Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

8 Eyl 2014

Anne Tecrübeleri (3) / Gök Gürültüsü

ANNE TECRÜBELERİ (3)

"Tecrübelilerin tecrübesinden faydalanın. Onlara çok pahalıya mal olan şeyleri size bedava verirler."


GÖK GÜRÜLTÜSÜ
Gece geç vakitlerde aşırı gök gürlemesinden korkuyla uyanan 5 ve 6 yaşlarındaki çocuklarıma; "Korkmanıza gerek yok yavrum. Gökyüzü de ‘Allahu Ekber ve subhanallah’ diyor. Ama biraz kocaman olduğu için, sesi böyle çok çıkıyor. Hadi biz de onunla beraber ‘Allahu Ekber, subhanallah’ diyelim" deyince, çocuklarımın gülümseyerek korkmadan uykularına devam ettiklerini gördüm.

BALKON YA DA DEMİRLİ CAM
Apartmanlarda, her an bahçeye, parka çıkartma imkânımız bulunmayan evlerde, eğer demirli bir penceremiz veya korunaklı bir balkonumuz varsa, çocuklarımızın oyalanması biraz daha kolaylaşıyor. Yağmuru, karı, güneşin doğuş ve batışını, dışarıdaki hayatı, bulutların hareketlerini beraber gözleyip Allah’ın büyüklüğünü daha iyi anlatabiliyoruz.
Demirli pencere; bebeğimiz oturmaya başladığından itibaren dahi ara ara kullanabileceğimiz bir yer. Bilhassa 1 yaşından sonra ise, balkon (eğer çevreyi rahatlıkla görebilecek şekildeyse) çocukların içeri girmek istemedikleri bir yer oluyor. Oyuncak oynama, kitaplara bakma, etrafı gözleme, ara sıra da bir şeyler yeyip piknik yapmayı, balkonu evden hariç dışarı bir yer olarak gördükleri için daha çok seviyorlar.

MİNİK ELLERDEN TESBİH
Küçükken babam, hep beraber cemaatle kıldığımız o güzel, telaşeli namazlardan sonra kardeşlerimle beni sırayla kucağına oturtur. Küçük ellerimizle tesbih çekerdi. Bu hepimizi o kadar mutlu ederdi ki… Şimdi ara sıra babam, dedeleri olarak, ara sıra da ben çocuklarımın minik elleriyle tesbih çekerken onların da aynı masum mutluluğu yaşadıklarını görüyorum.


SIRA BENDE!
Daha iki buçuk yil anneyim... ama iki buçuk yaşında ikizlerim bir de bir yaşında kızım var.. Yoğun bir annelik yaşıyorum,bu yoğunlukta iyi anne olmak ne kadar zor, ancak ayni durumu yasayanlar bilir..
Üçü birden ağlayınca... Üçü birden acıkınca...Gece hep beraber ya da sırayla uyanınca...Ama en çok onlara üzülüyorum başka çocuklar 4-5 yaşına kadar anne kucağından inmezken benimkiler doğuştan beri anne kucağına hasret..Bu küçük yaşta kardeşleriyle annelerini paylaşmak zorundalar...
"Allah demek ki böyle istedi" diyorum kendime ama yine de üzülüyorum..
Benimkiler çoktan "SIRA" kelimesini öğrendiler, çok işime yarıyor bazen.. Ufaklığı emzirirken ikizler "Anne mama" yada başka bir şey istediklerinde "Yavrum şimdi sıra Amine'nin.. O bitirsin sonra sira senin olacak" diyorum bazen sakinleşiyorlar bazen yine de ağlıyorlar ama mecbur bekliyorlar, oynarken bile artık oyuncak paylaşamayınca "Oğlum biraz oyna sonra sıra kardeşine geçecek" diyorum.. Kardeşi de biraz vakit geçince "Sıra bende" diyor..


NOT:
Sevgili Müslüman Anneler!
Çocuk eğitiminin her safhasına dair tecrübelerinizi bize yazarak "Anne Tecrübelerine" katkıda bulunun.
"Nasıl olsa başkaları yazar" düşüncesinden kurtulup "Sen yoksan kimse yoktur" sorumluluğunu kuşanmalıyız.
Mail adresimize mail atarak veya siteye yorum yaparak yada Facebook sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
Lütfen mesajınıza "Anne Tecrübelerini" eklemeyi unutmayın ki, mesajlarda karışıklık olmasın.
Tecrübeleriniz ve destekleriniz bizim için çok önemli.
Şimdiden hepinize teşekkür ederiz.

3 yorum:

  1. Üç küçük çocuğu olan sevgili kardeşim! "Her zorluklar beraber bir kolaylık vardır" ayeti sloganın olsun. Bu zorluklar, bu yoğunluklar çabucak geçer. Hepsine yetişemiyorum, gerekli sevgiyi gösteremiyorum diye hiç üzülme. Yanlarındasın ya... Hem sık ve çok çocuğun bir sürü avantajları var. Biraz daha büyüsünler daha iyi anlayacaksın. Beraber öğreteceksin, birbirleriyle arkadaş olacaklar, paylaşma ve merhamet duyguları gelişecek, birbirlerine yardımcı ve destek olacaklar. Sizin yükünüzü azaltacaklar. Rabbim sağlık ve afiyet versin. Sağlam imanlı olarak yetiştirmeyi nasip etsin. "ALLAH VAR, SIKINTI YOK."

    YanıtlayınSil
  2. Harika tecrubeler...paylasiminiz icin tesekkurler

    YanıtlayınSil
  3. Gökgürültüsünü oğluma söyle anlattım : bulutlar gökyüzünde birbirleriyle oynuyorlar. Koşarken birbirlerine çarpıyorlar ve cok ses yapıyorlar. Elektrik yüklü oldukları için de ışık yayiyorlar. Ona da Şimşek diyoruz. Yaramaz bulutlar diyorum. Acaba bilinçaltına yanlış bir şeyler gönderiyor olabilir miyim? Ben kendim çok korkarım da o hiç korkmasin istedim. Şimdilik korkmuyor çok şükür.

    YanıtlayınSil