Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

6 Eyl 2014

Soru-Cevap (1) / Bebeğim Evden Çıkınca Sürekli Ağlıyor

BEBEĞİM EVDEN ÇIKINCA SÜREKLİ AĞLIYOR


Soru: 

Selamun aleykum.
Birkaç haftalık anneanne-babaanne ziyaretine gittiğimizde bebeğimin bütün uyku düzeni değişiyor, huysuz, mızmız, iştahsız oluyor. Benim kucağımdan hiç inmiyor, başkasına gitmiyor.
Halbuki evde bu kadar huzursuz değil. Sebebi ne olabilir?

Cevap:

Aleykum selam kardeşim,
Bebekler özellikle 0-2 yaş döneminde ilk bağlarını anne-babayla, ikinci bağlarını ise evle, yani mekanla kurarlar.
Bebek, mekanla bir bağ kurup alıştığı nispette kendisini güvende hisseder. Her gece aynı yerde uyuyup gözünü açtığında kendisini aynı yerde bulan bebek, rahatlar ve uykuya devam etmesi daha kolay olur.
Anneler bu durumu normal şartlarda da tecrübe ederler. Her gün ortalama saat 21.00-21.30 arası uykuya dalan bebek, misafirlikte yine aynı saatinde uyutulsa bile çok geçmeden uyanır ve uyumamak için direnir. Bu durum, bebeğin yerini, yatağını ve evini aramasından başka bir şey değildir.
Onun için özellikle 0-2 yaş döneminde mümkün mertebe bebek gece uykusunu evde uyumalı. Günlük misafirlikler buna göre ayarlanmalı.
Ama insanın şehir dışındaki annesine, kayınvalidesine veya yakın akrabalarına ziyarete gitmesi de kaçınılmaz. Böylesi durumlarda şu konulara dikkat edilmeli:

1-Bebeğin evinden ayrıldığı için tedirginlik ve korku yaşaması normal kabul edilmeli ve anne; “Hiç böyle değildi, ne oldu bu çocuğa?” yakınmalarını terk etmeli.
Tanımadığınız bir şehre ilk adım attığınızdaki tedirginliği düşünün, yanınızda yakınlarınızdan kim varsa ona sokulur, neredeyse elini bırakmazsınız.. Bebeğin yaşadığı da bundan farklı değil.

2-Anne, tatile giderken “Bebeğimi anneannesi uyutur, teyzesiyle oyun oynarlar, halası parka çıkarır, ben de dinlenirim” gibi beklentiler içine girmemeli..
Misafirliğe gittiğimiz yakınlarımız bu beklentimizin çok daha fazlasını yerine getirmek için can atarlar fakat bebeğimiz buna müsaade etmez ve biz onu başkalarına vermeye çalıştıkça o bize daha çok yapışır.
Onun için küçük bebeği olan anne; misafirlikte de bebeğinin her ihtiyacını kendisi karşılamalı, onunla beraber yatmalı, -kendisi istemediği takdirde- onunla ilgilenmeyi bir başkasına devretmemeli..
“Yemek yapmaktan ve temizlikten muaf olmak” anneye tatil dinlenmesi olarak yetmeli J

3-Yalnız büyüyen bebekler, kendisini özleyen akrabaların birden üzerine üşüşmesi ve kucaktan kucağa verilmesi durumunda korkar ve rahatsızlık duyarlar..
Onun için ilk günlerde akrabaların biraz daha sakin davranması, çocuğu izinsiz bir şekilde kucaklayıp kapmaması gerekir. Sakin davranıldığı ve anne de çocuğu yanından ayırmadığı sürece üç günden sonra yavaş yavaş uyum sağlamaya başladığı görülecektir.

4-Eğer bebeğiniz emekliyor veya yürüyorsa, akrabalarınızı dışarıya göndererek çocuğunuzun kullandığınız odayı keşfetmesine imkan sağlayın. Çünkü birileri orada oturmaya devam ettikçe çocuk annesinin yanından uzaklaşamaz. Ortam sakin olduğunda, çocuk yavaş yavaş etrafı keşfe çıkacak ve bir şeyleri keşfettikçe mekanla yeniden bağ kuracaktır.

5-Gittiğiniz yerde ne kadar çok oyuncak olursa olsun, bebeğinizin en çok sevdiği oyuncaklarından birkaç tanesini yanınızda bulundurun, “Misafirlikteyiz” diye çocuğu dar ve sıkıcı kıyafetler giymeye mecbur etmeyin. Ona ne kadar evdeki rahatlığını sağlarsanız uyumu da o kadar kolay olacaktır.


Allah yardımcınız olsun.

Müslüman Anneler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme