Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

7 Tem 2014

Evde Okul, Okulda Kalite / Ahmet Maraşlı


Kitabın adı: Evde okul okulda kalite
Yazarın adı: Ahmet Maraşlı
Yayınevi: Timaş
Sayfa sayısı: 310

Kitapta dikkatimi çeken ilk nokta ismi oldu. Doğrusu bu orijinal isim oldukça heyecanlandırdı beni. Kitap evde okul inşa etmenin öneminden ve bu okulda neler yapılabileceğinden bahsediyor öz olarak. Anne babanın çocuklarına evde vermeleri gereken eğitimin resmini o kadar güzel çiziyor ki, okuyucu bu resimde kolaylıkla kendi eksik bıraktığı noktaları fark edebiliyor. 

Kitabın doğuş sürecide ilginç; bir gün yazar, bir kitapçıya girip çocuklarına evde uyguladığı çalışmaları özetleyerek; “Benzeri konuları içeren bir kitap var mı?” diye sormuş, kitapçı; “Beyefendi, siz bu anlattıklarınızı kitap halinde yazsanız da bassak!” cevabını vermiş. Bu cevaba şaşırmış Ahmet Maraşlı. Uyguladıklarını yazması için teşvik olmuş bu diyalog.

Yazar kitabı iki bölüme ayırmış;
Birinci bölümde; çocuğa verilecek yüksek değerlerin nasıl öğretilmesi gerektiğini kendi hayatından örneklerle anlatıyor. Anne babaların kolayca kullanabileceği pratik yöntemler veriyor.
Özellikle çocuğun hayatı yorumlaması, problemleri halledebilmesi, kendini tanıması, olumlu hisler geliştirmesi, insanlarla diyalog kurması, kendini ifade etmesi, sorumluluk alması, doğruyu yanlıştan ayırt etmesi, kararlı ve iradeli olması gibi üstün meziyetleri kazanmalarından bahsediyor.

İkinci bölümde ise; çocuğun kapasitesini en iyi şekilde kullanıp başarılı olabilmesi ve ufkunun açılması için bir çalışma programı anlatmış. Bu çalışma programını yazar evinde kendi çocukları ile uygulayarak geliştirmiş...

Programda şu konular yer almakta;  okumayı sevdirmek, okuma çalışmaları, hızlı okuma, araştırma teknikleri, ezber çalışmaları, dikkat artırıcı çalışmalar, insan tanıma sanatı, yazı ve not tutma çalışmaları, konuşma ve anlatım, düşünce ufkunu açıcı geniş çalışmalar, araştırma teknikleri, dil öğrenme teknikleri, münazara ve müzakere metotları vs.

Programın hedefi; Bütün bu maddeler çocuğa doğru metotla, düzenli bir şekilde yerleştirilecek, böylece çocuk üç saatte yapacağını bir saat yapacak, yeteneklerini geliştirecek, ufku açılacak, araştırıcı bir zekâya sahip olacak, çalışmak kolay hale gelecek, üstün başarı göstermesi kolaylaşacak…

Yazar evde kurulacak bu küçük üniversiteyi çoğunlukla kendi çocukları ile yaşadıklarından örnekler vererek zaman zaman da tarihte yaşanmış örneklerle kolay bir dille anlatıyor. Ve bu çalışmanın evde, okulda yada kreşte uygulanması halinde çocukların her bakımdan üstün yetenek ve becerilere ulaşacağının altını ısrarla çiziyor. Buna çocuklarının program sonucunda geldikleri noktayı kanıt olarak gösteriyor.

Bu özellikleri çocuğa kazandırırken elbette her anne baba, kendilerince bazı metotlar geliştirir ancak bunlar ne kadar yeterli ve ne kadar doğru yeniden düşünülmesi gerek. Kullandığımız metotların kalitesini, doğruluk derecesini bu kitapta verilen güzel örneklerle ölçebiliriz.

Şu bir gerçek ki; ev gerçek bir okul ruhuna ulaştığında burada kazanılan ruh ve yapılan çalışmalar, bütün toplumu etkilemeye yeter. Anne babanın üst düzey eğitiminden geçen çocukların söyledikleri bir sözden, yaptıkları bir işten, olaylar karşısında verdikleri tepkilerden çok şey öğrenir çevresindeki insanlar.

Bu evde yetişen beş yaşındaki bir çocuk, evinde okul eğitimi almayan, dışarıda pek çok özel okul ve kurs bitirmesine rağmen yirmi yaşına geldiği halde bir türlü kendini bulamayan, öğrendiklerini hayatında uygulayamayan, başarıyı yakalayamayan bir gence örnek olabilir, davranışlarıyla koca bir adamın kendisini sorgulamasını sağlayabilir. Bunun örneklerini görebiliyoruz çevremizde.  

Anne baba çocuğunu okula göndereceğinde elinden geldiğince kaliteli okul, iyi öğretmen arayışına girer. Çocuğun seviyeli ortamlarda yetişmesini ister. Halbuki çocuğun yetişeceği ortamların içinde en önemlisi aile değil midir? 

İşte sonuç olarak kitap; çocuklarımızı göndereceğimiz okul, kreş, anaokulu ya da kurs bulma derdinden çok evimizde onlar için okul inşa etmek derdimizin olması gerektiğinin altını çiziyor. Dışarıdaki öğretmenden çok bizim nasıl bir öğretmen olduğumuzun hesabını yapmayı önceliyor. Bu yanıyla hayli zor bir serüvene çağırıyor anne babaları. Böylece bu yüksek okulu evinde hakkıyla inşa eden ailelerin, çocuklarına dışarıda eğitim sağlama derdi bitmiş oluyor. Bundan sonra ise çocuklarını dışarıdan gelecek zararlardan korumak düşüyor sadece…

Hayırlı okumalar…

                                                                                                                                                 Ümmü RüveydaHiç yorum yok:

Yorum Gönderme