Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

22 Ağu 2014

Ergenlik Dönemindeki Gençlere Tavsiyeler


ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ GENÇLERE TAVSİYELER

 Değerli genç kardeşim..
     Sen olmazsan, sen onaylamazsan inan bir arpa boyu bile yol alamayız eğitimde.. Çünkü bu iş bir gönül işidir.. N’olur kulağından çok gönlünü ver bize..
1-En kötü yalanlardan biri de nedir, bilir misin? “Ne yapayım? Bu ergenlik dönemimde kendimi dizginleyemiyorum..” demektir.. Yani kendini bırakıvermek, sorumluluktan kaçmak, elini taşın altına koymamaktır.. Bu sahte mazeretleri diline dolayanların kim olduğunu biliyorum.. Ama eminim, sen güçlüsün, fırtınalara karşı dirençlisin.. İnsanın her zaman elinden gelen bir şey vardır, unutma.. Yaptıklarına sonradan pişman olacağına, gel, doğru düşün, doğru ekseninde değiştir kendini.. “Değişemem, yapamam” deme sakın..
2-En kötü acımasızlık ve haksızlıklardan biri de nedir, bilir misin? Anne-babanın sana katlanmak zorunda olduklarını düşünmendir.. Ancak kardeşim, hiç de öyle değil.. Herkesin hesabı kendi hanesine ya, işte bu haksızlıklar da bir bir yazılır hanemize.. Onlar katlanırlar evet ama bizim çektirdiklerimiz sol taraftaki defterimizi kabartır sadece..
3-Kendi kararlarını kendin vermek, en azından nasıl giyineceğini, nasıl yürüyeceğini kendin seçmek istiyorsun, biliyorum.. Anne-babanın en basit şeyler için seninle tartıştığını da.. Alttan alma sanatını bilir misin? Öyle yapsak ne kaybederiz ki? Sorun hep onlardan mı yani? Belki tartışmayı başlatan onlardır ama tırmandıran, aşılmaz hale getiren de biz miyiz acaba? Bir düşün..
4-Şeytanın yularını boynundan sıyırıp atmak istiyorsan, merhametli ol.. Biliyorum ki bu dönem daha çok sinirlisin, sesin hep yüksek, davranışların hırçın ve hoyrat.. Bırak bunları desem sana, merhametin en güzel örtüsüyle bürü ruhunu.. İnan pek çok sorun ardından çözülecek.. Merhametli konuş, ellerini merhametle kaldır, merhametle muamele et.. Merhamet et, üstünü ört onların.. Ellerindeki işi al.. Bir fincan kahve yap teklifsiz..
Tartışmaları çoğu kez başlatan şey; sert bir söz, yüksek ses, hırçın bir el hareketi, kapı örtüşü değil mi? Öyleyse çözüm; merhamet..
5-Onca geçimsizlikten sonra elbet tepkilisin.. Yüzün, duruşun, gözlerin mermer sertliğinde.. Yorma kendini canım kardeşim.. Sıkma öyle dişlerini.. Kalbin gıcır gıcır ediyor, yapma.. Tebessüm etmek daha kolay.. Tebessüm ederken daha az kasın yoruluyormuş.. Tebessüm; insanın dudaklarına doğan bir güneştir.. Onunla odaya girdiğinde hava % 50 ısınır.. Buzlar erir.. Tebessüme devam ettikçe sıcaklık, sevecenlik artar.. İstersen biraz alıştırma yap, aynanın karşısına geç, tebessüm et.. Tebessümle kitap oku.. Tebessümle yürü.. Rahatlığını sende fark edeceksin..
6-Belki en son düşüneceğin şeydir ama, hiçbir zaman senin kötülüğünü istemediklerini bil ve bunu unutma yeter.. Ne yapıyorlarsa iyiliğin için.. Kesinlikle art niyetleri yok.. Ama nasıl yapacaklarını az biliyorlar bazen.. Eğer onların iyi niyetli olduklarına bütün kalbinle inanırsan ve bunu ifade edersen, istekleri, itirazları birden azalacak.. Söz veriyorum sana, kendilerini anladığını hissedecekler.. “Benim iyiliğimi istiyorsunuz.. Hep iyiliğimi istediniz” de.. İtiraf et, cömert ol, haklarını ver, cesur ol..
7-Duymak istemezsin ama, “Etme bulma dünyası” denen şey gerçek ötesi bir şey.. Düşün ki; bir sinema oyuncususun.. Hayat boyunca karşında görmek istediğin insanları oynuyorsun.. Nasıl oynarsan, karşına öyleleri çıkacak.. Bu yüzde yüz.. Bu çocuğun olabilir, eşin, öğrencin, komşun, kardeşin ama mutlaka birileri.. Ne dersin? Görmek istediğin kişiyi mi oynuyorsun? Bunu bir kere değil, lütfen sık sık ve uzun uzun düşün..
8-Anne-babası olmayanlar da var.. Belki o kervandansın, belki de çok yakında onlara katılacaksın.. Anne-babana hoyratça davranma!..  Şimdi önündeki bir hayır kapısı onlar, bir cennet yolu.. Kafesteki kuş misali bir uçarlarsa, artık yapacak neyin var onlara? İnsan yakınken fark edemediği pek çok şeyi uzaklaşınca anlar.. Elinden gidince bilir kıymetlilerin değerini.. Ayrılık çok koyar insana.. Ölüm boğazına dizer bütün özgürlükleri.. Hadi yaşa bakalım, laf eden yok, ters ters bakan da..  Ulan erkeksen, hadi kızsan yaşa hayallerini.. Ellerin kalkmaz, ayakların yürümez.. Ah olsalar şimdi.. Ah kızsalar.. Ah vursalar keşke.. Ah..
9-Şeytanın belki de en çok damarlarına sızdığı bu sıralarda kardeşim, bir de sana aşırı dozda haya (utanma duygusu) gerek.. Gözlerine bir haya, diline bir haya, eline bir haya, en mahrem yerlerine bir haya.. Sonra bütün bedeninin üstüne, hepsinin üstüne bir daha haya.. Haya orduları tarafından korunan bir kale olmalısın.. Burçlarında haya bayrakları dalgalanmalı.. En ufak bir bakış, bir dokunuş nelere mal olur, bir düşün..
“Pis kadınlar pis erkekler için, pis erkekler de pis kadınlar içindir. Temiz kadınlar temiz erkekler için, temiz erkekler de temiz kadınlar içindir..” (Nur 26)
Ne kadar temizsen, öyle temiz ve nezih kimseler çıkar karşına.. En temizlere talip olmak için, tertemiz hazırla kendini.. Varsa hataların geçmişte, kirlerin varsa tevbeyle bir bir sil onları, arındır kendini.. En temizine talip ol hayatın..
Aramızda kalsın, gerçek bir olay anlatayım sana; Otuz yaşlarını geçmiş bir adam varmış.. Kader-kısmet nedeniyle o yaşa kadar evlenememiş.. O yaştan sonra kimin kapısına varsa, ağarmış saçları “Hayır” cevabını gecikmeden getiriyormuş.. Üç kapı, beş kapı derken olmamış, sonuç hep aynı.. Nihayet adam çözümü saçlarını siyaha boyamakla bulmuş.. Bu değişimden sonra da kısa sürede evlenmiş.. Evliliğinin birkaç ay sonrasında öğrendiği gerçek karşısında hayretlere düşmüş; hanımının saçları da siyaha boyalıymış..
İşte bu işler böyledir kardeşim..
10-En son olarak; şu dünyada sevap kazanma yolları da çok, günah kazanma yolları da.. Yaptığın küçücük iyilikleri bile hor görme.. Onlar birikir ve bir gün yüzünü güldürürler senin.. Ayrıca sevap olduğunu düşündükçe, iyilik yapmak kolaylaşır insana.. Bir “Anneciğim” deyişin, bir tebessümün, alttan alman, merhametle davranman, kıymetini bilmen, bakışlarını ve hayatını haramdan esirgemen, bütün benliğini nezafete hasretmen en güzel sevapların bileşimi değil mi?
Yine küçük görme hatalarını.. Birikir ve yüzünü karartırlar bir gün.. Onları da araştıran, biriktiren, toplayan, kumbaraya atan özel melekler vardır.. Dikkatli ol..
Hz. Aişe (r.a) şöyle demiştir:
“Rasulullah (s.a.v) bana şöyle buyurdu:
“Ey Aişe! Küçümsenen günahlardan sakın. Çünkü Allah tarafından onları araştıran özel bir melek vardır.”[1]


                                                                                                                   Ümmü Reyhane

"Eyvah Çocuğumu Şeytan mı Eğitiyor?" isimli eğitim kitabından alıntılanmıştır.[1]     İbni Mace/Kitabu’z-Zühd 4243.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme