nefsi oranında zevk alan, uyku düşkünü, fedakarlığın Allah için olan kısmına yanaşmayan, ya çok pasif ya da başkalarıyla ilgilenmekten vakitsiz kalan çok sosyal (!) annelere de değil sözümüz. Onlar "Biz de çocukları seviyoruz" deyip arkasından onları TV. başlarına terk eden samimiyetsiz kişiliklerdir.

Müslüman annedir asrın karanlığında bir yıldız gibi parlayan. Gökkuşağının her renginden faydalanmak için ellerini uzattığında "Nasıl başarıyorsun?" diye soranlara, Allahın yardımını aşikâr gösteren azmin portresidir Müslüman anne. Çağın kafa karıştıran her oyununa karşı vahyin aydınlığında yol bulmayı çocuklarına ilk olarak öğreten, önder ve örnek olma çabasında bu düsturu hep ön planda tutandır Müslüman anne.

İnsan ve cin şeytanlarının kışkırtmalarına karşı niyetindeki ihlası kaybetmemek için sürekli zikrini ve sabrını tazeleyen, çocuğunu her öpüşüyle içine sevgi dolan, ardındaki ecri unutmayan bilincin adıdır Müslüman anne.

Ve işin edebiyatından uzak, yıllar da geçse asla unutulmayacak olandır Müslüman anne.
Ummu İbrahim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme