Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

8 Şub 2015

Hani Anne...


HANİ ANNE...

Bir ses duyarım,  bir sahne belirir zihnimde.

Bir koku ilişiverir  burnumun ucuna peşine onca hatırayı takarak.


Bir kelime okurum bir cümle, ta Ötelerin ardından. 


Bir sima görürüm, bana tebessümlerle çocukluğumu anımsatan. 


Ve hepsinin içinde seni bulurum anne.


Çocukluğumun o en güzel anlarında seni hatırlarım anne.


Hani gün boyu dilinden düşmeyen "Subhanallahi ve  bi hamdihi" kelimeleri var ya. Neden yüksek sesle defalarca söylediğini şimdi daha iyi anlıyorum.  Biliyor musun anne; hiç farkında olmasam da "Subhanallahi ve bi hamdihi" diyorum ve seni hatırlıyorum. 


Kimi  zaman minik ellerimizi açtığımızda duaya "Allahım! Seni çok seviyoruz. Sen de bizi sev, bizi koru" derken ki halimiz beliriveriyor zihnimde ve şimdi yıllar sonra yine ellerim duada ve yine aynı kelimeler "Allahım! Seni çok seviyoruz. Sen de bizi sev, bizi koru." Bu kadar yaşanmışlık içinde hep en çok tekrarlananlar ve en  çok yaşananlar hayatımı, kimliğimi belirlemiş meğerse. Hiç bilmeden işlenmiş yüreğime. 

Hatırlar mısın anne! Hastalandığımızda ilaçları içirirken bize "Allah'ım şifa ver" dediğini. Ben hiç unutmadım anne. Ve ilaçlardan değil, hep Allah'tan şifa bekledim. Okuma yazmayı öğrendiğimde, bisiklet sürmeyi, balon şişirmeyi, ayakkabımı giymeyi öğrendiğimde "Elhamdulillah" derken başarının yalnızca Allah'tan olduğunu öğretiyormuşsun. Şimdi anlıyorum anne.

Bir şeyler yolunda gitmediğinde nasıl da durgunlaştığını, kimi zaman düşünceler içerisinde sorularıma cevap veremediğinde öylece gülümseyip sustuğunu görür gibi oluyorum.


Yine bir gün evimizi toplarken sana; "Anne belki misafir gelir bize" demiştim. Sen; "Belki gelir" demiştin. Konuşmalarımızı dinleyen kardeşim; "Belki Peygamberimiz gelir" demişti de senin çok hoşuna gitmişti. "Belki gelir" demiştin. Şimdi öğrendim anne ölümün mahiyetini ve Peygamberin hiç gelmeyeceğini
Kulağıma fısıldayıp verdiğin sırları kardeşime söylemediğimde sabrı, babamın yanında inci gibi dizildiğimiz namazlarda kıkır kıkır gülsek de cemaat olmayı öğreniyormuşuz meğerse. 

Ve daha niceleri. Her biri hazine gibi saklı benliğimde. İçten içe,  özümseyerek ve hiç unutmayarak.


Ummu İbrahim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme