Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

18 Mar 2015

Bir Zamanlar Biz


BİR ZAMANLAR BİZ

Bir zamanlar gençtik.. Heyecanlıydık.. Sevdalıydık..Can verirken tebessüm edenlerin sevdasına sevdalanmıştık. Dualarımızda birleşen ve bizi biz eden bu sevdamızdı. Umutlarımız vardı.. Hayallerimiz vardı..                     

Samimiydik, hatalar yapardık ve bu hataları yaparken bile samimiydik.. Çünkü yüreğimizi acıtan her ne ise hangi tarafımızdan yaralanmış ise ona merhem sürmek için çabalar dururduk...Düşerken tekrar ayağa kalkmak için dünyadan Rahman'a kaçardık.. Ve her kaçışta yeni bir solukla dünyaya tekrar dönerdik.. Uykumuzu  en tatlı yerinden bölüp her kıyamla, her secdeyle hayatın en değerli, en anlamlı anlarını yaşarken yüreğimize taze kan pompalardık..                                                  

Dualarımız vardı içten, yürekten... Cennet soluklu dualarımız... Cennette buluşma dualarımız.. Kardeştik ve kardeşliği daha bir içten yaşarken ve de sevdamızı dillendiren ezgileri dinlerken daha bir samimiydik... Salih eşler  isterken Rahman'dan, kaçıp durduğumuz dünyalıkları katmadık dualarımıza...
                                            
Sonra ne mi oldu?                      
Değiştik... Değişenlere inat değişmeyenler olsa da... Ne olmuştu da değişmiştik? Ne olmuştu da hedefimizden şaşmıştık?...                                      

Çağa ayak uydurmalıydık... Bu zamanda okumadan olur mu hiç? "Çalışmasan da diploman elinde olsun. Yarın ne olacağı belli olur mu?" gibi tevekkülsüz sözlerle değiştik.

Başörtülerimizden taviz verdik önce. Okuduk, okumanın gerçek anlamını yitirdiği okullarda. Oysa tesettürümüzü korumak için değil miydi anlamaya çalıştığımız onca ayet ve hadis?.. Karışık ortamlar demedik okuduk.. Okudukça Rabbimizden uzaklaştık. Uzaklaştıkça kendimize yabancılaştık. Artık ne yaptığını bilmeyen kişilerdik ama bunun da farkında değildik.
                                        
Okuyan ve tesettüründen kırıntı kalmayan bizler "Eee boşuna mı okuduk onca sene?" dedik ve çalışma hayatına atıldık. Ya da evlenirken bu şartı öne sürük. Unuttuk, unutturuldu bize kimliğimiz, kadınlığımız, yerimiz...

Karışık ortamlarda okumak, çalışmak yetmezmiş gibi düğünlerimizi, derneklerimizi de karışık yapar olduk ve unuttuk eş seçerken bir zamanlar ettiğimiz dualarımızı... Bir uyarıcı, Allah için uyardığında bahaneler bulan, gerekçeler bulan kişiler olduk çıktık...

Bunları yapan bizdik... Tevhidi Müslüman olduğunu  söyleyen, dersten derse koşan, ahireti öncelediğini söyleyen bizlerdik. Oysa ki kendimizi kandırmaktaydık. Oysa dünyayı elimizin tersiyle itmekle başlamıştık bu yolculuğa.


Ve elinin tersiyle itenlerle dost olmaya... Şimdi ise dünya  avuçlarımızın içindeydi de biz bunu anlayamadık.. Dünya ile birlikte dualarımızı kaybettik, ruhumuzu kaybettik, sevdamızı kaybettik ama bunu anlayamadık...

Misafir Kalem: Ummu Nesibe


                                                                                                          
.

2 yorum:

 1. Katilmiyorum sozlerinize bir bayan sistem bunu gerektiriyorsa karisik okullarda okur diplomasini alir ve calisir islamin kadinlarin calisamaz die bir gecerli hadis ve ayet yoktur. Unutmayin ki Hz Haticede bir is kadiniydi. Hasa mekruh biri olsa Cenab i Hak onu peygamber efendimize layik etmez peygamber efendimize verecegi zenginligi baska yolla verirdi. Cunku Allah herseyi vermesini bilendir. Kadinlari Calisma hayatinda gormek istemeyen bir zihniyet islamin guclennesine engel olmak istiyenlerin gorusudur. Bu ulkenin bayan dr larada bayan discilerede bayan hemsirelerede ihtiyaci vardir.Mesela ben araba kullanmak istiyorum bayan sofor egitmenine ihtiyacim var.su an sayamadigim bir cok meslekten bayan calisana ihtiyacimiz varken neden bayanlarin okumasina calismasina karsisiniz bilmiyorum. Sizin dusuncelerinizden etkilenen o kadar erkek var ki kizlarini okutmuyorlar kul hakkina giriyorsunuz vebalini ahirette odersiniz bu yazimi yayinlamayacaksiniz biliyorum ama en azindan belki dikkate alirsiniz.
  Saygilarimla

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili kardeşim,
   Arkadaşımız yazısında, okumanın ve çalışmanın kötülüğünden değil, İslam'a uygun olmayan şartlarda bunların uygunsuzluğundan bahsetmiş. Sizin önemsediğiniz şey sistem. Siz sistemin dayattığı şekilde yaşamayı kabul ediyorsunuz. Fakat tarih boyunca müslümanlar sistemin dayatmalarına göre değil, Allah'ın kanunlara göre hareket ettiler.
   Merak etmeyin, sistemi veya kendisine dayatılan kapitalizm düzenini ilah edinenler, bizim düşüncelerimizden etkilenmezler. Hz. Hatice validemizi de kendinize referans almaktan vazgeçin. O Allah ve Rasulü için bütün varlığını feda eden bir kadındı. Kapitalizm düzenine hizmetkar olan bir kadın değildi.
   Tek yazı üzerinden böyle bir değerlendirmeye girmeniz ise başlı başına yanlış. Konuyla ilgili başka yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Biz kadının kullanılmasına karşıyız. İslam dışı dayatmalara karşıyız. Yoksa edebiyle, namusuyla, ailesini ihmal etmeden, kendisini kullandırmadan çalışanlara karşı değiliz. Mecburiyetten çalışan fakir kardeşlerimizi ise bütün bunlardan tenzih ederiz.

   Sil