Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

27 Eyl 2014

Anne Tecrübeleri (4) / Her Şeyin Bir Zamanı Var!


ANNE TECRÜBELERİ (4)

"Tecrübelilerin tecrübesinden faydalanın. Onlara çok pahalıya mal olan şeyleri size bedava verirler."


HER ŞEYİN BİR ZAMANI VAR! 
İlk bebeğim artık biraz büyümeye ve çocukluğa doğru adım atmaya başladığında yani iki yaşlarındayken ona kitap okuma ve bir şeyler anlatma isteğimi unutamam. Renkli renkli kitaplar alıyor, beraber kitapların resimlerine bakmaya, ona kısa kısa bir şeyler anlatmaya çalışıyordum. Ve uyuturken masal dinleyip uyusun istiyordum. O ise erkek çocuğu olması sebebiyle de, bir dakika bile oturmuyor, kitaplara zarar veriyor, masallarımı ise hiç dinlemiyordu. Çok üzülüyor, bütün hevesimin tükendiğini hissediyordum. Onun yaşlarındaki bazı çocukların daha sakin olup biraz olsun anneleriyle ve kitaplarla vakit geçirebildiklerini görmek beni daha da ümitsizliğe düşürüyordu. Hep böyle mi devam edecek, kitap okumayı,  hikaye dinlemeyi sevemeyecek mi diye endişeleniyordum.
Oysaki her şeyin bir zamanı varmış ve her çocuk farklıymış. , 3-3, 5 yaşlarına geldiğinde kitapları bıkmadan inceliyor, sürekli ona masallar anlatmamı istiyordu. Şimdi bazen artık yorulup kitap okumayı bıraktığımda “Anne n'olur bu son” diyerek devam etmemi istiyor da aklıma o daha küçükken ki yersiz endişelerim geliyor. Unutmayalım sevgili anneler,  her şeyin bir zamanı var ve bu zaman dilimi her çocuk için değişebilir.

BESMELE GEÇSİN BAŞA
Bebeğim doğduğundan beri kıyafetlerini giydirirken, yatağına koyarken besmele çekerdim .Bu bazen bir yerine zarar verme korkusundan bazen de alışkanlıktan kaynaklanırdı.  Özellikle oğlum ek gıdaya geçtiği zamanlarda yemeğe başlarken, kıyafetini giydirirken hatta yanında giyinirken sesli besmele çekmeye başladım.. Şimdi 1,5 yaşında ben besmele çekince o da taklit ediyor, ağzını oynatıyor, o öyle yaptıkça ben daha bir şevkle çekiyorum besmelemi.. Ağaç yaş iken eğilir sözü en çok anne olunca geçerliymiş.

UYKU SORUNLARI
Oğlum 5 aylık olduktan sonra gündüz uykularımız 25-30 dakikayı geçmezdi. Gece iyi uyurdu fakat gündüz bir çok çocuğa göre az uyurdu. Doğal olarak da bu beni çok yorardı. Gece iyi uyumasını odanın karanlık olması sebebine bağladık, Çünkü gece lambasını ilk günden sevmedi ve en ufak ışık sızsa odaya uyanırdı...Bunu fark ettikten sonra koyu renkli bir çarşafı gündüz perdeye gerdik, koyu renkli perde işinizi daha iyi görür.

GAZ DERDİNE KİMYON
Özellikle erkek bebeklerin gaz sorunu, anne ve babaları ciddi manada yıpratan bir süreçtir. İlk 3 ay bizde bu süreci zor atlatmıştık. Elimizden bir şey gelmiyordu. Yediklerime dikkat etmem lazımdı. Annem yemeklerime kimyon koymamı söyledi... Yemeklerime koyduğum 1 çay kaşığı kimyon, özellikle ek gıdaya geçildiğinde, mercimek gibi bebek çorbalarınada az miktarda koymak hem ayrı bir lezzet verir hemde bu sorunu en aza indirger...


NOT:
Sevgili Müslüman Anneler!
Çocuk eğitiminin her safhasına dair tecrübelerinizi bize yazarak "Anne Tecrübelerine" katkıda bulunun.
"Nasıl olsa başkaları yazar" düşüncesinden kurtulup "Sen yoksan kimse yoktur" sorumluluğunu kuşanmalıyız.
Mail adresimize mail atarak veya siteye yorum yaparak yada Facebook sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
Lütfen mesajınıza "Anne Tecrübelerini" eklemeyi unutmayın ki, mesajlarda karışıklık olmasın.
Tecrübeleriniz ve destekleriniz bizim için çok önemli.
Şimdiden hepinize teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme