Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

27 Kas 2014

Peygamberimiz Neden Sütanneye Verildi?


PEYGAMBERİMİZ NEDEN SÜTANNEYE VERİLDİ?

Soru:

Hz. Muhammed (s.a.v) döneminde bebekler doğar doğmaz (veya bir müddet sonra) süt anneye verilirdi. Bildiğim kadarıyla da 2 yaşına kadar süt anne bakardı. Peygamberimiz de süt anne tarafından büyütülen birisi. Acaba müslümanlar olarak bu konuyu nasıl anlamamız lazım?

Cevap:

Sevgili kardeşim, 
Rasulullah (s.a.v)'ın yaklaşık 4-5 yaşına kadar süt annesi Halime validemizin yanında kaldığı siyer kaynakları tarafından nakledilmektedir.

Bunun öncelikli sebepleri şunlardır:

1-Mekke'nin iklimi, çocuklar için uygun değildi, bebekler yoğun sıcağa dayanamıyorlardı.. Ayrıca yaygın hastalıklar ve veba salgını da Mekke'de eksik olmuyordu.. Bebekler sık sık hastalığa yakalanıyor ve bu hastalıklardan bazıları ölümle sonuçlanabiliyordu..  O dönemde çocukların süt anneye verilmesinin ilk sebebi sağlık nedenleri idi.

2-Çöl halkı daha fasih bir Arapça konuşuyorlardı ve ahlak açısından daha temizdiler.. Mekke'nin seçkin aileleri çocuklarının fasih bir dile sahip olmaları ve hayatlarının altın çağı olan 0-4 yaşı ahlaken daha temiz bir ortamda geçirmelerini istiyorlardı..

Bu uygulama, Mekke Arap kültüründe var olan bir uygulama.. Yani İslam'ın öngördüğü ve tavsiye ettiği bir uygulama değil.. 

Biz Rasulullah (s.a.v)'ın çocukları süt anneye vermeyi teşvik etmesi yönünde bir hadis bilmiyoruz.. (Bilen kardeşlerimiz varsa lütfen bizi uyarsınlar.) Ayrıca Efendimiz (s.a.v), kendi çocuklarını da Mekke dışında bir sütanneye vermemiştir.. 

Mekke'lilerin o dönemde yapmış oldukları uygulamaya pedagojik açıdan bakacak olursak, sağlık sorunları nedeniyle bir bebeğin annesinden ayrılması gerekirse, anne olan bir başka kadının onu 2 yaşına kadar emzirmesi ve neredeyse 4 yaşına kadar büyütüp yetiştirmesi, çocukta tam bir bağlanma oluşturur.. Annesinden alması gereken sevgi, şefkat ve güveni sütannesinden almış olur ve bu durum çocukta herhangi bir ruhsal eksikliğe neden olmaz.. 

Çünkü emzirmek, emme yoluyla sevgi, şefkat ve güven vermek, sütanneyi anneliğe çok yakın bir statüye taşır.. 

Ummu Abdullah

8 yorum:

 1. anne aday adayı29 Kasım 2014 01:06

  çocuklarını kreslere atıp kurtulmak isteyen annelerin son günlerde sığındığı en büyük bahane.halbuki dinimize göre süt anne de 'anne' hükmündedir değil mı?
  Kresteki hocalar süt anne yerini tutar mı hiç.

  YanıtlayınSil
 2. Allah razi olsun bize bu bilgileri ulastirdignz icin
  3 cocuk annesiyim,meslegime ara verdim..cocuk nasilsa birgun evden ucup gidecek ve cocukluk yillari geri donmeyecek.. bence doyasiya yavrularimiza sarilmamiz lazim
  Sadece bir sey eklemek istiyorum ..yazilariniz cok guzel AMA bazen cok sert yaziyorsnz ..herkes kaldirmayabilir
  Emekleriniz icin cok tesekkurler

  YanıtlayınSil
 3. Selamun aleykum,

  Allah razı olsun sizlerden. Rabbim sa'yinizi meşkûr etsin.

  Bir soru: o dönemin bu uygulaması pedagojik açıdan incelendiğinde, sütanne çocuğun ihtiyâc duyduğu şefkat, sevgi ve güveni verdiği için herhangi bir ruhsal eksiklik olmaz demişsiniz. Lâkin çocuk bu şekilde sütanneye bağlanacaği için acaba daha sonra annesine döndüğünde bu bağlılık annesine intikal eder mi? Etmez ise bu bir sorun teşkîl etmez mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam kardeşim,
   Siyer kaynaklarından öğrendiğimize göre, anne kimi zaman çocuğunu ziyarete gitmekte ve çocuk da sütannesiyle birlikte annesini görmektedir. Dönemin şartlarını göz önünde bulundurursak, bu ziyaretler birkaç saat değil en az bir haftalık bir süreci kapsar. Yani anne, çocuğun hayatında hiçbir şekilde olmayıp da sonradan çıkagelen biri değildir. Sevgisi, şefkati ve özlemi çocuk tarafından hissedilen bir yerdedir. 2 yaşından sonra çocuk tekli bağlanmadan çoklu bağlanmaya geçer ve artık kendisine yakın olan ikinci, üçüncü şahıslarla bağ kurar.
   Annenin zaten kendisinde var olan annelik hisleriyle, çocuğun ona bağlanması sütanne yardımıyla da çok zorluk olmadan atlatılır.
   Fakat sütanne, çocuğun hayatında unutulmaz.. Peygamberimizin süt kardeşi Şeyma'ya çok uzun yıllar sonra rastlaması ve gözyaşlarıyla onu ağırlayıp misafir etmesi bu konuda örnek gösterilebilir.

   Sil
 4. Selamün aleyküm. Konuyla direk alakalı değil ama çocuğun bağlanmasıyla ilgili bir soru. Başka bir yazının altına aynı soruyu sormuştum. Şuan 2 yaş 2 aylık kızım var, 3 aylık iken emmeyi Bıraktı, gece gündüz ağlayan bir çocuktu annemle birlikte baktık geceleri dönüşümlü kalıyorduk yanında.(annem benimle yaşıyor). 9 aylık iken hamile kaldım ve doğum falan kızım anneme bağlandı. Bu duruma üzülüyorum, Aramızdaki bağı güçlendirmek için ne yapmalıyım zamanmı vermeliyim?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam kardeşim.
   "Oğlum babaannesinden ayrılmıyor" başlıklı bir yazımız vardı. Soru-cevap bölümünde. Onu okuyabilirsiniz.
   Sizin durumunuz oradakinden biraz farklı. Anneler, elbette yakınlarından yardım almalılar fakat çocuğun özel birliktelikleri sadece anne ile olmalı. Özellikle de 0-2 yaş arasında. Yani uyutma, alt değiştirme gibi.. Bu konuda belki siz de elinizde olmayan şekilde ihmal göstermiş olabilirsiniz. Fakat bundan sonrası için kızınızın gönlüne dokunacak, kalbine girecek şekilde özel anlar oluşturmaya çalışın. Diğer çocuğunuzu bir saat annenize, eşinize emanet edip kızınızla özel zaman geçirin. Dışarıya çıkmak olur, kitap okumak, bir etkinlik yapmak vs. Nelerden hoşlanıyorsa. Genel anlamda müsamahakar bir anne olun. Fakat özel anlarınızda şefkatiniz onu tamamen kuşatsın. Hediye almak, ona küçük bir resim yapmak, mektup yazmak. Ne olursa özel hissettirecek şeyler yapın. Dua edin bol bol. İnşaallah olumlu davranışlar neticesinde size bağlanması kuvvetlenecektir. Allah yardımcınız olsun.

   Sil
 5. Çok güzel ama biraz açıklamada sıkıntı var biraz dikkat edersek sevinirim.

  YanıtlayınSil
 6. Bu süt anne uygulaması da cahiliye adeti olarak yorumlanamaz mı? kreşlar çocuğu belli saat sonrası anneye veren kurumlardır... mekkenin yanlışını savunmak için kullanılamz... zaten peygamberimiz de kendi çocuklarını süt anneye vermeyerek yanlışlığı ortaya koymuştur...

  YanıtlayınSil