Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

30 Ağu 2014

Anne Tecrübeleri 1 / Çocuklu Geleceğine Kırk Atlı Gelsin!ANNE TECRÜBELERİ (1)
"Tecrübelilerin tecrübesinden faydalanın. Onlara çok pahalıya mal olan şeyleri size bedava verirler."


ÇOCUKLU MU?  KIRK ATLI MI?
"Çocuklarla arası fazla iyi olmayan bir büyüğümüzden duyduğum söz hiç aklımdan çıkmaz. 'Çocuklu geleceğine kırk atlı gelsin.'  
Ne yapsın çocuklular. Eve mi kapansınlar, hiç hava almasınlar mı? Herkes bu kadar olumsuz değil tabi. Kimileri sevap kazanmak için veya kim olursa olsun misafirini rahat ettirmek için ne yapacağını bilemez. 
İşte çocuklarım küçükken böyle bir teyzemiz vardı. Evinde çocuğu ve torunu olmadığı halde bir sürü oyuncağı ve salıncağı vardı. Çocuklar oraya gitmek için can atardı. Onlar güzel güzel oynar biz de sohbetimizi yapardık. 
Kimseye de kırk atlının verdiği zahmeti vermezdik (!)"


EMZİK
"Çok idealist bir anneydim. 'Çocuğumu emzikle falan kandırmam' diyordum. İlk bebeğim on günlükken yaşlı bir komşu teyzemiz 'Sen çocuğu yalnız büyüteceksin, emzik verirsen rahat edersin' dedi. 
Ben de sözünü tuttum ve bağımlı olmayacak bir şekilde tüm çocuklarıma verdim. Özellikle uyutacağım zamanlar, uykuda iken sık sık uyanınca ve bir işimi bitirmek üzereyken çok faydasını gördüm. 
Temizliğine dikkat edilerek verildiğinde hiç bir sakınca görmüyorum. Ucu yumuşak olan emzikleri tavsiye ederim. "
      

                   
NEFRET

"Hasta veya özel davranmanız gereken bir çocuğunuz varsa, diğer çocuklarınızı ihmal etmeden ve aynı anlayışı onlardan da beklemeden hareket edin. Özel çocuğunuzun şımarmasına diğerlerinin onu kıskanıp nefret etmesine sebep olmayın. 
Bu durumda olan bir tanıdığım, onlar yokmuş gibi kendini hasta kardeşine adayan, küçük yaşta bütün işleri kızının (kendinin) üzerine yıkan annesinden nefret ediyordu. 
İmtihanlarımızı mümkün olduğu kadar başkalarına sıkıntı vermeden kendimiz cevaplamaya çalışalım. İmtihan sorusu zor olanlara da gücümüz yetiyorsa yardım edelim."                   


OYUNCAK KAVGASI (!)

"Misafirin çocuğunu rahat ettirmenin çok önemli olduğunu söyler büyüklerimiz. Onlar rahat etti mi annesi de rahat eder. O zaman siz de iyi bir ev sahibi olursunuz.
Çocuklarımız küçükken bir arkadaşımla yeni tanıştığımız bir kardeşe gitmek üzere hazırlandık. Gideceğimiz yerde çocuklarımızla yaşıt çocuklar vardı. Muhtemelen güzel oyuncaklar da vardı. Rahat rahat sohbet ederiz umuduyla gittik. 

Maalesef durum umduğumuz gibi olmadı. Oyuncaklar 'kavga ederler' diye hiç ortalığa çıkarılmadı. Dolayısıyla çocukları kaynaştıracak ortak bir nokta yoktu.
 Doğrusu neye uğradığımızı şaşırdık. Ev sahibi haklıydı(!) oyuncaklar için kavga etmediler ama başımızın etini yediler. Arkadaşımla hayal kırıklığıyla oradan ayrıldık. İlk ve son gidişimiz oldu."NOT:

Sevgili Müslüman Anneler!
Çocuk eğitiminin her safhasına dair tecrübelerinizi bize yazarak "Anne Tecrübelerine" katkıda bulunun.
"Nasıl olsa başkaları yazar" düşüncesinden kurtulup "Sen yoksan kimse yoktur" sorumluluğunu kuşanmalıyız.
Mail adresimize mail atarak veya siteye yorum yaparak yada Facebook sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
Lütfen mesajınıza "Anne Tecrübelerini" eklemeyi unutmayın ki, mesajlarda karışıklık olmasın.
Tecrübeleriniz ve destekleriniz bizim için çok önemli.
Şimdiden hepinize teşekkür ederiz.                        

1 yorum:

  1. Bütün annelerin başkalarına, özellikle yeni nesile faydalı olabilecek tecrübeleri vardır. Bunu önemsemek ve üşenmeden aktarabilmek gerekir. "Nasıl olsa başkaları yazar" düşüncesinden kurtulup "sen yoksan kimse yoktur" sorumluluğunu kuşanmalıyız.
    Annelerimizin, büyüklerimizin tecrübeleri bizim için önemli. Onlardan duyduklarımızı biz yazıya geçirelim. Bazen küçük bir tecrübe hayatımızı değiştirebilir veya kolaylaştırır

    YanıtlayınSil