Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

14 Oca 2015

Tırtıl Alfabe (etkinlik)


TIRTIL ALFABE

Çocukların oda duvarları için yaptığımız hem güzel, renkli ve sevimli bir süs, hem de öğretici bu etkinliği sizlerle de paylaşmak istedik...


Öncelikle çocukların karınlarının tok, uyku ve diğer ihtiyaçlarının olmadığı bir zaman seçilmeli. (29 harfi kesmek, yazmak biraz zaman istiyor.)

Hep beraber "bismillah" diyerek, rengarenk fon kartonlarımıza -duvarımızın uzunluğuna uygun büyüklükte- yuvarlak çizmeye başlarız. (Kâse veya orta boy yemek tabaklarını çizimde kullanabiliriz.) Yaşlarının uygunluğuna göre çocuklarımız da çizimde bize yardımcı olabilir.

Yirmi dokuzu harflerimizin yazılacağı gövde, bir tanesi de sevimli tırtılımızın başı olmak üzere toplam otuz adet renkli yuvarlaklarımızı özenle keseriz. (Kesebilen çocuklarımıza eşit sayıda yuvarlakları dağıtırken, henüz makasla arası iyi olmayanlara da başka yuvarlaklar kestirebiliriz.)

Bir yandan keserken, bir yandan çocuk şarkıları, marşlar söyleyebilir, ya da ezberlediğimiz dua, hadis ve sûrelerimizi tekrar edebiliriz.

Kesme işi tamamlandıktan sonra, siyah keçeli kalemle Kur'an harflerimizi belirgin bir şekilde yazıp, tırtılımızın başına göz, burun ve ağız çizip, iki sevimli anteni de başının üstüne ekliyoruz.

Duvarımıza her bir harfi özenle bantladıktan sonra, "elif, be, te, se tırtılımız" hazır...

Dilerseniz, harfleri iyice öğrendikten sonra, bizim gibi harekeleri de tırtıl üzerinde yazarak öğrenebilirsiniz...

Ummu Salim4 yorum:

 1. islam gariptir14 Ocak 2015 13:39

  Cok guzel olmus rengarenk kuran alfebeleri :) ellerinize saglik..

  YanıtlayınSil
 2. Fikir güzel lakin daha estetik olabilirdi

  YanıtlayınSil
 3. Sa telefondan girdiğim için soru bölümünü bulamadım..kızım bebeklerle oynamayı çok seviyor..ben kardeşiyle ilgilendikce o da büyük bebeklere ilgi duymaya başladı..bende hazır oyuncakları almak yerine evde dikmeyi düşündüm. Hem daha masrafsiz hem de barbie ya da çizgi film kahramanlarına benzemesin diye.. Bunun hükmü nedir acaba bilgilendirirseniz sevinirim.???

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam kardeşim, çok iyi düşünmüşsünüz Allah gayretinizi artırsın..
   Ashabın çocukları için yünden, tahtadan bebekler veya hayvanlar yaptıklarını biliyoruz. Buna göre yapmanızda bir sakınca olmaz inşaallah.. Selametle..

   Sil