Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

15 Eyl 2014

Soru-Cevap (2) / Beş Buçuk Yaşındaki Öğrencime İslami Nasıl Öğretebilirim?
BEŞ BUÇUK YAŞINDAKİ ÖĞRENCİME İSLAM'I NASIL ÖĞRETEBİLİRİM?

Soru:

es Selamu aleykum, Ben üniversite öğrencisiyim. Tanıdığımız bir abla, bir akrabasının 5,5 yaşındaki kızı ile haftada bir gün 3-4 saat ilgilenmemi rica etti benden. İslami olarak, ahlak kuralları vs olarak, özel ders gibi bir şey bu. Benim çocuklarla iletişimimin iyi olduğunu ve dini konularda bilgi sahibi olduğumu düşünerek böyle bir şey teklif etti. Ben de kıramadım. Lakin o yaştaki çocuk için bu tarz dini eğitimlere nereden başlamalıyım, ne anlatmalıyım, hangi yayınları takip etmeliyim, bilmiyorum? Sizlere danışmak istedim. Ne önerirsiniz? Yardımcı olursanız minnettar kalacağım...

Cevap:

Aleykum selam kardeşim,

1-Dersinizin haftada bir gün olması, öğrencinizin de yaşının küçük olması nedeniyle cüz-Kuran eğitimine girmeyiniz. Onun yerine kısa sureleri ezberletmeye çalışabilirsiniz. Talim dersi olarak siz önden söyleyip onun tekrar etmesini ister ve bu şekilde sure ezberletirsiniz.

2-Aynı şekilde kısa duaları (uyurken-uyanırken, yemekten önce-sonra) da öğretebilirsiniz.

3-Kısa hadisleri öğretebilirsiniz. Hikayelerle hadisler anlatabilirsiniz. Yaşar Kandemir'in Hikayelerle Çocuklara Kırk Hadis" isimli kitabını takip edebilirsiniz.

4-Sitemizde "yararlı dökümanlar" bölümünden Adak Çocuk dergisinin sayılarını indirebilirsiniz. Oradan öğrencinize anlatacağınız bol bol İslami konu, hikaye, bulmaca, hatta boyamalar bulabilirsiniz.

5-Edam yayınlarının hazırlamış olduğu Ev Okulu kitaplarını buradan inceleyebilir, öğrencinize basitleştirerek anlatabilirsiniz.

6-Beş buçuk yaş, drama için çok uygun bir yaştır. Öğrettiğiniz konuları drama haline getirip kalıcı olmasına yardımcı olabilirsiniz. (Örneğin abdesti-namazı hikayeleştirerek bir dramanın içinde öğretebilirsiniz.)

Allah yardımcınız olsun.


NOT: 5-6 yaş çocukları olup İslami eğitim materyallerinden faydalanan anneler, kardeşimiz için bu yazıya yorum yapıp kitap veya başka türlü önerilerde bulunabilirlerse konuyu zenginleştirmiş oluruz. Teşekkür ederiz.

Müslüman Anneler 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme