Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

20 Eyl 2014

10 Maddede Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Önlenir?10 MADDEDE BEBEKLERDE GAZ SANCISI NASIL ÖNLENİR?
Soru:

15 günlük bebeğimin gaz sancısı var sanırım. Emerken bile rahat değil. Ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler..

Cevap:

Sevgili kardeşim,
Eğer bebeğiniz bacaklarını karnına doğru çekiyorsa ve karnı sertse dediğiniz gibi gaz sancısı vardır. Gaz sancısı, günün ve gecenin her vaktinde olabilir.

Gaz sancısı, bebeğin doğumundan 1-2 hafta sonra başlar ve büyüdükçe azalarak son bulur. Kimisi 40 gün içinde rahatlarken, kimisi üç aya, kimisi de altı aya kadar devam eder. Genelde altı aydan sonra biter.

Gaz sancısının sebebi ve bu konudaki tedaviler, gerek tıpta gerekse alternatif tıpta tam anlamıyla yeterli değildir ve hiçbir yöntem kesin sonuç vaat etmez. Bu konudaki tedavi önerilerini de "kesin çözüm" olarak değil "hafifletici" olarak görmekte fayda var.

1-Öncelikle bebeğiniz anne sütü aldığı için yediğiniz her gıdanın ona etki edeceğini unutmamalısınız. Gaz yapacak olan gıdalardan özellikle ilk aylarda biraz daha uzak durmanız gerekir.

2-Kendinizi ve bebeğinizi sıcak tutmaya gayret edin. Anneler için hassas bir dönem olan lohusalık sürecinde -siz fark etmeseniz de- bedeniniz soğuğa karşı daha duyarlıdır ve üşütmeler bebeğe gaz olarak döner.

3-Emzirdikten sonra mutlaka bebeğinizin gazını çıkarın. Böylece gazın birikmesini önlemiş olursunuz. Bebeği emzirir emzirmez uyutmayın veya yatırmayın. Biraz hareket ettirerek gazını çıkarmasına yardımcı olun.

4-Bebeğinizi özellikle ilk aylarda sık sık sıcak banyo yaptırın ve saf zeytinyağı ile vücuduna masaj yapın. Özellikle karın bölgesine iki parmağınızla dairesel olarak, ayak altlarına da.. Bebeğinizin ayaklarını karnına doğru ileri-geri hareket ettirin. Masaj, yumuşatır. Hareket ettirmek de bağırsakları çalıştırır.

5-Gaz sancısı için faydalı olduğunu bildiğimiz bazı bitkiler vardır. Pek çok bitki söylenir fakat burada bizzat bizim fayda gördüklerimizi size önermek istiyorum; rezene ve anason çayı. Sabah-akşam (3 dakika) kaynatıp birkaç kaşık bebeğinize verin, büyük bir su bardağıyla da kendiniz için ki sütten geçsin.

6-Ayrıca kimyon çayı, kimyonun yemeklerin üzerinde veya sade bir şekilde alınarak tüketilmesi faydalı oluyor.

7-Peygamber Efendimizin (s.a.v) hastalık veya ağrılar esnasında yapmış olduğu duaları yapın.

 • Rasulullah (s.a.v) hastaya yedi defa şu duayı okurdu:
"أَسْأَلُ اللهَ العَظٍيمَ رَبَّ الْعَرْشِ العَظِيمِ أَنْ يَشْفِيكَ"
"(Yedi defa) Büyük arşın sahibi olan Yüce Allah’tan sana şifa vermesini istiyorum." (Ebu Davud) 
 • Rasulullah (s.a.v) vücudunda bir  ağrı hissettiğinde elini acıyan yere koyar ve üç defa "Bismillah (Allah'ın adıyla) der sonra da yedi defa şu duayı ederdi:
"أَعُوذُ بِاللهِ وَقُدْرَتِهِ مِنْ شَرِّ مَا أَجِدُ وَأُحَاذِرُ"
"Hissettiğim ve korktuğum acının şerrinden Allah’a ve O’nun gücüne sığınırım." (Müslim)
 • Rasulullah (s.a.v) aile fertlerinden biri hastalanınca sağ eliyle ağrıyan yeri sıvazlar ve yedi defa şöyle dua ederdi: 
اللهم رب الناس أذهب الباس اشفه وأنت الشافي لا شفاء إلا شفاؤك شفاء لا يغادر سقما
"Ey bütün insanların Rabbi olan Allah'ım! Sıkıntıyı gider ve şifa ver. Senin şifandan başka şifa yoktur. Hiçbir hastalık izi bırakmayacak kadar şifa ver." (Buhari) 

8-Gaz hakkında önerilen şeyleri, bebeğinizin sancısını fark ettiğinizde değil, düzenli olarak yapmaya gayret edin. Çünkü gaz sancısı başladıktan sonra sizin girişimde bulunmanız pek de fayda etmez.

9-Mümkün olduğunca sakin olmaya çalışın, bebeğinizi yatıştıracak şekilde onunla konuşun, Kur'an okuyun, ninni söyleyin. Sizin telaş yapıp stresle oradan oraya koşturmanız, daha neyin ne olduğunu anlamayan minicik yavrunuzu korkutur ve ağrılarına bir de korkuları eklenerek daha fazla ağlamaya başlar.

8-Elinizi bebeğinizin karnına bastırıp yürüyebilir veya onu göğsünüze yaslayarak ritimli bir şekilde sağa sola hareket ettirebilirsiniz. Bu arada sırtını da hafifçe ovun ki gazını çıkartmasına yardımcı olabilesiniz.

10-Bütün bunlar bebeğinizin sakinleşip yatışmasına bir nebze de olsa yardımcı olacaktır inşaallah fakat yukarıda da belirttiğimiz üzere tam anlamıyla çözüm değildir. Allah'ın dilediği vakti doldurduğunda bu sancılar tamamen geçecektir inşaallah..

Allah yardımcınız olsun..


Müslüman Anneler


3 yorum:

 1. sa
  Allah yardimciniz olsun.
  Oglumda gazla ilgili yasadiklarimiz anltilabilecek gibi degil.Gazin kitabini yazarim, kesin tedavisi:ZAMAN. Uc ay dolunca mutlaka azalir.Bagirsak ve karin kaslarinin gelisimiyle degisiyor.Cok cesitli ilaclar var ama bunlari deneyip size yarayani bulana kadar uc ay biter ya da cocugun bobrekleri biter. Yukaridaki oneriler semptomlari giderir sadece ama sizi ve bebegi dinlendirebilir.Hos bizde hic biri yeterli rahatlamayi saglamadi.Gazli bebek annesine once sabir sonra da bir yardimci sarttir. Rabbim sifa versin.

  YanıtlayınSil
 2. Gerçekten öyle bir yardımcı şart Allah yardımcınız olsun .

  YanıtlayınSil
 3. Ben de ayni sıkıntıyı yasiyorum. Allah yardimcimiz olsun. Oglum 15gunluk ve bir.haftadir artan bir gaz sorunumuz var. Ne yapacagimi sasirdim. Yardimci olacak kimsem de yok. Geceler gunduzler.uykusuz. Rabbim yardim etsin,tum yavrularimiza Şafi ismi hurmetine Şifa versin.insallah

  YanıtlayınSil