Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

29 Ara 2014

Cahide Sultan'dan Annelik Tarifi (özel röportaj)


CAHİDE SULTAN'DAN ANNELİK TARİFİ

İnternette yemek tarifi arayıp da yolu Cahide Sultan'a düşmeyen var mıdır acaba?

Birkaç yıl önce rastladığım bu site, beni biraz düşündürmüş, biraz da endişelendirmişti.. "Yahu müslümanın bu kadar yemekle ne işi olur?" diye ister istemez üzülmüştüm..

Fakat takibe devam ettikçe, Cahide Hanımın yemek tarifleriyle kamufle ettiği çok büyük sırrına ulaştım :)

"Cahide Sultan'ın Büyük Sırrı" diye Google'da arama yapabilir, Twitter'da @cahidesultanınsırrı hashtagını kullanabilirsiniz :)

Meğer Cahide Abla, her yemek tarifine besmeleyle başlarmış..
Arkasından kimi zaman ayet, kimi zaman hadis..

Kaleminin değmediği konu yok;
Müslümanların dertleri, sıkıntıları bu sitede yemekten çok konuşuluyormuş..

Bir yandan ahlak zaafiyetlerimiz, bir yandan ailevi sıkıntılarımız, bir yandan çocuk eğitimindeki püf noktalar.. Velhasıl özelde bayanları, genelde toplumu ilgilendiren pek çok yara..

Anladım ki, Cahide hanımda yemek bahane.. Mevzu; dert ve muhabbet imiş..

Tabii sadece bu kadar değil, tarifler de muazzam.. İnternetle hiç ilgisi olmayan annem bile; "Cahide hanımdan mı bu tarif?" diye soruyor? Sanki evimizdeki bir ablamız, teyzemiz gibi..

Bağışlayın, uzattım sözü.. "Müslüman anneler" açıldığından beri uzaktan uzağa bir muhabbet geliştirdik Cahide ablayla..

Ben de; "Biz genç annelere de biraz annelik tarifi verse" dedim.. Ricamı kabul ettiği için kendisine çok teşekkür ediyorum..

Kısa bir şey daha, hemen sizi röportajla baş başa bırakacağım..

Şimdi Cahide Ablaya mail attım, haber bekliyorum.. O gece rüyamda annemle evine gitmişiz.. İçeri bizi çocukları alıyor galiba.. Mutfaktan ellerini bir havluya silerek geliyor.. Ev, miss gibi kurabiye kokuyor.. (Cahide Abla ve yemek, bilinçaltımda birbirinden ayrılmaz bir bütün..)

-Kusura bakmayın, geciktim diyor, kurabiyeler yeni çıktı da..

Sonra ben "Size mail attığımı haber vermeye geldim" diyorum.. Kurabiye yemeye de kalmadan müsaade isteyip çıkıyoruz..

Sabah kalktım mail gelmiş :)

Kurabiye de başka zamana kaldı artık :)

Buyurun röportajımız:


Öncelikle röportaj talebimizi olumlu yanıtladığınız için "Müslüman anneler" adına çok teşekkür ederim. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Bismillahirrahmanirrahim. 
Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Salât ve selâm yaratılmışların en hayırlısı Muhammed (Sallallâhu aleyhi ve sellem)’in âlinin, ashabının ve yolundan gidenlerin üzerine olsun.

1976 yılında, şehir şehir dolaşmayı seven bir öğretmen çocuğu olarak dünyaya geldim. Bu alışkanlık babamdan bana da sirayet etmiş olacak ki, öğretmen olan eşimle beraber biz de ülkemizi gezmeye devam ediyoruz. 

20 yıllık evli, Rabbimin emaneti 4 güzel evladı olan bir anneyim. Hem anne, hem eş, hem aşçı, biraz öğretmen ama önlenemeyen merakımla en çok bir öğrenciyim.

Harika bir siteniz var. Tam olarak ne zaman yazmaya başladınız?

Düşüncelerimi ve duygularımı kağıda dökme merakım, çocukluğumdan beri mevcut. Fakat blog yazmaya 8 yıl evvel başladım. Şimdi izleyicilerinin katkılarıyla gelişmeye devam eden büyük bir sitemiz var.

Son dönemde çocuklu ev hanımları hiçbir şeyi yetiştirememekten, hatta iki sayfa kitap dahi okuyamamaktan şikayet ediyorlar. Sizce eşlik, annelik ve diğer faaliyetler nasıl bir arada denge ile yürütülebilir? Bu işin sırrı nedir?

Müslüman bir anne, mükemmel değil ama düzenli olmalı. Sağlığı bozmayacak biçimde uyku saatlerini azaltmak, sabah namazlarından sonra uyumamak zamanın ciddi anlamda bereketlenmesine vesile oluyor. TV karşısında çok zaman geçirmek, internette amaçsız olarak dolaşmak, sosyal ağları kontrolsüz kullanmak zamanı yeyip bitiren unsurlar. Hayatımızı kolaylaştıran onca teknolojik alete rağmen, zamanın bize yetmeyişi düşündürücü değil mi?

Yeni bir güne başlarken, Allah'ın zikriyle güne başlar ve o gün hayırlı işler yapmaya niyet ederseniz, Allah size işlerinizi mutlaka kolaylaştırır. Zamanınızı bereketli kılar. 24 saat evimiz, eşimiz, çocuklarımız, işimiz ve dinlenmek için yeterli bir zaman dilimidir.


Sizin döneminizde anne olmakla bugün anne olmanın arasında ne gibi farklar var? “Şimdiki çocuklar daha zor” diyenlere katılıyor musunuz?

Bizim dönemimizde ve her dönemde zor çocuklar vardı fakat, yeni nesil çocukların çok daha zor olduğu bir gerçek. Çünkü yeni nesil anne babalar da zor. Ben zor çocuktan ziyade, zor  veya zorlaştıran anne babaların olduğuna inanıyorum. İstekleri koşulsuz yerine getirilen, sınırsız, kuralsız yetişen, hayal kurmasına dahi fırsat verilmeden bütün imkanların önüne sunulduğu çocuklar nasıl kolay olsun ki? Tatminsiz, tahammülsüz, sorumsuz ve mutsuz bir nesil var şimdi. Anne ve baba idare etmeyi, aza kanaat etmeyi, var olana şükretmeyi bilirse, çocukta aileden bunu görür ve öğrenir.

Sizce kardeşler arasında ideal yaş farkı ne olmalıdır? Tecrübelerinize dayanarak hangi yaş aralıklarını anne için daha kolay, kardeşler için de daha uyumlu görüyorsunuz?

Yaş aralığını belirlemek biz kulların işi değildir. Rabbimiz en uygun zamanda evlatlar verir. Fakat elbette yaş aralığı daha az olan kardeşler daha uyumludur. Başlarda ufak kıskançlıklar olsa da, zamanla arkadaş olurlar. Bir evde çocuk sayısı arttıkça, o evde uyum artar, kardeş kıskançlıkları, gereksiz yere nazlanmalar azalır. İşler daha da kolaylaşır.

Çocuklarınızı büyütürken hangi yaş dönemlerinde ve hangi konularda daha çok zorlandınız?

İki yaş civarı çocukların inatçı ve en hareketli dönemleri olması sebebiyle ve ilk çocuklarım ikiz olduğu için o dönem epeyce zorlanmıştım. Diğer çocuklarım daha kolaydı. Aklımda iz bırakacak bir zorluk yaşamadım Elhamdulillah.

Çocukları namaza alıştırma evresi olan 7-10 yaş arası da biraz yorucu olabiliyor. Çünkü her vakit abdest ve namaz takibi yapmak, sürekli hatırlatmak gerekiyor. Fakat niyet Allah rızası olunca, Rabbimiz muhakkak yardım ediyor, kolaylaştırıyor.

Çocuğun ailedeki İslami eğitimi kaç yaşında başlar/başlamalıdır?

Çocuğun İslami eğitimi, İslami bilince sahip bir anne-babayla başlar. Bilinçli bir anne baba sağlam bir temel demektir. Müslüman bir aileye doğan çocuk, besmeleyle sofraya oturulan, hamd ile kalkılan bir eve doğmuştur. Doğumundan itibaren babanın eve girerken selam vermesine, anne babanın namaz kılmasına, Kur'an dinlenip okunmasına şahit olur. Dualarla uyutulur. O evde klipler, gereksiz TV dizileri, programları izlenmez. Bunların hepsi temel ve sözsüz bir eğitimdir.

Bunun yanında çocuğun yaşına göre İslami çocuk kitapları alınıp okunabilir. Okul öncesi evde Kur'an-ı Kerim öğretilebilir.

Çocuklarınıza teknolojiyi kısıtlayan bir anne misiniz? Televizyon, bilgisayar, ayped, telefon gibi pek çok teknolojik aletin hayatımızı işgal ettiği şu dönemde, çocukların teknolojiyi doğru kullanmaları nasıl sağlanabilir?

İtiraf etmeliyim ki; Bu konuda zorlandığım zamanlar oluyor. Fakat çocuklarım için internet kullanımı sınırsız değil. Belli zamanlarda interneti kullanabiliyorlar. İkizler bu yıl üniversiteye başlayana kadar cep telefonları yoktu. Diğer çocuklarımın (12-14 yaşlarında) hâlâ telefonları yok. Bir çocuğun liseyi bitirene kadar şahsi telefonunun olmasına da karşıyım.

Bizim evde bilgisayar, tablet hepimizin oturduğu salonda bulunuyor. Herkesin odasına çekilip internet kullanmasına karşıyım. Hangi yaşta olurlarsa olsunlar evdeki çocuğun kontrolü anne ve babada olmalıdır. Teknolojiyi doğru kullanmaları hususunda öğretmenlere de büyük iş düşüyor. İnternetten araştırılması gereken ödevler çok olunca, aileler kontrolü sağlamakta zorlanabiliyor.

Okul öncesi dönemlerinde çocukları için elinden gelenin üstünde fedakarlık yapan ve onları Müslüman bireyler olarak yetiştirmeye kendisini adayan genç anneler, en çok çocuğun okul dönemiyle birlikte evden ayrılmasından korkuyorlar. Dışarıdaki olumsuzlukların çocuğu kirletmemesi için okul çağı döneminde anne-babalar nelere dikkat etmelidir?

Ben bunu gül bahçesinde yetişen bir gülün çöplüğe düşmesi olarak algılıyorum. Fakat güllerimizin Allah'ın izniyle çirkinliklere bulaşmamış güller olarak kalacaklarına inanıyorum. 

Bizim en büyük eksikliklerimizden biri çocuklarımızla konuşmamak. Konuşmayı sadece akıl vermek, eleştirmek olarak algıladığımız için, çocuklarımızla sağlıklı bir iletişim kuramıyoruz. 

Eşim ve ben çocuklarımızla çok konuşuruz. Okulda olup biteni, öğretmenlerin anlattıklarını her zaman gelir anlatırlar. Bizde yanlış gördüğümüz kısımları dile getirip, doğrunun ne olduğunu anlatırız. 

Ayrıca sabah onlar kahvaltı yaparken, onlara hadis-i şerif veya Kur'an meali okumaya çalışırım. Kapıdan uğurlarken Allah'a emanet etmek, onları dualarla göndermek küçük sanılan önemli ayrıntılar.

Bunun yanında çocuğun öğretmenleriyle iletişim halinde olup, çocuğun okuldaki durumunu öğrenmek, okula gidiş ve eve dönüş saatlerinin takibini yaparak kontrolü belli ölçüde sağlamaya vesile olacaktır.

Sizce çocuk eğitiminde kitaplar mı, yoksa aileden alınan eğitim mi daha etkilidir?

Bir çocuğu kitaptan, okuldan evvel anne-baba eğitir. Çocuk okuma-yazmayı öğrenmeden aileden gördükleriyle terbiye olur. Temel ve en etkili eğitim budur. Kitaplar sadece bir yardımcı, destekleyici olabilir. Elbette bunun için öncelikle anne ve babanın bilinçli olması gerekir.

Genç annelere ve anne adaylarına neler tavsiye etmek istersiniz?

Müslüman bir annenin sorumluluğu ağırdır. Onun en büyük görevi çocuğunun hayırlı bir insan ve müslüman olarak yetişmesi için çalışmaktır. Bu yüzden çocuklarınıza vakit ayırın. Çocuğunuzun nasıl olmasını istiyorsanız, siz de öyle yaşayın. Siz hayatınızda İslam'ı diri tutun ki, çocuğunuz da Müslüman olmanın en ciddi işimiz olduğunu idrak edebilsin.

Bize vakit ayırdığınız için ve bu güzel söyleşi için tekrar çok teşekkür ederiz.

Ben de sizlere teşekkür ederim. Allah sizlere her daim razı olacağı işleri yapmayı nasip eylesin.

Esselamu aleykum

Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuh..

Ummu Reyhane


Cahide Hanım'ı buradan takip edebilirsiniz:

14 yorum:

 1. Çok güzel özetlemiş durumu Cahide abla. O'nun röportajı vesilesiyle de sitenizi bulmuş olduk. bundan sonra takip ederiz inşallah.

  YanıtlayınSil
 2. Selamun aleykum. Cok sevdigim iki bloğun böyle kaynaşması beni hoşnut etti. Cahide ablam kendini ve izlememiz gereken çizgiyi çok güzel belirtmiş net şekilde. Allah O'nu da siz Müslüman Anneleri de hayırla mükafatlandırsın.
  Cahide ablamizi yıllar var ki tanır ve destekleriz. Sizlerle de haftasonu tanışma imkanı buldum ve memnun oldum. Allah bizleri birbirinden faydalananan kardeşler eylesin.

  YanıtlayınSil
 3. Okudugum en faydali roportajlardan biriydi. Sacma sapan unlu roportajlarindan sonra roportaj okumanin keyfine variyor insan.

  YanıtlayınSil
 4. Selamun Aleykum, Rabbim razı olsun sizlerden beğeniyle takip ettiğim özel sitelerden birisiniz artık, az zaman oldu tanıyalı, ama su yolunu bulur derler ya , kalp de seveceğini bilir. CAHİDE SULTAN mı dediniz, o evimden, içimden biri sanki, çok iddialı konuştum değil mi, mesela, röportajı okurken cahide ablamız bu şekilde cevap vermiştir dedim cevabı okumadan, burada daha önce bu örnekleri de vermişti, başka şekilde düşğünmesi, düşünmemize imkan yok mü'min olarak, mü'min olmanın gereği... bir pastacıyla evleneceğimi anlayınca nasıl şaşkına döndüysem, yemek bloğu yazarını ilk takibimden beri bunca yıl takip edeceğimi bilemezdim, bir yandan pasta süslerken davayı anlatmanın incelikleri konusunda uzmanlaşmak, muhabbetin tadını kaçıranlara karşı çoook büyük sabır gerekse de, daha bir bilenmek , güçlenmek. çünkü konu yeri göğü seni beni yaratan , gerisi hikaye.

  şu an daha önce pek meraklandığım çocukluk sırrı kitabını okuyorum, beğendim de, daha önce beğenip, beğenmediğim pek çok kitap okudum bu konularda. ama konuya ilişkin Ayet veya Hadis duyduğumda, afallıyorum, üstüne söz var mı, öyle çok ince, derin düşünmeye . bizi yaratan bizi terbiye etmeyi, çocuklarımızı nasıl terbiye edeceğimizi de bilir. zaten çocuklarımın gözlerinin içine bakınca okuduğum teknik konuların hepsini unuturum.

  YanıtlayınSil
 5. Bende ilki ikiz erkek çocuklarım bu sene üniversiteye başladılar ve 1'i 16 diğeri ,9 olmak üzere 4 oğlum var yıllardır.. Bende bir imam esiyim sizin gibi diyar diyar tayin çıkarıp gezip durduk şimdi de yurt dışındayız :)
  Yıllardır sizin blogunu sonra face hesabınızı ve geçenlerde integral hesabı açtım sırf cahide hanimi takip için tarif üstü paylastiklarini çok faydali imreniyorum size Hem annelik hem bu yazılar birlikte zoru basariyorsunuz
  Allah selamet versin size

  YanıtlayınSil
 6. Çok güzel bir röportaj olmuş :) büyük keyifle okudum..Cahide sultan sayesinde hem ruhumuz hem de midemiz doyuyor elhamdülillah.. Ayrıca mutfaklarımızdaki israftanda kurtulmuş olduk

  YanıtlayınSil
 7. nereye tiklasam karşıma cikar oldu bu isim Cahide Sultan.. uzun zaman oldu takipteyim keyifle okuyorum yazilanlari.. ne mutlu size ki ayni dusuncede olmayan insanlar bile bakiyorum takipteler sizi. Rabbim basarinizi ve samimiyetinizi muvaffak eylesin inşallah..

  YanıtlayınSil
 8. Cahide sultandan bebeklerimiz için müslüman anneler sitesine tarifler alsak ne güzel olur ya da denemis tecrübeli annelerden.. Örneğin bebe bisküvisi evde cips yapımı gibi...

  YanıtlayınSil
 9. Bence cok yersiz fikitleri dr var nerdeyse calismayin kizlari okutmayin carsaf giyin diyecek ama kendisi normal turbanli doktora gitse erkek istrmezler ama anaokuluna kadar karsi cikarlar sifati nedir hangi vasifla egitmenlik yapiyor bu roportajda anlamadim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili kardeşim, siz meseleye biraz yanlı bakıyorsunuz sanırım. Tesettürdeki yozlaşmalara, kadınların evlerinden kopmasına, çocukların annelerinden türlü gerekçelerle koparılmasına itiraz etmesinde anlaşılmayacak ne var?
   Ayrıca kişinin bildiği hak ve doğruları başkalarına iletmesi için, falan ve filan sıfatlara/etiketlere sahip olması gerekmez. Duyarlı bir Müslüman olması bunları yapmak için yeter de artar bile..
   Allah hepimizin eksiklerini gidersin. (Amin)

   Sil
 10. Biz sade hayat süren sade yemekler yiyen acliktan karnina tas baglayan peygamberin ummetiyiz.. musluman bayanlarda bu pasta börek çılgınlığını anlayamiyorum.. "ümmetim icin gobek iriliginden korkarim "diyor peygamber efendimiz tarif verdigi borekler çörekler ne ise yariyor merak ediyorum..evde duranların geneli kek börek bahanesiyle bir araya gelip dedikodu yapıyor yalan mı? bırakın müslüman bayanlar okusun, araştırsın, calışsın, mevkilerde yer alsın..cocukları ihmal etmeden de calışıp üretebilirsiniz.. kocanızı sevin sayın ama kocaya guvenıp yan gelip yatmayın arkadaslar.. dunyanın bınbır turlu hali var

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili kardeşim, sofrasında lükse dalan hanımlar zaten bizim de sıklıkla dikkat çektiğimiz bir konudur.Fakat Cahide hanım için bunu söyleyemeyiz. Hepimiz gerektiğinde misafirlerimize, gerektiğinde çocuklarımıza farklı tarifler deneyen insanlarız. Cahide hanım da bu alanda müslümanlara faydalı olan bir ablamız.
   Evde oturup da olumsuz örnekte olan kişiler olduğu gibi çalışarak türlü pisliklere bulaşan örneklerde çoktur. Biz hepsini aynı mı değerlendiriyoruz? Şartları İslam'a göre uygun olan bayan gerektiğinde çalışabilir. Hiçbirimiz buna itiraz etmiyoruz. Fakat kapitalizmin gönüllü köleliğini yapmayı da kabul etmiyoruz.
   Eşlerimizi hem sever sayar hem de onlara güveniriz.
   Çünkü biz onlardan önce Allah'ın onlara yüklemiş olduğu sorumluluğa karşı içlerinde bulunan hassasiyete güveniriz. "dünyanın binbir türlü halini" hesap edenlerin, o hallerle imtihan edildiğini çok gördük. Biz ahiretin binbir türlü hallerini düşünmeye çalışıyoruz. Selametle.

   Sil
 11. Selamun aleykum cahide abla ben inci bursa dan yazıyorum sizi takip edeli çok olmadı ama yazdıklarınızdan çok etkilendim bu kadar duyarlı ve bilinçli bireylerin olması çok güzel birşey bizi bilgilendirdiğiniz için Allah sizden razı olsun inşallah

  YanıtlayınSil
 12. Selamun aleykum cahide hanım sizi hayranlıkla takip ettiğimi bilmenizi isterim Rabbim tüm annelerimize islam şuuru ve o şuurla yavrularımızı eğitmeyi büyütmeyi nasip etsin inşallah. Bu fani dünyada yaşadığımız sürece hayırlı faydalı bireyler olarak yaşamayı Rabbim nasip etsin selam ve dua ile....

  YanıtlayınSil