Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

21 Eyl 2014

Oğlum Babaannesinden Ayrılmıyor


OĞLUM BABAANNESİNDEN AYRILMIYOR

Soru:

Selamun aleykum.
Sizi ilgiyle takip ediyorum. Paylaşımlarınız için Rabbim ebediyyen razı olsun. 
Benim sorunum 3.5 yaşındaki oğlumla ilgili. Oğlum evde durmak istemiyor. Kayınvalidem ile altlı üstlü oturuyoruz. Oğlum sürekli yukarıya babaannesinin yanına çıkmak isteyince kendimi yetersiz gibi hissediyorum. "Acaba beni sevmiyor mu?" diye çok üzülüyorum. 
Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Vereceğiniz bilgiler benim için çok önemli. Şimdiden size çok teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin biraz uzun oldu ama inanın bu konuda kendimi çok kötü hissediyorum. Hatta bazen dayanamayıp ağlıyorum.

Cevap:

Aleykum selam,
Sevgili kardeşim, aile büyükleriyle bir arada veya birbirine yakın oturmanın faydaları da çoktur zararları da.. 

Önemli olan bulunduğumuz konumun nimetlerini görüp onlar sebebiyle şükretmek, zararlarını fark edip mümkün mertebe asgariye indirmeye gayret etmektir.

"Çocuğum beni sevmiyor mu?" endişeniz, tamamen yersiz bir endişedir. Kesinlikle eksik ve yetersiz bir anne olduğunuz vehmine kapılmayın. 

Üç buçuk yaşına gelen bir çocuk artık anneden yavaş yavaş kopup çevreye ve anne dışındaki en yakınlara yönelir. Bu durum, çocuğunuzun sosyalleşme çabasıdır. 

Ayrıca çocuğunuz bu tavrıyla size, artık kardeş vakti geldiğinin sinyallerini de vermektedir. Evinizde çocuğunuza kardeşleriyle sosyalleşeceği bir ortam hazırlayamazsanız çocuk mecburen dışarıyı isteyecektir. Babaanne olmasa, parkı, park olmasa bahçeyi isteyecektir. 

Bir husus daha var ki, aile büyükleri genelde çocuğun her isteğini yerine getirerek onu şımartırlar. Anne-baba sürekli kural koyan, hizaya çeken olurken, onlar da kuralları ihlal eden ve buna göz yuman olurlar. Bu durumda çocuk da ister istemez kendisini daha rahat hissettiği ortamı tercih eder. 

Eğer böyle bir durumunuz varsa şunlara dikkat etmenizi öneririm:

1-Çocuğunuzun babaanneye gideceği vakitleri -onu da mağdur etmeden- babasıyla birlikte belirleyin ve bu konudaki otoriter tutumu babaya havale edin. Sizin gelin olarak yapmanız çok da hoş karşılanmayan bazı şeyleri, babanın yapması daha kolay olacaktır.

Örneğin; "Oğlum, sabahtan öğlene kadar evde oynuyoruz. Öğlen saat şuraya geldiğinde babaannene gidiyoruz veya gidebilirsin." şeklinde çocuğa anlayacağı dilden kural koyun.

Baba, babaanneyi de durum hakkında bilgilendirip kesinlikle bu kuralın çiğnenmeyeceğini söylemelidir. Çocuk üzerindeki tek otorite anne ve baba olmalıdır. Eğer bunu küçük yaşta sağlayamazsanız, ileride işiniz zorlaşır. 

2-Çocuğunuzu evinizin içinde sürekli kısıtlayan, engelleyen bir tutumunuz varsa bundan vazgeçin. Ona odasını, yatağını, ders yapacağı masasını, oyun köşesini sevdirmeye çalışın. 

3-Evi benimsemesi için onu evde bir çocuk olarak değil, bir birey olarak görün. Bazı küçük şeyleri sorun "Sence bugün hangi teyzene gidelim? Akşama hangi yemeği yapalım?" gibi. Çocuğuna kendisini değerli hissettirecek şekilde ona özen gösterin. Bazı görevler verin; "Misafire kapı açmak senin görevin" "Yemekte babana su vermek, tabakları taşımak senin görevin" gibi.

4-Çocuğunuzu her işinize ortak edin. Makinayı beraber yerleştirin, eşyaların tozunu birlikte alın, evdeki aletlerin amaçlarını ve nasıl kullanıldıklarını öğretin. Onunla bol bol faaliyetler yapın, pasta yapın, ona sürpriz resimler, mektuplar, notlar hazırlayın. 

5-Babaanne desteği olan anneler, kendileri ev işi veya başka şeylere koştururken, çocuğun eğlenmesi, gezmesi, uyuması vs. bu işleri babaanneye bırakıyorlar. Tabii ki zamanla çocuk da anneyi, sürekli iş yapan biri olarak görüyor. Annesiyle oyun oynama, parka gidip gezme tadına hiç varamamış çocuklar var. 

6-Aile büyüklerinizi anneliğinize engel olarak değil, destek ve yardımcı olarak görün. Onların gerek tecrübelerinden gerekse yardım tekliflerinden yararlanın. Onları dışlayarak kendinize de çocuğunuza da zulmetmeyin.

Allah yardımcınız olsun.. 


Müslüman Anneler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme