Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

6 May 2014

Kim Demiş Televizyonumuz Yok Diye?                                                   KİM DEMİŞ EVİMİZDE TELEVİZYON YOK DİYE?
Her evde televizyonun bulunduğu bir devirde, televizyonu olmayanın çağ dışı olarak görüldüğü bir devirde televizyonsuz ev olarak direniyordu bu çağa onların evi.
  
Televizyonun bıraktığı kiri bekârlığında çok iyi anladığı için evlenme kararı alırken öne sürdüğü şartlardan birisiydi televizyonsuzluk. Modern dünyaya ayak uydurmak, gündemden geri kalmamak, canı sıkılmamak gibi türlü bahanelerle evlere giren evleri kalpleri hayatları pisleten televizyon son zamanlarda popülerliğini internete bıraksa da yine vazgeçilmezliğini koruyan olarak hep başköşede hep yükseklerde yerini almıştı evlerde.

Ve onun bu kararına itirazlar sürüp gitti. Sen istemezsin ama yarın çocuklar büyüyünce isteyecekler. Nasıl oyalayacaksın onları? Başkasında görüp isteyecekler türünden ikna turlarına yine direnecek, dik durup vazgeçmeyecek olan da o idi. Gün geldi. Çocuklar ele avuca sığmaz oldu. Dışarıya çıkarma imkânı olmadığı zamanlarda yirmi dört saat açık olan televizyonu seyretmeleri onlara büyük zevk verir oldu.

Güneşin doğuşunu ve batışını seyrettikleri, yağmura ve rüzgâra dokunabildikleri, ayı ve yıldızları görebildikleri televizyonları hiç kapanmıyordu artık. Sonbahar geldiğinde yaprakların nasıl döküldüğünü, kış gelince karın nazlı nazlı her yeri nasıl örttüğünü, baharda açan çiçekleri, yazın meyvelerin çıkışını hangi televizyon  bu kadar canlı gösterebilirdi ki onlarınkinden başka? 

Merak edenler için söyleyelim.  Arka bahçeye bakan pencereden daha iyi seyirlik yoktu onlar için. Çocukların en büyük eğlence yerlerindendi pencere önü.  Ekmek attıklarında kuşların hep birden toplanışını, kedilerin birbirini kovalarken koşuşlarını, bulutların grisini, ezan sesini, park yapan arabaların sayısını,  rengini,  plakasındaki harfleri, sağdaki soldaki ortadaki arabanın yerini, akşam olunca babaların eve gelişini,  bisiklet süren abilerin ablaların azmini, top oynarken ip atlarken nasıl eğlendiklerini görüp öğrendikleri eğitici bir televizyondu onlarınkisi. 

“Bugün Burak gelmemiş." "Bugün çok güneş varmış." "Duvara yazı yazmışlar." gibi sözlerle çocukların gösterdikleri farkındalık ise çok hoşuna gidiyordu. En büyük kazanımları ise, kirlenmeden öğrenmeleri.  Allah'ın yüceliğini, zikretmeyi ve daha neleri…

“Kim demiş televizyonumuz  yok diye?” içinden geçirip zamanın kirinden bir kez daha Allaha sığınıp şükretti.

                                                                                                                                   Ummu İbrahim

2 yorum:

  1. ne guzel yazmissiniz. ben de ailemin yanindan ayrildigimdan 19 yasimdan beri hicbir evimde tv olmadigindan evlenirken de ihtiyac duymadik. simdi cocuklar var hala ihtiyac duymuyoruz. zaten artik tv cagdisi bir alet oldu internette ulasmak ustedigimiz hersey varken. cocukkara gunde en fazla 1 saat secerek ve kontrollu cizgifilm acabiliyorum. sirf cocuklara gurultu kirliligi olmasin diye onlarin yaninda dizi,film gibi sesli seyler seyretmiyor sadece yazi okuyorum. reklam yok, belli bir programi seyretme zorunlulugu yok :) zaten cocuklarin hayal gucleri oyle derin ki onlar da ihtiyac duymuyorlar ve tv sizligin verdigi huzurlu seasizligimizde cocuklar bir cok seyi yasayarak ogreniuorlar

    YanıtlayınSil
  2. selamun aleykum bu yaziyi ilk okudugumda da cok hosuma gitmisti.:) bizim evimizde televizyonda internette yok .:) sakin ha cok geri cagda kaldigimizi dusunmeyin emin olun o geri caglar diye alcaltici sozler soyleniyor ya, o zaman simdi olsaydi bu toplum bu sekilde olmazdi . daha ahlakli daha anlayisli olurdu.
    selametle :)

    YanıtlayınSil