Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

18 Eyl 2014

Soru-Cevap (3) / Yurt Dışında Yaşıyorum, Çocuklarımın Eğitimi İçin Endişeliyim


YURT DIŞINDA YAŞIYORUM, ÇOCUKLARIMIN EĞİTİMİ İÇİN ENDİŞELİYİM

Soru:

Selamun aleykum. Öncelikle bizleri böyle aydınlattığınız için çok teşekkürler. Benim beş buçuk yaşında ve bir yasında 2 kızım var. Biz Azerbaycan'da yaşıyoruz sadece yazın Türkiye'de oluyoruz. Kızım Azerbaycan kreşine gidiyor ve Rusça öğreniyor. Aslında ben ne kadar sübyan okulunu istesem de babası illa dil öğrensin istiyor. Birde sübyan okulu bize biraz uzak olduğu için gönderemedik Çok şükür kızıma hani elimden geldiği kadarıyla kısa sureler peygamberimizi, dinimizi öğretmeye çalışıyorum. Çok şükür eşim de ben de namazımızı ihmal etmeyiz amma işte içimde hep bir burukluk. Türkiye'de olsaydık şartlar daha iyi olacaktı. Ve ne yapacağımı bilemiyorum! Ben ilkokul birinci sınıfa giderken hem okuluma hemde Kuran okumaya gidiyordum. Korkuyorum kızıma bir şeyler öğretemeyeceğim diye. Öbür kızımda biraz huysuz, büyük kızımla fazla ilgilenemiyorum Sizce nereden ve nasıl başlamalıyım? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap:

Aleykum selam.
Sevgili kardeşim, şeytanın sizi ümitsizliğe sevk etmesine müsaade etmeyin. Allah, orada yaşamanızı takdir ettiyse, size orada güzel kulluk yapabilme imkanlarını da mutlaka sunmuş ve hazırlamıştır. Türkiye'de yaşayan bir müslüman, kulluk konusunda kesinlikle sizden daha avantajlı değil.

Namazlarınızı ihmal etmemeniz çok güzel, Allah daim etsin.. Fakat bol bol okumalısınız.. Bu yaştaki çocuklara çok fazla eğitim vs. vermenize gerek yok. Onlar daima Allah için yaşayan, Allah korkusuyla titreyen, vaktini güzel değerlendiren, oyun-eğlenceye dalmayan, merhameti, şefkati elden bırakmayan bir anne-baba görerek yetişecekleri yaştalar..

Çocuğunuza güzel model olmaya çalışın ve küçük kızınız sebebiyle asla büyüğünüzü ihmal etmeyin. Önemli olan Kur'an'ı öğretmek veya bir takım şeyleri ezberletmek değil.. Çocuğunuza merkezinde "Allah sevgisi ve bu sevgiye bağlı olarak yaşama" olan bir hayat sunarsanız, öğretemediğiniz şeyler sebebiyle asla onu eksik bırakmış olmazsınız..

Çocuklar okul gibi aslında bizim pek tercih etmediğimiz ortamlarda bulunduklarında, ümitsizliğe kapılır, sanki onları başkalarına kaptırmış gibi karamsarlığa düşeriz. Fakat unutmayınız ki, çocuğunuz 6 saat okulunsa 18 saat sizindir. Siz bu 18 saati öyle değerlendirmelisiniz ki, okuldaki olumsuz davranışlar çocuğunuzun üzerinde tesir etmesin.

Yaz tatillerinde bol bol gerekli dökümanlarınızı alın, internetten indirebileceğiniz şeyleri indirin ve yurt dışında olmayı bir olumsuzluk olarak değil, herkesten bağımsız, kendi ailenizle geçirdiğiniz bir "eğitim kampı" olarak düşünün ve değerlendirin..

Asla gevşekliğe kapılmayın! Siz anne olarak ne kadar gayretli olursanız çocuklarınıza da aynı enerjiyi aktarırsınız.. Bol bol Kur'an ve hadis okuyun.. Kendinizi boş bırakmayın.. Ve çok dualar edin.. Dualarınızı da amel ve gayretle takviye edin..

Allah yardımcınız olsun..

Müslüman Anneler

2 yorum:

  1. "Okul gibi bizim istemediğimiz ortamlar"
    "18saat çocuğunuz sizindir"
    Ne olduğunuzu yoruma gerek olmadan belli etmişsiniz.Yeni anneler sizden akıl alacağına iki komşuya sorsa daha bile faydalı olur en azından çocuklarını kendi kafalarına hapsedecekleri malları sanmazlar

    YanıtlayınSil