Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

13 Ağu 2014

Çocuğa İsim Koymakla İlgili Hükümler


ÇOCUĞA İSİM KOYMAK İLE İLGİLİ HÜKÜMLER

İslam anne-baba’ya doğan çocuğa isim koyma hususunda birtakım hükümler getirmiştir. Bunların bir kısmını şöyle sıralayabiliriz;

1 - Çocuğa ne zaman isim konulur?
Sünen sahiplerinin Semure radıyallahu anh’dan yaptıkları rivayete göre; Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: 
“Her doğan çocuk akikası karşılığında rehindir. Yedinci gününde akikası kesilir, adı konulur ve başı traş edilir.”

Bu konuda başka hadislerde bulunmaktadır. Çocuğa ad koyma hususunda zaman bakımından bir genişlik söz konusu olduğu sonucuna varıyoruz. Bu bakımdan çocuğa doğumunun birinci günü ad koymak caiz olduğu gibi bunu yedinci güne kadar geciktirmek de caizdir.

2-İsimlerden müstehap olanlar ve mekruh sayılanlar:
Terbiyecinin çocuğa isim koyarken dikkat edeceği en önemli husus ona güzel ve anlamlı bir isim seçmesidir.
Ebu’d- Derda radıyallahu anh’dan rivayetle Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyuruyor;

“Şüphesiz ki sizler kıyamet günü isimleriniz ve babalarınızın isimleri ile çağrılacaksınız. O halde isimlerinizi güzel koyunuz.” (Ebu Davud)

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyuruyor; “Peygamber isimleri ile isimleniniz. İsimlerin Allah’a en sevimli olanı Abdullah ve Abdurrahman’dır.” (Ebu Davud)

Çocuğu anlam bakımından kötü, başkalarına alay ve eğlence konusu olacak isimlerden uzak tutmak terbiyeciye böylece vacip olur. 

Nitekim Tirmizi’nin Hz. Aile radıyallahu anha’dan yaptığı rivayete göre Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz çirkin isimleri değiştirirdi. 

Tirmizi ve İbn-i Mace de İbn-i Ömer radıyallahu anh’dan "İsyankar" anlamına gelen "Asiye" ismini "Güzel" anlamında olan "Cemile" ismi ile değiştirdi.

Ebu Davud’un tespitine göre Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz Asi (isyankar), Aziz (çok üstün), Şeytan, Hüküm, Gurab (karga), Hubab (yılan), Harb (savaş) gibi isimleri değiştirmiştir. 

Yine terbiyeciye Allah’a has isimlerden birini koymaktan kaçınması gerekir.
İsim koymadaki bu hükümlerin hikmetine gelince; ismin insan üzerinde etkisi vardır, ismin güzelliği şahsiyetin gelişmesine yardımcı olur. 

                                                                                                                               Ummu Sehle
                                                                                                  


4 yorum:

 1. Selamun aleykum bu konuda ıbn kayyim el cevziyye rahimehullah'in çocuk ahkami kitabı okunabilir . cocugun doğumundan olumune kadar olan Fikih yönünden güzel bir eser.
  Selametle

  YanıtlayınSil
 2. İsim konusunda hep dikkatli olurum. Yazı için eyvallah. Selametle kalın.

  YanıtlayınSil
 3. Selamün aleyküm arkadaşlar 2 ay sonra doğum yapacağım Allahın izniyle bir kız evladımız olacak..İsim bulamadık...Ben eskiden beri Beste ismini çok beğeniyorum ama eşim islami kurallara uygun bir isim olsun diyor..ben bu ismi çocukluktan beri çok severim hep kızıma koymak istemişimdir. sizce de bu isim uygun olmaz mı?şimdiden teşekkürler

  YanıtlayınSil
 4. Aleykum selam.. Allah hayırlarla, sağlık ve huzurla evladınıza kavuştursun kardeşim..
  Beste ismi, bildiğim kadarıyla pek anlamlı bir isim değil.. Çocuğa isim verirken anlamını ve ona etkilerini de göz önünde bulundurmalıyız. Bunca İslam şahsiyeti varken isim bulmak çok zor olmasa gerek.. Bu tarz, Beste, Mısra, Melodi gibi isimler, çocuğun ileride arkadaşları tarafından alaya alınmasına sebep olabilir. Yine de siz bilirsiniz. İsterseniz bu konuda diğer bir yazımızı da okuyabilirsiniz. Selametle..
  http://www.muslumananneler.net/2014/05/cocuk-istismarndan-isim-clgnlgna.html#.VT1XyCHtlBc

  YanıtlayınSil