Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

23 Kas 2014

Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir? / Tım SeldınHARİKA ÇOCUK

Kitabın Adı: Montessori Yöntemiyle Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir?
Yazarı: Tım Seldın
Yayınevi: Kaknüs Yayınları
Sayfa Sayısı: 192

Montessori Eğitim Metodu, çocuk eğitimiyle bir şekilde yolları kesişen herkes tarafından duyulan, bilinen bir şey.. Dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan ve başarılı olduğu uygulayıcılar tarafından kanıtlanan bu eğitim sistemine dair, dilimizde de pek çok kitap, site ve sosyal ağlarda gruplar var.. 

Bu kadar çokluğun arasında annelerin kafasının karışması işten bile değil.. Sistemin derli toplu ve uygulanabilir bir şekilde anlaşılması için bu kitabı tavsiye etmenin faydalı olacağını düşünüyorum..

Konuya hakim bir vasıfla Montessori Vakfı Başkanı Tım Seldın, kitapta 0-6 yaş dönemindeki çocuklar için özgüven ve kişilik geliştiren oyunları, etkinlikleri ve fikirleri konu edinmiş..

Montessori'ye göre; çocuğun öğrenmesinde en kritik dönem 0-6 yaş aralığıdır. Bu süre zarfında da her konu için farklı bir ideal öğrenme dönemi vardır. Eğer çocuğunuzun hangi dönemde hangi konulara ilgi duyduğunu ve onu bu alanlarda nasıl eğiteceğinizi bilirseniz zihinsel kapasitesini ve becerilerini artırabilirsiniz.

Doğru zamanda, doğru etkileşimde bulunan çocuklar, farkına varmadan birçok şey öğrenirler.

Eğitimin amacı sadece çocuğa bilgi aktarmak değil, her çocuğun tabiatında zaten var olan keşfetme ve öğrenme isteğini uyandırmaktır.

Sınavlar ve yarışlar çocukları iyi eğitmek için etkili yöntemler değildir. Bir çocuk, okulunu güvenli, heyecan verici ve eğlenceli olarak gördüğü zaman çok daha iyi öğrenebilir. 

En iyi öğrenme metodu, öğrenilen şeyi tecrübe ederek, günlük yaşamda uygulayarak ve problem çözme becerisi olarak kullanarak öğrenmektir. 

Kitap, ilk etapta çocuğun ilgi alanları, merakları ve yetenekleri konusunda anne-babayı düşünmeye ve gözlemlemeye çağırıyor.. Sonra da sırasıyla yapılabilecek etkinliklerden ve bunların çocuğa katacağı olumlu özelliklerden söz ediyor.. 

Kitaptaki ana konular özetle şöyle:

Hareket dönemi (0-1 yaş)

Dil gelişim dönemi (0-6 yaş)

Küçük objeler (1-4 yaş)

Düzenlilik (2-4 yaş)

Müzik (2-6 yaş)

Tuvalet eğitimi (18 ay- 3 yaş)

Nezaket kuralları (2-6 yaş)

Duyular (2-6 yaş)

Yazı yazma (3-4 yaş)

Okuma (3-5 yaş)

Uzamsal ilişkiler (4-6 yaş)

Matematik (4-6 yaş)

Bunların dışında;

"Çocuğa uygun bir ev ortamı nasıl düzenlenmeli? Eğitimde ceza yerine pozitif iletişim. Çatışmayı çözmek için barış masası. Artısı ve eksisiyle televizyon. Doğada yapılan etkinlikler. Evde yapılabilecek bilimsel deneyler" gibi daha pek çok konuyu da içeriyor.

Çocuğunu nasıl gözlemleyeceğini, onun kişiliğinde barındırdığı yetenekleri nasıl ortaya çıkaracağını, onun cıvıl cıvıl dünyasına nasıl gireceğini iyi bilen tecrübeli anneler için bu kitap çok fazla bir şey ifade etmeyebilir..

Fakat özellikle çocukla tanışıklığı yeni olan anneler için, çocukların gelişimi konusunda çok fazla araştırma yapma ve okuma imkanı olmayanlar için, "Çocuğumla neler yapsam da ona katkı sağlasam" diye düşünen fakat bunun yollarını bilmeyenler için bu kitap en azından fikir verici olacaktır. 

Batılı bir yazar olması nedeniyle bizim dini ve kültürel hassasiyetlerimizle çelişen (belki birkaç tane) bazı şeylerin kitapta bulunması gayet tabiidir.. Bunları anne-baba özenle ayıklamalıdır.

Kitap çok güzel ve renkli tasarımıyla okunması gayet kolay bir çalışma.. Kitap için özel çekilmiş 300'den fazla fotoğraf da özellikle etkinliklerin anlaşılmasında yardımcı ve teşvik edici bir unsur olarak göze çarpıyor..

Faydalı okumalar..

Ummu Abdullah

4 yorum:

 1. anne aday adayı25 Kasım 2014 05:04

  yazıyı okumadım ama kitabın ismi pek bi itici geldi:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, "öyle çocuk var mıymış?" dedirtiyor insana :)

   Sil
  2. bu kitap ummu reyhanenin "zayıflık herseydir güç hiçbir şey" yazısıyla beraber okunmalı kanimca:)

   Sil
 2. Tahminler yanlış kitap cidden harika osmanlı yöntemi hernekadar Maria montessori olsada yazar en aslında bizim dedelerimizin taktiği çünkü Osmanlıda her çocuk özeldi

  YanıtlayınSil